Decimals – Real Life – Calculator – Foundation – GCSE Questions

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Decimals – Real Life – Non-Calculator – Foundation – GCSE Questions
Advertisements

Linear Equations – Variable on Both Sides & Brackets
These questions are the same format as previous GCSE exams.
Multiples – Foundation – GCSE Questions
These questions are the same format as previous GCSE exams.
Probability – Expectation – Foundation – GCSE Questions
Fractions – Expression – Foundation – GCSE Questions
Pythagoras & Trigonometry – Foundation – GCSE Questions
Reverse Percentage – Non-Calculator – Higher – GCSE Questions
Mean, Median, Mode & Range – Foundation – GCSE Questions
Square Numbers – Foundation – GCSE Questions
These questions are the same format as previous GCSE exams.
Standard Form – Multiplying & Dividing – Calculator
Fractions – Comparing – Foundation – GCSE Questions
These questions are the same format as previous GCSE exams.
Mixed Numbers – Dividing – Foundation – GCSE Questions
Frequency Polygons – Foundation – GCSE Questions
Real-Life Proportion – Calculator – Foundation – GCSE Questions
Error Intervals – Higher – GCSE Questions
Reverse Percentage – Non-Calculator – Foundation – GCSE Questions
Using a Calculator – Foundation – GCSE Questions
Frequency Polygons – Higher – GCSE Questions
Venn Diagram – Notation – Foundation – GCSE Questions
Mean – Reverse – Higher – GCSE Questions
Frequency Tables – Foundation – GCSE Questions
Standard Form – Multiplying & Dividing – Non-Calculator
Indices – Multiplying & Dividing – Higher – GCSE Questions
Linear Rational Equations – Foundation – GCSE Questions
Linear Equations – Variable on Both Sides – Brackets
Quadratic Graphs – Plotting – Foundation – GCSE Questions
Standard Form – Non-Calculator – Foundation – GCSE Questions
Trapezium – Area – Foundation – GCSE Questions
Functions – With Indices – Substitution – Higher – GCSE Questions
Percentage – Increase – Foundation – GCSE Questions
Lowest Common Multiples – Listing – Higher – GCSE Questions
Percentage – Increase & Decrease – Foundation – GCSE Questions
Percentage – Decrease – Foundation – GCSE Questions
BIDMAS – Foundation – GCSE Questions
Linear Graphs – Identifying – Foundation – GCSE Questions
These questions are the same format as previous GCSE exams.
Prime Factorisation – Index Form – Higher – GCSE Questions
HCF & LCM – Prime Factorisation – Foundation – GCSE Questions
Rounding Using Significant Figures – Foundation – GCSE Questions
Using a Calculator – Foundation – GCSE Questions – AQA
Time – Foundation – GCSE Questions
Linear Equations – Mixed – Higher – GCSE Questions
Fractions to Decimals – Foundation – GCSE Questions
Fractions – Simplifying – Foundation – GCSE Questions
Standard Form & Ordinary Numbers – Converting
Linear Equations – Variable on One Side – Mixed – Non-Calculator
Repeated Percentage Change – Increase – Foundation – GCSE Questions
Rounding Whole Numbers – Foundation – GCSE Questions
Rounding Decimals – Foundation – GCSE Questions
Inequalities – Identifying – Foundation – GCSE Questions
Standard Form & Ordinary Numbers – Converting
Indices – Mixed – Foundation – GCSE Questions
Mixed Numbers – Dividing – Higher – GCSE Questions
Identifying Proportional Graphs – Higher – GCSE Questions
Vectors – Substitution – Foundation – GCSE Questions – AQA
Venn Diagrams – Probability – Foundation – GCSE Questions
Integers – Mixed – Foundation – GCSE Questions
Fractions to Decimals – Foundation – GCSE Questions – AQA
Simultaneous Equations – Elimination – Foundation – GCSE Questions
1 Digit Decimals – Multiplying – Higher – GCSE Questions
Reverse Percentage – Calculator – Foundation – GCSE Questions
Mixed Numbers – Mixed – Higher – GCSE Questions
Reciprocals – Higher – GCSE Questions
Sequences – Introduction – Foundation – GCSE Questions
Simultaneous Equations – Balancing – Foundation – GCSE Questions
Proportion – Prices – Calculator – Foundation – GCSE Questions – AQA
Presentation transcript:

Decimals – Real Life – Calculator – Foundation – GCSE Questions These questions are the same format as previous GCSE exams. COPY means they use the exact same numbers as the original GCSE question. Otherwise, they are clone questions using different numbers. The worksheets are provided in a variety of sizes.

