QUESTION 1 87 549 people watched the football grand final. If 28 571 were children, how many adults were there.
QUESTION 2 9807 Litres of milk was sold from the local supermarket this week. On average, how many litres of milk were sold each day?
QUESTION 3 9 oranges cost $2.88 how much does one orange cost?
QUESTION 4 If a bus left the shops at 12:17pm and arrived at the depot at 2.47pm how long was the total journey?
QUESTION 5 If one bike rider travelled 52.9 kilometres and another travelled 47.3 kilometres, how many kilometres did they travel all together? how much further did the first rider travel?
QUESTION 6 Nine friends bought a lottery ticket and shared the cash prize of $13698. How much did each person receive?
QUESTION 7 A train travels 992km. If he makes 8 stops, what is the average distance between stops?
QUESTION 8 In a survey of 3568 people, 3/4 of the people surveyed agreed with the questions. How many people agreed?
QUESTION 5 Jessica had 200 sheep and lost 60% of them. How many did she have left?
WRITE A WORD PROBLEM WITH THE ANSWERS: ½ $520