Proportions and Ratios Real World Problems

Slides:



Advertisements
Similar presentations
UNIT 2 RECAP.
Advertisements

CHECK YOUR HOMEWORK! #1 Sasha can mow 3/8 acre of grass in 45 minutes. How many acres of grass can she mow in an hour?
SOLVING EQUATIONS WITH VARIABLES ON BOTH SIDES
Fractions, Decimals, and Percents
Math Trivia. How to Play  Math Trivia is played on teams, you will work with your teams  We will play in rounds, there are 3 rounds in the first half.
Quiz: After Review Lessons feet = ____________ inches 60 yards = ___________ feet 2 tons = ____________ pounds 1,200 cm = ____________ meters 7.
7.1 Ratios and Proportions Objectives: -to write ratios and solve proportions.

1st Semester Exam Review. Question 1 What is the perimeter of the rectangle?
Welcome to Math! -20 days of school left! -Please take out a sheet of paper -Please take out your homework -Remember to be seated when the bell rings.
Solving Proportions. EXAMPLE 1 Solve the proportion x =. Solving Proportions METHOD - Use equivalent ratios x = X 5 = 60,
Effective Participator
Rate: a ratio that compares two different kinds of numbers, such as miles per hour (mph) or dollars per pound Unit Rate: compares the price of an item.
Bell Quiz. Objectives Solve rate and ratio problems.
Ratios and Proportions Test Review. A remote control car can travel at a rate of 30 feet per minute. How many feet per second is this?
Question 1 There are 200 miles between Halifax and London. What is this in km?
2nd Nine Weeks Practice Problems. Question 1 Simplify:
MTH095 Intermediate Algebra Chapter 7 – Rational Expressions Sections 7.6 – Applications and Variations  Motion (rate – time – distance)  Shared Work.
Proportions Bingo ©2006 Region 4 ESC Accelerated Curriculum for Mathematics Grade7 TAKS.
 Susan reported that 18 of the 48 people she surveyed get 8 hours sleep a night  Kenneth reported that 36% of the people he surveyed get 8 hours sleep.
CAN THE WINNER LOSE?. 1. The classroom has 7 laptops and 4 tablets. What is the ratio of laptops to tablets?
CICS-Longwood Word Problems Review, Day 1. per Mike eats 2 pieces of candy per day. How many pieces of candy does he eat in 4 weeks? A) 8 B) 12 C) 56.
7.1 Ratios and Proportions Objectives: -to write ratios and solve proportions.
$100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300.
Category 1 Category 2 Category 3 Category 4 Category
1. Simplify each side SOLVING EQUATIONS WITH VARIABLES ON BOTH SIDES 2. Get rid of variable on right side 3. Solve two step equation Get rid of parentheses,
Level Three 3 = yellow, 4 = orange, 5 = purple, 6 = blue, 7 = green.
7.RP.1 RATIOS & PROPORTIONS. 7.RP.1 STANDARD Compute unit rates associated with ratios and fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities.
Jeopardy Linear Measure WeightCapacityTime Grab Bag Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy.
Baseball: The Game of Statistics
DRIVING When do you need to think about numbers when you are driving ?
Problem Solving Ms. Crusenberry
Proportions (including percents)
Do NOW n = 21 9t of cocoa 1. Solve for n. 5 = 15 7 n
Rate of Change A rate is a fixed ratio between quantities of different units, like miles and hours, or dollars and gallons. What are some rates that you’ve.
5 Minute Check Complete in your notes is 20% of what number? 2. What percent is 18 of 40? 3. 25% of 88 is what number? 4. 18% of 45 is what number?
Seating Chart /New Students Second Semester Policies
1) 43 mph to ft/sec 2) 16 days is how many minutes?
1. If you travel at 10mph for 1 hour, how far do you travel?
Do NOW n = 21 9t of cocoa 1. Solve for n. 5 = 15 7 n
Percents Conversions Ratios Unit Rates Wild Card 5 pt 5 pt 5 pt 5 pt
Warmup A car that is bought for $24,000 is expected to lose all its value in 10 years a) Write an equation for straight line depreciation b) What is the.
Introduction to Graphing
Ratios and Rates Chapter 7.
Lisa made $300 in 6 hours. How much did Lisa make each hour?
Unit 1: Unit Pricing and Currency Exchange
LEBRON JAMES BY: BEN ROBERTS.
Formulas, Proportion, and Variation
Write, interpret, and use the distance formula.
A Question of Maths Instructions: Choose a number to answer a question
Unit Rate and Proportional Relationships
Mid-Year Assessment Review Fractions Word Problems
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Warm-Up With your new neighbor, find:
Warm-up December 6, 2016 A recipe for cookies calls for 2½ cups of flour. The recipe makes two dozen cookies. What is the unit rate of flour per cookie?
Jeopardy Customary Units Percent Problems Scale Factor Unit Rate
Thursday Warm Up Your car averages 34 miles per gallon of gas on the highway. If gas costs $2.79 per gallon, how much does it cost in dollars per mile.
18-20,22,27,29 (show work proving your answers!!)
Unit 3. Day 4..
Speed, Distance and Time
Direct Variation Direct Variation: y y
1. PROPORTIONAL RELATIONSHIPS
Using Proportions Dittamo Lewis Notes 2012.
Lesson A ratio is the comparison of two quantities by division. We also, learned about proportions. A proportion states that 2 ratios are equal.
Ratios, Rates & Proportions
Solve each situation by making a ratio table of values.
Comparing and Scaling Review Game.
Ratios & Unit Rate.
Ratios On the Move Unit Rate Unit Price Proportions 1 pt 1 pt 1 pt
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Presentation transcript:

