QUESTION 1 87 549 people watched the football grand final. If 28 571 were children, how many adults were there.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
10.2 Review Questions.
Advertisements

A jigsaw costs 65p. How many can you buy for £2? How much change do you get? Dad bought 3 tins of paint at £5.68 each. What was his change from £20? Diesel.
DRIVING When do you need to think about numbers when you are driving ? © COPYRIGHT SKILLSHEETS 2014.
Read and examine the following sentences. Then, answer the questions accurately. What is the compound subject in this sentence? My friends and I will.
Dr J Frost Year 8 Travel Graphs Dr J Frost Last modified: 10th November 2013.
Canada vs Germany.  A Brief Introduction Canada & Germany Size: Approx. 9,980,000 km 2 – Approx. 357,000 km 2 Population: 34.7 Million – 81.8 Million.
Who Wants To Be A Millionaire? Subtraction Problems By Sam Woosnam.
Question:The monthly charge for a mobile phone is £25. This includes 300 minutes free each week. After that there is a charge of 5p per minute. Calculate.
Word Problems (division) Year 61 A pen costs 70p. How many can be bought for £14.00?
Jeopardy Motion Problems Mixture Problems Coin Problems Cost Problems Perimeter Problems Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400.
Displacement – time graph Amy leaves her house, walks up the road to her friend, Saki, then down the road to her other friend Kam. The graph shows her.
A Quiz about Problem Solving. You are to work in groups. Every member of the group has to think. You are to help each other. Share ideas and solutions.
Year 5 Daniel and Rebecca went to visit their local zoo with their Mum and Dad. They had to take 2 trains and a bus to get there. When they arrived they.
Solving Problems using Tables and Graphs Chapter 4.
W EEKLY M ATHEMATICS R EVISION A CTIVITIES T ERM 2 My name is:
Mathsercise-C Graphs 2 Ready? Here we go! Graph Prints You will need to print out the graphs to work on – Click Here!
Writing System of Equations
DRIVING When do you need to think about numbers when you are driving ?
By Didem Carr WORKING WITH MEASURE By Didem Carr
Are They Safe?.
MATHS Semester 2 Test 2 Revision.
Present Perfect.
نظام التعليم المطور للانتساب
Solving word problems. Year 6 Shirley Hamilton..
MY STUDENT EXCHANGE *She is Celina
S.O.D.A. Start Of Day Activity
Egyptian Multiplication
Acceleration.
Mathematical Problem-Solving
Simple Past and Past Progressive
Physics – Chapter 2-1 Displacement and Velocity
Distance – Time Graph Distance Time.
Multiply and Divide by 10, 100 and 1000
Look at the following number:
Motion.
? The slope tells us the speed Run into a jungle Stop for 5 sec Walk backwards The slope tells us the speed.
Speed, Distance, Time Calculations
Mathematics Travel graph Class 9.
D S T CAREFUL! ! 2hr 15 minutes to decimal is
Speed, Distance, Time Calculations
CHANGES IN OUR TRAVEL BEHAVIOUR 2018 Household Travel Survey Results
Starter Questions 24/01/11 A car travels 50km. The journey takes 30minutes. Calculate the speed in km/hr. 2. A plane flies 2000km at an average speed of.
A car travels a distance of 665miles at
Multiply and Divide by 10, 100 and 1000
For more information, contact: [Name] [ ] [Phone number]
Kevin wins a prize and gives three fifths of it to Mick.
COME ESPRIMERE EVENTI PASSATI
Speed, Distance and Time
$ $
Which graph makes sense?
Speedy calculations Show your calculations and remember to label!
Speed, Distance, Time Calculations
Speed, Distance, Time Calculations
Adding and Subtracting Fraction word problem
MOTION A review.
Speed, Distance, Time Calculations
Speed, Distance, Time Calculations
Jeopardy Dates Sequence Addition Time Comparing Q $100 Q $100 Q $100
Summer Math Curse 2018 By Caleb Lease.
冀教版 六年级上册 Lesson12 Be Safe on the Way.
Time Distance Speed Calculating Distance Calculating Speed
Exercise Solve. 2x + 3 = 11.
Speed, Distance, Time Calculations
Speed, Distance, Time Calculations Final Review
Time Worded Problems.
Speed, Distance, Time Calculations
MOTION A review.
Motion Notes Ms. Rudisill.
GCSE Mathematics Targeting Grade C Unit 3 Algebra 3 Travel Graphs.
Speed, Distance, Time Calculations
Presentation transcript:

QUESTION 1 87 549 people watched the football grand final. If 28 571 were children, how many adults were there.

QUESTION 2 9807 Litres of milk was sold from the local supermarket this week. On average, how many litres of milk were sold each day?

QUESTION 3 9 oranges cost $2.88 how much does one orange cost?

QUESTION 4 If a bus left the shops at 12:17pm and arrived at the depot at 2.47pm how long was the total journey?

QUESTION 5 If one bike rider travelled 52.9 kilometres and another travelled 47.3 kilometres, how many kilometres did they travel all together? how much further did the first rider travel?

QUESTION 6 Nine friends bought a lottery ticket and shared the cash prize of $13698. How much did each person receive?

QUESTION 7 A train travels 992km. If he makes 8 stops, what is the average distance between stops?

QUESTION 8 In a survey of 3568 people, 3/4 of the people surveyed agreed with the questions. How many people agreed?

QUESTION 5 Jessica had 200 sheep and lost 60% of them. How many did she have left?

WRITE A WORD PROBLEM WITH THE ANSWERS: ½ $520