To Start: 10 Points Find the unit price of 40 gallons of gas for $132 $3.30 per gallon There are 64 boys and 72 girls in the 7th grade. Find the ratio of girls to boys?
Chapter 6: Ratios, Proportions, and Percents Section 6-2: Proportions
Proportions Remember: a ratio is a comparison of two quantities. A proportion is an equality of two ratios. We solve proportions by cross multiplication!!! Example:
Practice Solve
You Try!!! Solve
Practice!!! ?
Practice!!! ?
Practice – You Try!!! ?
Homework!!! Page 286: 1-6, 10-15, 18-25 Talking Assignment: 1-37 all