Homework Due Friday
What's YOUR Unit Rate?
I can interpret a unit rate (using words and mathematically)? Act 1: What questions come to mind?
$10 for 5 $1.15 per pound $2.98 gallon of milk 4lb sugar for $0.98 5lb bag Grapefruit $3.98 $10 for 5 $2.98 gallon of milk General Mills Cereal “Buy one get one free” 4lb sugar for $0.98
I can interpret a unit rate (using words and mathematically)? ACT II/III: Solve YOUR main questions Can you explain what you’ve done so far? • What strategies are you using? • What assumptions are you making? • What tools or models may help you? • Why is that true? • Does that make sense? I can interpret a unit rate (using words and mathematically)?
I can interpret a unit rate (using words and mathematically)? Act III – Whole Group – Share solution in Act III solution. • How reasonable was your estimate? • Which strategy was most efficient? • Can you think of another method that might have worked? • What might you do differently next time?
Teacher Questions If I wanted more red grapefruit than in the bag, how much would I pay for two additional pounds of grapefruit? How much is one box of cereal if I pay $5.98 for four boxes, with the buy one, get one deal? How much is a half-gallon of milk?