Stage 6: Working within a budget

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Recipe for ??????????????????????????????? What you will make Ingredients What to do
Advertisements

Written Calculations Workshop 1 Addition All information can be found on our website:
Chapters 9-10  Finding Cost  Edible Portion Cost  These chapters are key for finding the cost of your recipes, which you need to accurately figure in.
Class Opener:. Identifying Matrices Student Check:
Differentiation Aims: To practice the ideas of differentiation introduced last lesson.
Tuesday 28/04/2015. We will start with a short dictation Write down the following words…
Teacher notes Math is important for time calculations and scheduling. Knowing how long it takes to complete an activity or travel to a destination helps.
Who wants pizza?. The school is having another family night and, since last time you and your classmates complained about the cafeteria food, you have.
Recipes §A recipe is a set of instructions for producing a certain dish. §Many people think that learning to cook means simply learning recipes. §Unfortunately,
Implementation 1.Review the mathematical concept. 2.Review the problem solving steps. 3.READ: Children read the part that is asking them to find something.
MATH BELL RINGERS SKILLS FOR EVERYDAY By: Mindy Lingo M.Ed. Sooner Scholar University of Oklahoma.
Shop for Concept Rowers in Australia -
Click Here for Best Gourmet Food Online - Bottegagourmet.com
Buy Wick Tabs for Candles - Cozyourscandlemaking.com
Best Candle Making Supplies
Maths Mastery Solve Problems.
*if you were absent on Friday, do this warmup on a new sheet of paper*
Classifying Solutions to Systems of Equations
math BELL RINGERS: Skills for Everyday
How do we buy and sell on the Internet safely?
BUDGETING FOOD LABELS PLATE PRESENTATION DINING ETIQUETTE
Who wants pizza?.
Pre-Intermediate Lesson 8
Increasing and Decreasing Quantities by a Percent
Mathematics is a Specific area within the EYFS curriculum.
Team Task You will have FIVE minutes to work together as a team. First, you will solve individually and then come together as a team. Each person should.
EYFS Parents Workshop Maths Wednesday 22nd November 2017
Reception Maths Evening Miss Butcher Maths Leader
Grade 10 Term 3 Week 2-3 Lesson 3
To run a business systematically, an office needs to set up also. Not all business involves selling goods from a shop but any kinds of business are there.
Buy Organic Food Online Delhi. Wish to buy raw foods but you’re turned off by the price? Now you can enjoy the freshness and goodness of raw foods without.
Come and be a member of our website.
Best Steam Iron Reviews Online - Smoothwares.com
School Shop.
Mathematics Lesson 2: Value for Money
Consumerism Foods 2.
Aims of the Common Agricultural Policy
Module 5: Menu Management on a Budget
Module 5: Menu Management on a Budget
Module 5: Menu Management on a Budget
Solving 1-Step Equations by Multiplying and Dividing
How does credit work and what do banks do?
Module 5: Menu Management on a Budget
Year 6 Project Pack: Theme Park
Describe the situation shown in the picture
Multi-Step Equations Notes and Practice.
Family Vacation Project
School Shop.
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 1
To be able to explain simple budgets
Recipes.
Budgeting Your Money Source:
Solving Multi Step Equations
Example 1: Determine Reasonable Answers
How to write a good mathematical explanation.
In the US, we are facing a significant problem with food insecurity, which means that many families face the prospect of not knowing where their next.
Solving Multi Step Equations
We are learning how to write a recipe.
Budget Project – This is My Life
Stage 8: Calculating profit
Costing a recipe.
Session 9: Calculating profit
Order Weed Online If you want to buy marijuana online, you need to make sure that you visit the right website so as to avoid complications in the future.
Grafton Primary EYFS Maths
Stage 10: Calculating with money
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 1
Stage 7: Working within a budget
Stage 7: Designing a restaurant
Stage 6: Calculating profit
Stage 5: Budgeting and nutritional analysis
Presentation transcript:

Stage 6: Working within a budget

Learning Objectives: Talk to your partner: To work within a budget To solve multi-step problems Talk to your partner: What is a budget? Can you explain what this word means?

Working within a budget Your business group has a budget of £1 per group member. You will use this to buy the ingredients you need to add to the butter we will make next session in order to make your food product. If you do not have enough money in your budget for the ingredients you plan to use, you will need to adapt your ideas to stay within your budget.

Budgeting You will be using an online shopping website to find the cost of your ingredients. Remember to keep a total of how much your ingredients are going to cost- what method will you need to calculate this? To make the most of your budget, make sure you look for good deals on your ingredients and think about the quantity of ingredients you need for your recipe. Remember to check your working out. Accurate calculating will help you to stay within your budget.