Costing a recipe.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Kitchen Calculations.
Advertisements

Meat and the consumer meatandeducation.com 2011.
Recipes A recipe is a formula by which measured ingredients are combined in a specific procedure to give predetermined results Format should be consistent,
Standardized Recipes & Converting Recipes
Recipe for ??????????????????????????????? What you will make Ingredients What to do
Ratios Direct Proportion Including. Ratios This relates one quantity to another (or several others if a recipe). Ratios are given a bit like a fraction,
Activity Electronic costing of recipe You will need: Recipe Shopping list Measure conversion document My Recipe Calculator spreadsheet © State of New South.
Limiting Reactants and ICE Charts
 You will be creating a dessert for a banquet.  Who will the banquet be for?  The banquet will be for 22 people  Menu: Dessert (two different kinds)
Precision in Measurements
Food Cost Food Cost Percentages. Determines if menu price and costs for each item are in line Can be figured two ways Percentage = food cost menu price.
Agricultural and Horticultural Science 3.2 Milking Aotearoa Achievement Standard Investigate production and marketing of a nationally significant.
THE FOOD BUDGET. Important Vocabulary Budget: A plan for managing money. Staples: Basic food items that are used on a regular basis. Food Assistance Program:
How to read a recipe – the basics!. HOW TO READ A RECIPE Baking and cooking are two very different kitchen skills. Generally speaking, you bake cakes,
Food Cost.
6-1 Section 6 Appendix A: Recipe Analysis This section will help you calculate the contributions of a recipe’s ingredients toward the M/MA, V/F, and G/B.
I-62
Number: Ratio. Understand and work with ratios, proportions and scaling Objectives Write a ratio in its simplest terms and in calculations Use direct.
Section 1: Introduction 1 Obtain food that is high quality Obtain food that is nutritious Obtain food that is safe Purchase at a cost-effective price Four.
Menu Pricing reflect the overall cost of running the operation These prices the costs needed to purchase, prepare and service it as well as labor rent.
Starter  What is: B) C)
Chapters 9-10  Finding Cost  Edible Portion Cost  These chapters are key for finding the cost of your recipes, which you need to accurately figure in.
UNITS AND RECIPE COSTING. OBJECTIVES The student will be able to: Understand how to calculate unit cost Understand and use typical invoices Understand.
Two quantities are in direct proportion if the graph of one quantity against the other quantity is a straight line through the origin. So if one quantity.
COOKING CUPCAKES. TASK Our task was to make either cupcakes, jelly, pizza or pikelets. I was the group leader and my group made cupcakes. There were six.
National Food Service Management Institute Section 4: Quantities 1 Section 4: Quantities (Step 3) Food Purchasing for Child Care Centers.
3.8 Stoichiometry & Mole Ratios. Recipe for 24 brownies 1cup flour 4oz. chocolate 2 eggs 1cup sugar 1 cup flour + 4 oz. chocolate + 2 eggs + 1 cup sugar.
Food Truck Face-Off. Create a Business Plan Select the “Employees” You Will Be Working With (Kitchen Groups) Choose a Recipe Create a Company Name Determine.
Foundations Chapter 4 ProStart Level 1
 Shopping for bargains by comparing the prices of similar items or brands or comparing the prices at different stores.  To get a bargain, or get the.
As Purchased and Edible Portion
Introduction to Food & Beverage Management Culinary Math: Fractions & Decimals.
Ratio Ratio is a way of comparing amounts of something. It shows how much bigger one thing is than another. There are two aspects that we will look at.
10-PLAN SHOPPING GUIDE Here is a simple way to help you balance a healthy diet with your food budget. What is the 10-Plan? The 10-Plan shows how to spend.
Notes on Calculating Food Costs for Recipes
Example: How to calculate nutrition information
1.02 I Preparation Tasks List
Maths Mastery Solve Problems.
Precision in Measurements
As Purchased and Edible Portion
List all the measurement abbreviations & equivalents you know! 
Using Standardized Recipes to Determine Standard Portion Cost
Grade 10 Term 3 Week 2-3 Lesson 2
Starter: Here is a recipe for Chocolate muffins:
Grade 10 Term 3 Week 2-3 Lesson 3
Chapter 8 A Cook’s Book.
Marketing During the Holidays Bellringer
قانون المنافسة ومنع الاحتكار
Preparing Food for a Specified Function – download and complete
Summarize wise food selection practices
Optional Unit 5 Preparing Food for a Specified Function
CHESTNUT CAKE-ENGLISH PROJECT
Consumerism Foods 2.
Pricing Methods Cost-based pricing
Exam conditions *SILENCE*
1.02 M Timetables 1.02M Timetables.
Review of Essential Skills:
Altering the yield Why ? To change the quantity.
Nutritional Analysis.
Chapter 4 Recipes and Work Plans. Chapter 4 Recipes and Work Plans.
Optional Unit 5 Preparing Food for a Specified Function
Mini fruit cakes Ingredients 100g self raising flour 100g caster sugar
GCSE Maths.
Fruit fusion Ingredients 1 clementine 6 red grapes 6 green grapes
Stage 8: Calculating profit
Stage 6: Working within a budget
Session 9: Calculating profit
Stage 7: Working within a budget
1.02 M Timetables 1.02M Timetables.
Food prices and trends.
Presentation transcript:

