Year 2 Summer Term Week 10 Lesson 5

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Consecutive Numbers An Investigation.
Advertisements

Proportions Round One 2) x + 3 = 15 Answers 2.) x + 3 = 15 X=12 21.
CLICK THE NUMBERS IN SEQUENCE
Understanding Multiplication and Division.
Skip Counting Practice
Year 2 Autumn Term Week 1 Lesson 3
Number Words   two one three.
Year 2 Autumn Term Week 9 Lesson 3
Year 2 Autumn Term Week 10 Lesson 5
Year 4 (National Numeracy Strategy) (Based on DFEE Sample Lessons)
NUMBERS one two three four five six seven eight
Year 2 Autumn Term Week 11 Lesson 1
Year 2 Autumn Term Week 10 Lesson 2
Year 2 Autumn Term Week 10 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 5 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 13 Lesson 3
Year 2 Spring Term Week 9 Lesson 2
Year 2 Spring Term Week 8 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 10 Lesson 3
Year 2 Spring Term Week 3 Lesson 3
Year 2 Spring Term Week 10 Lesson 2
Year 2 Spring Term Week 2 Lesson 3
Year 2 Spring Term Week 10 Lesson 1
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 3
Which is best value for money?
Year 2 Spring Term Week 10 Lesson 3
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 1
Year 2 Summer Term Week 4 Lesson 1
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 1
Year 2 Spring Term Week 10 Lesson 1
Year 2 Autumn Term Week 9 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 12 Lesson 5
Year 2 Summer Term Week 12 Lesson 5
CLICK THE NUMBERS IN SEQUENCE
Year 2 Spring Term Week 2 Lesson 3
Year 2 Summer Term Week 5 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 5
Year 2 Spring Term Week 9 Lesson 1
Year 2 Spring Term Week 9 Lesson 1
Year 2 Spring Term Week 8 Lesson 4
Objective & Essential Understanding
CHOOSE THE CORRECT NUMBER
Year 2 Summer Term Week 5 Lesson 3
Year 2 Autumn Term Week 1 Lesson 3
Year 2 Autumn Term Week 11 Lesson 1
Year 2 Spring Term Week 3 Lesson 3
Year 2 Autumn Term Week 9 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 8 Lesson 1
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 3
CLICK THE NUMBERS IN SEQUENCE
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 3
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 3
Multiplication facts Your Help Guide.
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 13 Lesson 3
Year 2 Summer Term Week 3 Lesson 3
Year 2 Summer Term Week 4 Lesson 1
Year 2 Summer Term Week 3 Lesson 2
Year 2 Spring Term Week 9 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 10 Lesson 5
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 4
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 1
Year 2 Summer Term Week 5 Lesson 3
Year 2 Summer Term Week 4 Lesson 3
Year 2 Summer Term Week 3 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 1
YEAR 1 Place Value Block 1 – Week 2 Count forwards Count backwards
+/- Numbers Year 3-4 – Addition and subtraction of hundreds within
Presentation transcript:

Year 2 Summer Term Week 10 Lesson 5 Understanding Multiplication and Division Year 2 Summer Term Week 10 Lesson 5

Today we will be learning to: understand multiplication understand words about multiplication check results by adding in a different order solve money problems choose the correct number operation.

Rapid recall of 2 times-table. Mental Activity Rapid recall of 2 times-table.

Start at 2, count on in twos. Start at 20 count back in twos.

Answer these quickly: 4 x 2 3 x 2 5 x 2 9 x 2 7 x 2 2 x 2 6 x 2 8 x 2

Answer these quickly: What are six twos? What are nine twos? What are four twos? What are seven twos? What are ten twos? What are five twos?

Choose part of the two-times table. Make as many number sentences as you can. Example: 5 x 2 = 10 10 ÷ 2 = 5 10 ÷ 5 = 2

Main Activity Today we are going to continue finding totals using multiplication and addition.

Think about the ant you made in the last lesson. What number operations did you use? How did you find the total cost of your ant?

Today you will make a new creature. Your creature must be an imaginary one.

You are going to make a creature that costs between 60p and 70p. one leg costs 10p one mouth costs 1p one antenna costs 2p one body costs 2p one eye costs 5p one wing costs 4p You are going to make a creature that costs between 60p and 70p.

How many legs could it have? one leg costs 10p one mouth costs 1p one antenna costs 2p one body costs 2p one eye costs 5p one wing costs 4p How many legs could it have?

How many different bugs can you make in that price range? one leg costs 10p one mouth costs 1p one antenna costs 2p one body costs 2p one eye costs 5p one wing costs 4p How many different bugs can you make in that price range?

Group Work I will put you into pairs. Design a creature costing between 90p and £1.20. Draw the creature. Check the total.