Homework Due Friday.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
This presentation can be used as a teacher- led activity to practice a variety of methods and strategies for solving problems that compare fractions.
Advertisements

MATHEMATICS Converting between Metric and Imperial Units.
ACOS 2010 Standards of Mathematical Practice
Chapter 1 The Art of Problem Solving © 2008 Pearson Addison-Wesley. All rights reserved.
Estimation GLE Apply and adapt a variety of appropriate strategies to problem solving, including estimation, and reasonableness of the solution.
DeAnn Huinker, Melissa Hedges, Chris Guthrie, & Beth Schefelker
Implementing the Nevada Academic Content Standards for Mathematics Talking About Solution Methods and Problem-Solving Strategies Traci Loftin and Rachel.
Cereal Box Problem 6.SP - Develop understanding of statistical variability. 3. Recognize that a measure of center for a numerical data set summarizes all.
When presented with a problem, I can make a plan, carry out my plan, and evaluate its success. BEFORE… EXPLAIN the problem to myself. Have I solved a problem.
Objectives: State and use symbols of inequality. Solve inequalities that involve addition and subtraction. Standards Addressed: C: Create and interpret.
Unit 2.2 Dividing Fractions!!!!. 2.7 Dividing Fractions Objectives Slide Find the reciprocal of a fraction. 2.Divide fractions. 3. Solve application.
Implementing Common Core Standards in Math Wednesday, February 8th- 4pm EST Mathematical Habits of Mind in the Practices: Problem Solving & Attending to.
n Taking Notes and Keeping a Journal n Listening Skills n Working Together n Managing Your Time.
#1 Make sense of problems and persevere in solving them How would you describe the problem in your own words? How would you describe what you are trying.
Scientific Method. An organized way of solving a problem Requires critical thinking Must separate important information from unimportant information.
S.O.D.A. Start Of Day Activity Morning registration mathematics activity Aligned to the Renewed Framework for Mathematics Stoke-on-Trent Primary Maths.
Key Updates. What has changed? National Curriculum Early Years baseline assessment SATS Teacher Assessments Assessment without levels, expected standards.
Mathematical Practice Standards
MATERIALS NEEDED FOR THIS LESSON Teacher Student Click
Division with Fractions – Part 3 “Partitive Division Tools”
Using Number Sense to Solve One-Step Equations
Practicing with a graph and EOCT Questions
Study Tips For A Great Education In Math.
Division of Fractions Core Mathematics Partnership
Homework Given every night. Written on board at the end of each day.
Small business and the business plan
Using Number Sense to Solve One-Step Equations
Using R.A.C.E: How do you write x 10-4 in scientific notation?
Rates, Ratios, and Proportions (Standards: RP.1, RP.2, and RP.3)
The Art of Problem Solving
Presented by: Angela J. Williams
PROBLEM SOLVING CHECKLIST
Who Cares About Dimensional Analysis?
Measuring Polygon Side Lengths
6-7 Solving inequalities by Multiplication or division
Common Core State Standards Standards for Mathematical Practice
Discourse Measurement
Cultivating Math Conversation Through Questioning
Subtraction 63 – 49 = 64 – 50 True or false? Explain why it works
Standard: MAFS.2.OA.1.a (DOK 2) Tuesday
The Art of Problem Solving
Good Morning  Please complete Thursday’s questions.
E.P.S.E Problem Solving Model
Solving Systems of Equations by Substitution
Make sure your name is on your homework Turn in your homework
Make sure your name is on your homework Turn in your homework
Making a mathematical model
Mathematical Practice #1- Make Sense of the Problem
Franco’s fast food This is what food costs at Franco’s café.
Homework Due Tomorrow Unit Test Thursday
4.M.NBT.05 IEEI Task.
#1 Make sense of problems and persevere in solving them
W.A.M. (Writing About Math) Select one of three sets of words: > Choose the word you think is different > Write two or three sentences explaining why.
Mastering the New Math Standards
Franco’s fast food This is what food costs at Franco’s café.
Solving Systems of Equations by Substitution
Addition and Subtraction Oct 2016
Problem of the Day 4 ( ) - 1 = ( )
Your Social Enterprise Name Your Name(s), Grade(s)
Using Number Sense to Solve One-Step Equations
Practice 1- Make Sense of Problems and Persevere in Solving Them
Lesson 6-6 Customary Units of Weight
L3-3 Objective: Students will graph systems of linear inequalities
Maintenance Sheet Due Friday
Franco’s fast food This is what food costs at Franco’s café.
Question 37.
SYSTEMS.
Opening Problems 7% of $350 Find the slope of 5x – 7y = 9
Splash Screen.
Lesson – Teacher Notes Standard:
Presentation transcript:

Homework Due Friday

What's YOUR Unit Rate?

I can interpret a unit rate (using words and mathematically)? Act 1: What questions come to mind?

$10 for 5 $1.15 per pound $2.98 gallon of milk 4lb sugar for $0.98 5lb bag Grapefruit $3.98 $10 for 5 $2.98 gallon of milk General Mills Cereal “Buy one get one free” 4lb sugar for $0.98

I can interpret a unit rate (using words and mathematically)? ACT II/III: Solve YOUR main questions Can you explain what you’ve done so far? • What strategies are you using? • What assumptions are you making? • What tools or models may help you? • Why is that true? • Does that make sense? I can interpret a unit rate (using words and mathematically)?

I can interpret a unit rate (using words and mathematically)? Act III – Whole Group – Share solution in Act III solution. • How reasonable was your estimate? • Which strategy was most efficient? • Can you think of another method that might have worked? • What might you do differently next time?

Teacher Questions If I wanted more red grapefruit than in the bag, how much would I pay for two additional pounds of grapefruit? How much is one box of cereal if I pay $5.98 for four boxes, with the buy one, get one deal? How much is a half-gallon of milk?