Costing a recipe

Why cost a recipe? Know the cost of a recipe before it is made. Calculate the cost of the ingredients used, not the ingredients purchased. Compare the difference in cost of changing ingredients in a recipe on the total cost. Calculate the cost per portion.

Amount purchased v amount used The amount of an ingredient purchased will most likely be different to the amount that is required by a recipe. For example: butter is purchased in 250g ‘blocks’, but the recipe may only need 50g; milk is sold in litres (pints), but the recipe may only need 100ml; apples may be sold in bags of six, but the recipe may only need two. Therefore there is a difference in the cost of the ingredients purchased compared to the cost of the ingredients used by a recipe.

Step 1: Create a costing chart Create a costing chart, or use a template. The chart will need the following headings: Ingredient name Cost of quantity purchased (£) Quantity purchased Quantity needed in recipe Cost of ingredient used in recipe (£)  

Step 2: Find out the cost Find out the cost of the ingredients. This might be through looking at the receipt or by using one of the following websites: www.asda.com www.morrisons.co.uk www.mysupermarket.co.uk www.ocado.com/ www.sainsburys.co.uk www.shop.coop.co.uk www.tesco.com www.waitrose.com Consideration The cost of ingredients may be different in supermarkets, local shops, farm stores and markets. Brands of the same ingredient may have different costs. In addition, costs can change during the year, e.g. due to season, demand, crop failure.

Step 3: Add ingredient details Add the details to the chart: ingredient name; cost of amount purchased; quantity purchased (gram, litre, unit); quantity needed in the recipe (grams, litre, unit). Ingredient name Cost of quantity purchased (£) Quantity purchased Quantity needed in recipe Cost of ingredient used in recipe (£) Butter £1.50 250g 25g   Milk £0.98 1000ml 100ml Eggs £1.20 6 2 Mixed herbs £1.45 11g 2g

Step 4: Calculate cost of purchase Calculate the cost of purchasing all the ingredients. Add up the ‘Cost of quantity purchased’ column. This is the total amount spent on the ingredients – but not what is used in the recipe. Ingredient name Cost of quantity purchased (£) Quantity purchased Quantity needed in recipe Cost of ingredient used in recipe (£) Butter £1.50 250g 25g   Milk £0.98 1000ml 100ml Eggs £1.20 6 2 Mixed herbs £1.45 11g 2g £5.13

Step 5: Calculate cost of ingredients used To calculate the cost of ingredient used, for each ingredient: divide the ‘Cost of quantity purchased’ by the ‘Quantity purchased’; then multiple by ‘Quantity needed in recipe’. Ingredient name Cost of quantity purchased (£) Quantity purchased Quantity needed in recipe Cost of ingredient used in recipe (£) Butter £1.50 250g 25g £0.15 £1.50 ÷ 250g 25g £0.15 x = Note: Cost figures are rounded up/down.

Step 5: Calculate cost of ingredients used Finally, add up the ‘Cost of ingredient used in recipe’ column – this will give the total for the recipe. In this example, it is £0.91. Ingredient name Quantity purchased Cost of quantity purchased (£) Quantity needed in recipe Cost of ingredient used in recipe (£) Butter 250g £1.50 25g £0.15 Milk 1000ml £0.98 100ml £0.10 Eggs 6 £1.20 2 £0.40 Mixed herbs 11g £1.45 2g £0.26 £5.13 £0.91 Note: Cost figures are rounded up/down.

Step 6: Calculate cost per serving The cost per serving is calculated by: dividing the total cost of the ‘Cost of ingredient used in recipe’ by the number of servings. For example, if the recipe served 3 people: £0.91 ÷ 3 = £0.30 each Ingredient name Quantity purchased Cost of quantity purchased (£) Quantity needed in recipe Cost of ingredient used in recipe (£) Butter 250g £1.50 25g £0.15 Milk 1000ml £0.98 100ml £0.10 Eggs 6 £1.20 2 £0.40 Mixed herbs 11g £1.45 2g £0.26 £5.13 £0.91 Note: Cost figures are rounded up/down.

For further information, go to: www.foodafactoflife.org.uk Costing a recipe For further information, go to: www.foodafactoflife.org.uk