Unit 5 Quiz Review Lessons 1-1—1-4.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Jeopardy FractionsDecimalsRatio/RateProportions Rationals Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy.
Advertisements

5 Minute Check Complete in your notes mi/h = ? ft/min 2. 16cm/min = ? m/h mi/h = ? ft/s 4. 26cm/s = ? m/min You can use your calculator for.
Vocabulary Review Unit Rates
{ 8-1: Ratios and Equivalent Ratios IWBAT read and write ratios and equivalent ratios.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes 1.
Rates, Ratios, and Proportions
4-1 Ratios & Proportions.
5 Minute Check Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary people for 5 classes 2. $1.12 for 8.2 ounces calories in.
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
A rate is a ratio of two quantities with different units, such as Rates are usually written as unit rates. A unit rate is a rate with a second.
5 Minute Check Simplify
2-6 Ratios and Proportions
4-2 Rates Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Rates, Ratios, and Proportions
RATIOS AND PROPORTIONS
Rates, Ratios, and Proportions
Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x =
ALGEBRA 1 Lesson 2-4 Warm-Up. ALGEBRA 1 “Ratios and Proportions” (2-4) What is a “ratio”? What is a “rate”? What is a “unit rate”? ratio: a comparison.
SOLVING AND APPLYING PROPORTIONS
5 Minute Check. Simplify Minute Check.
Warm Up 1) 2). Essential Question: How do you convert between units of measure and find unit rate? Students will write a summary of the steps to convert.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
Ratios and Proportional Relationships Unit Rates and Complex Fractions ProportionalandNonproportionalRelationships SolvingProportionalRelationships Constantof.
Proportional and Non-proportional Relationships. An equation stating that two ratios are equivalent is called a proportional. 200 Miles 4 Hours 50 Miles.
Unit 5 Part A Quiz Review 6 th : Lesson 1-2 (Ratios) 7 th : Lessons 1-1—1-3.
Course Simplifying Algebraic Expressions 1-9 Simplifying Algebraic Expressions Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson.
Unit 5 Test Review Chapter 1 Lessons 1-8.
Unit 5—Part A Test Review 6 th : Chapter 1 Lessons th : Chapter 1 Lessons 1-3.
Unit 5-Part B Test Chapter 1 Lessons Two quantities are proportional if they have a constant ratio or unit rate For relationships in which this.
Ratios and Proportional Relationships Chapter 1 Unit Rates and Complex Fractions Convert Unit Rates ProportionalandNonproportionalRelationships SolvingProportionalRelationships.
Holt Algebra Rates, Ratios, and Proportions 2-6 Rates, Ratios, and Proportions Holt Algebra 1 Lesson Quiz Lesson Quiz Lesson Presentation Lesson.
Unit Analysis Supplement to Math 60 Chapter 3 Cathy Mulleary Summer 2013.
2.1 Rates, Ratios, and Proportions EQ: How can I use units to understand problems and guide the solution of proportions?
Holt Algebra Rates, Ratios, and Proportions Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x = m = y =18.4 Multiply. 6.7.
2-6 Ratios and Proportions
Bell Work Write the ratio in simplest form: 18 24
Rates, Ratios, and Proportions
5-2 Rates Course 2 Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation.
POD Cole can bike 24 miles in 48 minutes. How many miles can he bike in 60 minutes?
Unit Rate Review Unit Rate Notes Page 39.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
6th: Lesson 1-2 (Ratios) 7th: Lessons 1-1—1-3
Ratios, Rates, & Unit Rates
Rates, Ratios, and Proportions
Unit Rates and Proportional Reasoning
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Unit Rates and Proportional Reasoning
Warm-up November 9, 2017 Textbook Chapter 5 Lesson 4 Page 380
Warm Up Solve. 1. 3x = 102 = z – 100 = 21 w = 98.6 x = 34 y 15
Rates, Ratios, and Proportions
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Which is the better buy?.
Warm Up: Divide using a calculator ÷ ÷ ÷ ÷
What is a “ratio”? How do you write a ratio?
Warm Up 1) 2) 1) 3/10 2) 18/7.
Rates, Ratios, and Proportions
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Presentation transcript:

Unit 5 Quiz Review Lessons 1-1—1-4

1-3 Convert Rates Need to know if you are only converting one unit (single conversion) or if you are converting both units (double conversion) FOLLOW STEPS! STUDY THEM TONIGHT!

Single Conversions: 1.) Write out problem with units and = sign 2.) Figure out the unit that needs to be converted and the one that stays the same (circle and draw arrows) 3.) Write first rate as fraction with units 4.) Set up units of 2nd fraction -unit that needs to change goes diagonal 5.) Fill in correct numbers for 2nd fraction using tables if needed 6.) Multiply and simplify *Answer needs to be a UNIT RATE

Double Conversions: 1.) Write out problem with units and = sign (draw arrows) 2.) Write 1st rate as fraction 3.) In the 2nd fraction, convert the first unit given in the problem to the first unit given in the answer 4.) In the 3rd fraction, convert the second unit given in the problem to the second unit given in the answer 5.) Multiply across and simplify *Answer must be a UNIT RATE

Convert each rate. Round to the nearest hundredth if necessary 1.) 580 ft/min = _______ ft/s 2.) 24 mi/h = _______ ft/s

3.) 5.6 lb/gal = ____________ oz/gal 4.) Fred fills buckets with water at a rate of 12 quarts per minute. What is his rate in gallons per second? 5.) Lorenzo rides his bike at a speed of 5 yards per second. About how many miles per hour can Lorenzo ride his bike? (Hint: 1 mile = 1,760 yards)

1-1 Rate: a ratio comparing two quantities with DIFFERENT units Written as a fraction with units on the top and bottom Unit Rate: a rate that is simplified to have a denominator of 1 Divide top and bottom by denominator to get unit rate

Find each unit rate. Show all work 1.) $11.49 for 3 packages 2.) 258.5 miles in 5.5 hours

A machinist can produce 114 parts in 6 minutes A machinist can produce 114 parts in 6 minutes. At this rate, how many parts can the machinist produce in 15 minutes?

Which is the better buy? Show all work. 1.) 6 apples for $1.18 or 10 apples for $1.79? 2.) A 10 oz box of cereal for $2.69 or an 18 oz box for $3.99?

1-2 To simplify a complex fraction: Write it as a normal division problem with the division sign Keep, change, flip Cross-simplify if possible Multiply across and simplify

Simplify. 1.) 9 10 6 2.) 4 15 2 5

Can also find unit rates with complex fractions Whatever unit you need one of (comes after per) must be the denominator! Set up fraction with labels FIRST! LABEL final answer!

Examples: Simplify 1.) Jenny can jog 4 2 3 miles in 1 1 4 hours. Find her average speed in miles per hour. 2.) Pep Club members are making spirit buttons. In 3 1 2 hours, they made 490 spirit buttons. Find the number of buttons the Pep Club makes per hour.

1-4 Two quantities are proportional if they have a constant ratio or unit rate For relationships in which this ratio is not constant, the two quantities are nonproportional Use a table to see if quantities are proportional and explain your reasoning

Determine whether the situations represent proportional relationships Determine whether the situations represent proportional relationships. Then explain your reasoning. 1.) Number of Hours 1 2 3 4 Total Amount Earned $17.25 $35.50 $50.75 $70

Jean has $280 in her savings account Jean has $280 in her savings account. Starting next week, she will deposit $30 in her account every week. Is the amount of money in her account proportional to the number of weeks? Complete the table and explain. Weeks 1 2 3 4 Savings ($)