Printing To print handouts from slides - Select the slide from the left. Then click: File > Print > ‘Print Current Slide’ To print multiple slides - Click on a section title to highlight all those slides, or press ‘Ctrl’ at the same time as selecting slides to highlight more than one. Then click: File > Print > ‘Print Selection’ To print double-sided handouts - Highlight both slides before using ‘Print Selection’. Choose ‘Print on Both Sides’ and ‘Flip on Short Edge’.

GCSE GCSE GCSE GCSE Edexcel Foundation: June 2017 Paper 2, Q10 Yuki is going to buy 120 pens. Here is some information about the cost of pens in two shops. 1 Yuki is going to buy 120 pens. Here is some information about the cost of pens in two shops. Write Stuff Pack of 20 pens for £2.49 Office World Pack of 10 pens for £1.80 Buy 2 packs get 1 pack free Write Stuff Pack of 20 pens for £2.49 Office World Pack of 10 pens for £1.80 Buy 2 packs get 1 pack free Yuki wants to buy the pens as cheaply as possible. Which shop should Yuki buy the 120 pens from? You must show how you get your answer. Yuki wants to buy the pens as cheaply as possible. Which shop should Yuki buy the 120 pens from? You must show how you get your answer. (Total for Question 1 is 4 marks) (Total for Question 1 is 4 marks) GCSE GCSE Edexcel Foundation: June 2017 Paper 2, Q10 Edexcel Foundation: June 2017 Paper 2, Q10 1 Yuki is going to buy 120 pens. Here is some information about the cost of pens in two shops. 1 Yuki is going to buy 120 pens. Here is some information about the cost of pens in two shops. Write Stuff Pack of 20 pens for £2.49 Office World Pack of 10 pens for £1.80 Buy 2 packs get 1 pack free Write Stuff Pack of 20 pens for £2.49 Office World Pack of 10 pens for £1.80 Buy 2 packs get 1 pack free Yuki wants to buy the pens as cheaply as possible. Which shop should Yuki buy the 120 pens from? You must show how you get your answer. Yuki wants to buy the pens as cheaply as possible. Which shop should Yuki buy the 120 pens from? You must show how you get your answer. (Total for Question 1 is 4 marks) (Total for Question 1 is 4 marks)

GCSE GCSE Edexcel Foundation: November 2017 Paper 3, Q4 The table gives information about the prices of theatre tickets. 1 The table gives information about the prices of theatre tickets. Theatre ticket Price Adult ticket £7.60 Child ticket £4.70 Family ticket (for 4 people) £20.40 Theatre ticket Price Adult ticket £7.60 Child ticket £4.70 Family ticket (for 4 people) £20.40 Ms Jones and her 3 children go to the theatre. It is cheaper for Ms Jones to buy 1 family ticket rather than 4 separate tickets. (a) How much cheaper? Ms Jones and her 3 children go to the theatre. It is cheaper for Ms Jones to buy 1 family ticket rather than 4 separate tickets. (a) How much cheaper? The performance starts at 7.45 pm. The performance lasts 164 minutes. (b) What time does the performance finish? (3) The performance starts at 7.45 pm. The performance lasts 164 minutes. (b) What time does the performance finish? (3) (2) (2) (Total for Question 1 is 5 marks) (Total for Question 1 is 5 marks)

GCSE GCSE GCSE GCSE Edexcel Foundation: November 2017 Paper 3, Q12 2.5 kg of bananas cost £3.40 Work out the cost of 4.5 kg of bananas. 1 2.5 kg of bananas cost £3.40 Work out the cost of 4.5 kg of bananas. £ £ (Total for Question 1 is 2 marks) (Total for Question 1 is 2 marks) 2 2.5 kg of pears cost £5.20 Work out the cost of 6.5 kg of bananas. 2 2.5 kg of pears cost £5.20 Work out the cost of 6.5 kg of bananas. £ £ (Total for Question 2 is 2 marks) (Total for Question 2 is 2 marks) GCSE Edexcel Foundation: November 2017 Paper 3, Q12 GCSE Edexcel Foundation: November 2017 Paper 3, Q12 1 2.5 kg of bananas cost £3.40 Work out the cost of 4.5 kg of bananas. 1 2.5 kg of bananas cost £3.40 Work out the cost of 4.5 kg of bananas. £ £ (Total for Question 1 is 2 marks) (Total for Question 1 is 2 marks) 2 2.5 kg of pears cost £5.20 Work out the cost of 6.5 kg of bananas. 2 2.5 kg of pears cost £5.20 Work out the cost of 6.5 kg of bananas. £ £ (Total for Question 2 is 2 marks) (Total for Question 2 is 2 marks)