Proportions and Ratios Real World Problems

QUESTION 1 . Bob is taking his son to look at colleges. The first college they plan to visit is 150 miles from their home. In the first hour they drive at a rate of 60 mph. If they want to reach their destination in 2 ½ hours, what speed must they average for the remainder of their trip?

QUESTION 2 . A map scale designates 1” = 50 miles. If the distance between two towns on the map is 2.75 inches, how many miles must you drive to go from the first town to the second?

QUESTION 3 Callie asks her fellow sixth-grade students to name their favorite flavor of ice cream. She finds that 3 out of every 8 students prefer strawberry to vanilla. If there are 160 students, how many prefer strawberry?

QUESTION 4 The sixth grade class is selling pencils. They are putting a ratio of 2 red pencils for every 3 blue pencils in a bag. If the students have 100 red pencils, how many blue pencils do they need?

QUESTION 5 . Complete the following. a) If a car travels 100 km in 4 hours, the rate of travel is ___ km/h b) If one dozen eggs is sold for $2.40, the rate is ___ cents per egg. c) If a tap fills a 450 litre tank with water in 1 hour, the water flows at the rate of ___ litres per minute. d) If $24.00 is charged for 120 kWh of electricity consumed, the rate is ___ cents/kWh.

QUESTION 6 Alejandro and Skylar went deep-sea fishing. They discovered that 4 out of every 5 fish they caught were flounder. If they caught 36 fish, how many were flounder?  

QUESTION 7 The New Jersey Devils ratio of wins to loses to ties is: 6 : 3 : 1. a. What is the ratio of wins to total games played? b. What is the ratio of loses to total games played? c. What is the ratio of ties to total games played? d. If there have been 50 games played, how many have the Devils won, lost, and tied? e. How many games should they win, lose, and tie in an 82 game season?

QUESTION 8 In a public opinion poll, 624 people from a sample of 1,100 indicated they would vote for a specific candidate. How many votes can the candidate expect to receive from a population of 40,000?

QUESTION 9 A pump can fill a 750-gallon tank in 35 minutes. How long will it take to fill a 1000-gallon tank with this same pump?

QUESTION 10 A person who weighs 200 pounds on Earth would weigh about 32 pounds on the moon. Find the weight of a person on Earth who would weigh 15 pounds of the moon.

QUESTION 11 A crew of loggers cleared ½ acre of lumber in 4 days. How long will it take the same crew to clear 2 ¾ acres of lumber?

QUESTION 12 Because of slumping sales, a small company had to lay off some of its employees. The ratio of total employees to employees laid off is 5 to 1. Find the total number of employees if 22 are laid off.

QUESTION 13 A meteorologist reports that the ratio of snowfall in January to total snowfall during the average winter is 2 to 5. If 34 inches have fallen in January of the current year, find the predicted total snowfall for the entire winter.

QUESTION 14 A recipe calls for 2 ½ cups of flour to make 2 dozen cookies. How many cups of flour would be required to bake 15 dozen cookies?

QUESTION 15 The ratio of the cost of a tennis racket to tennis balls is 18:1. If a can of balls cost $5.35, what is the cost of the racket?

QUESTION 16 The results of a recent survey of 1500 American adults show that 525 approve of the job that President George W. Bush is doing and 975 do not approve. a. What is the ratio of those that approve to those that do not? b. If there are 199 million adults in the United States, how many approve of George W? c. If a larger survey was done, showing 5000 people approving of George W, how many were surveyed?

QUESTION 17 Kareem Abdul-Jabbar holds the NBA record for the most points scored in a career, 38,387. In the first 280 games of his career, LeBron James has scored 7446 points. At this rate, how many more games will LeBron James need to play to break Abdul-Jabbar’s career record?

QUESTION 18 A Toyota Prius drove 208 miles on 5 gallons of gas. How far should it be able to go on a full, 11 gallon, tank?

QUESTION 19 A six-pack of Coke costs $2.09. At this rate, how much should 32 cans cost?

QUESTION 20 The Lakers have won 27 games and lost 17 games. At this rate, how many games should they win, in an 82 game season?