Understanding Proportion

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Proportions  A proportion is an equation with a ratio on each side. It is a statement that two ratios are equal.  3 = 6 is an example of a proportion.
Advertisements

Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Understanding Proportion. Ratio A ratio is the comparison of two numbers by division. A classroom has 16 boys and 12 girls. Also written as16 boys, 16:12.
2.5 Solving Proportions Write and use ratios, rates, and unit rates. Write and solve proportions.
Finding a Percent of a Number Lesson 6-7. Using a Proportion Set up a proportion that uses the percent over 100. Cross multiply to write an equation.
1 ratios 9C5 - 9C6 tell how one number is related to another. may be written as A:B, or A/B, or A to B. compare quantities of the same units of measurement.
Ratios & Proportions. Ratio (ray-she-yo) A ratio is the comparison of two numbers by division. A classroom has 16 boys and 12 girls. Also written as16.
Fractions, Decimals, and Percents. Percents as Decimals To write a percent as a decimal, divide by 100 and remove the percent symbol. Example 1: 63% 63.
PRESENTATION 9 Ratios and Proportions
 A ratio is the comparison of two numbers by division.  A classroom has 16 boys and 12 girls.  Also written as16 boys, 16:12 or 16 to girls 
Geometry IB - HR Date: 3/12/2013 ID Check Objective: SWBAT identify similar triangles using the AA Similarity Postulate and the SSS and SAS Similarity.
Bell Work Find the unit rate: $54 6 lbs 500 miles 10 hours $42___ 6 people $9.00 per pound 50 miles per hour $7.00 per person.
Fraction to Decimal and Percent. Fraction to Decimal 2. Divide 1 2 EX 1) = 1. Make denominator a power of 10. OR X X 5 10 ?5 5 Put numerator behind decimal.
Percents and Fractions. Vocabulary A percent is a ratio that compares a number to 100. It means “per 100.” 49 out of 100 is 49%.
Ratio, Rate, Proportion, and Percent. Ratio  Comparison of two numbers by division  Can be written three different ways 4 to 9 4 :
Understanding & Solving Proportions Learning Goal: I will use proportions to solve problems.
Geometry IB - HR Date: 3/6/2013 ID Check Objective: SWBAT demonstrate mastery of Chapter 5 material. Bell Ringer: Fill out Scantron Subject: Ch. 5 Test.
Rates, Ratios, Proportions & Unit Rate By Colin C.
Percents To Reduced Fractions Decimals To Percents.
Finding a Percent of a Number
Part of a set or part of a whole. 3 4 =Numerator the number of parts = Denominator the number that equals the whole.
Module 7 Test Review. Understanding Ratios Ratios can be written in three ways –Using the word “to” 18 to 13 –As a fraction –Using a colon : 18:13 Write.
Ratios, Rates & Proportions Warm Up Complete the handout.
Understanding Proportion. Ratio A ratio is the comparison of two numbers by division. A classroom has 16 boys and 12 girls. Also written as16 boys, 16:12.
Holt Algebra Percents 2-8 Percents Holt Algebra 1 Lesson Quiz Lesson Quiz Lesson Presentation Lesson Presentation Warm Up Warm Up.
Understanding Proportion Example:. What is a ratio? Write a ratio for the following in as many ways as you can: Boys to girls Boys to students Girls to.
Understanding Ratios Proportions We will solve problems using ratios and proportions.
Ratios & Proportional Relationships. Ratios Comparison of two numbers by division. Ratios can compare parts of a whole or compare one part to the whole.
Finding a Percent of a Number
Ratio A ratio is the comparison of two numbers by division.
Equivalent Ratios Problem Solving
Equivalent Ratios Problem Solving
Finding a Percent of a Number
7.1 Ratio and Proportions Pg 356
Unit 6 Review Lesson 1 Foundations.
Do Now If Sara can jog 2/3 of a mile in 1/3 of an hour, how many miles can she jog in one hour?
Fractions, percentages and decimals
Proportions and Percent Equations
Understanding Proportion of the Earth’s Layers
Finding a Percent of a Number
Proportions TeacherTwins©2014.
The Percent Proportion
Using Ratios to convert FDP
Fractions, Decimals and Percents
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Preview Warm Up California Standards Lesson Presentation.
Ratio & Unit Rate.
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Dividing Decimals.
Finding a Percent of a Number
Finding a Percent of a Number
Unit 6: Ratios: SPI : Solve problems involving ratios, rates, and percents Remember to have paper and pencil ready at the beginning of each.
Ratios, Proportions, and Percents
Understanding Proportion
Chapter 7-4 Using Percent Proportions
Understanding Proportion
The Percent Proportion
Understanding Proportion
How do I solve a proportion?
Understanding Proportions
Understanding Proportion
Ratio, Proportion, and Percent
Understanding Proportion
Algebra 1 Section 3.2.
PROPORTIONS.
Write a proportion that compares hours of work to pay.
Fifth Grade Math Course I
To Start: 10 Points Find the unit price of 40 gallons of gas for $132 $3.30 per gallon There are 64 boys and 72 girls in the 7th grade. Find the ratio.
Objective: Learn to use a table to find equivalent ratios and rates.
Changing Ratios to Percents
Presentation transcript:

Understanding Proportion

Ratio A ratio is the comparison of two numbers. A classroom has 16 boys and 12 girls. Also written as 16 boys, 16:12 or 16 to 12 12 girls Generally, ratios are in lowest terms: 16 = 16/4 = 4 12 12/4 3

Ratio, continued Ratios can compare two unlike things: Joe earned $40 in five hours The ratio is 40 dollars or 8 dollars 5 hours 1 hour When the denominator is one, this is called a unit rate.

Ratio, continued Let’s look at a classroom: Ratios can be part-to-part 16 boys 15 girls Ratios can be part-to-whole 16 boys 31 students

Ratio, continued If a ratio is part-to-whole, you can divide and find a decimal or a percent. 16 boys 31 students 31/16.00 = .516, or 51.6% are boys

Proportion Proportion is a statement that says two ratios are equal. In an election, Damon got three votes for each two votes that Shannon got. Damon got 72 votes. How many votes did Shannon get? Damon 3 = 72 so 3 x 24 = 72 Shannon 2 n 2 x 24 48 n = 48, so Shannon got 48 votes.

Proportion, continued Tires cost two for $75. How much will four tires cost? # of tires 2 = 4 so 2 x 2 = 4 tires cost 75 n 75 x 2 $150 n = 150, so four tires cost $150

Proportion, continued One more way to solve proportions is called the cross products property. 2 = 6 2 x n = 6 x 8 2n = 48 8 n 2 2 n = 24

Proportion, continued Now you try! Three cans of soup costs $5. How much will 12 cans cost? # of cans 3 = 12 3 x 4 = 12 cans cost 5 n 5 x 4 20 dollars n = 20, so 12 cans cost $20