GCSE GCSE Edexcel Foundation : June 2018 Paper 2, Q8 For a party, Jason buys 40 cups, 40 straws, 40 napkins, and 40 hats. What is the total amount of money Jason spends? 1 For a party, Jason buys 40 cups, 40 straws, 40 napkins, and 40 hats. What is the total amount of money Jason spends? Price list cups 8 for 74p straws 20 for 52p napkins 10 for £1.14 hats 62p each Price list cups 8 for 74p straws 20 for 52p napkins 10 for £1.14 hats 62p each £. £. (Total for Question 1 is 5 marks) (Total for Question 1 is 5 marks)

GCSE GCSE Edexcel Foundation: June 2018 Paper 3, Q10 Fredrick works in a shop. The tables gives his rates of pay. 1 Fredrick works in a shop. The tables gives his rates of pay. Day Rate of pay Monday to Saturday £9.20 Sunday £13.40 Day Rate of pay Monday to Saturday £9.20 Sunday £13.40 Fredrick worked for a total of 30 hours last week. He worked 8 of these 30 hours on Sunday. Show that Fredrick was paid more the £300 last week. Fredrick worked for a total of 30 hours last week. He worked 8 of these 30 hours on Sunday. Show that Fredrick was paid more the £300 last week. (Total for Question 1 is 3 marks) (Total for Question 1 is 3 marks)

GCSE Edexcel Foundation: November 2017 Paper 3, Q4 The table gives information about the prices of theatre tickets. Theatre ticket Price Adult ticket £7.60 Child ticket £4.70 Family ticket (for 4 people) £20.40 Ms Jones and her 3 children go to the theatre. It is cheaper for Ms Jones to buy 1 family ticket rather than 4 separate tickets. (a) How much cheaper? The performance starts at 7.45 pm. The performance lasts 164 minutes. (b) What time does the performance finish? (3) (2) (Total for Question 1 is 5 marks)

GCSE Edexcel Foundation : June 2018 Paper 2, Q8 1 For a party, Jason buys 40 cups, 40 straws, 40 napkins, and 40 hats. What is the total amount of money Jason spends? Price list cups 8 for 74p straws 20 for 52p napkins 10 for £1.14 hats 62p each £. (Total for Question 1 is 5 marks)

GCSE Edexcel Foundation: June 2018 Paper 3, Q10 1 Fredrick works in a shop. The tables gives his rates of pay. Day Rate of pay Monday to Saturday £9.20 Sunday £13.40 Fredrick worked for a total of 30 hours last week. He worked 8 of these 30 hours on Sunday. Show that Fredrick was paid more the £300 last week. (Total for Question 1 is 3 marks)

Office world is cheaper GCSE Edexcel Foundation: June 2017 Paper 2, Q10 1 Yuki is going to buy 120 pens. Here is some information about the cost of pens in two shops. Write Stuff Pack of 20 pens for £2.49 Office World Pack of 10 pens for £1.80 Buy 2 packs get 1 pack free Yuki wants to buy the pens as cheaply as possible. Which shop should Yuki buy the 120 pens from? You must show how you get your answer. Office World 10 pens = £1.80 20 pens = £3.60 So, 30 pens = £3.60 120 pens = 4 x 3.60 = 14.40 Office world is cheaper Write Stuff 120 ÷ 20 = 6 packs 6 x £2.49 = £14.94 (Total for Question 1 is 4 marks)

Cost of individual tickets GCSE Edexcel Foundation: November 2017 Paper 3, Q4 1 The table gives information about the prices of theatre tickets. Theatre ticket Price Adult ticket £7.60 Child ticket £4.70 Family ticket (for 4 people) £20.40 Ms Jones and her 3 children go to the theatre. It is cheaper for Ms Jones to buy 1 family ticket rather than 4 separate tickets. (a) How much cheaper? Cost of individual tickets 7.60 + (3 x 4.70) = £21.70 £21.70 – £20.40 = £1.30 The performance starts at 7.45 pm. The performance lasts 164 minutes. (b) What time does the performance finish? (3) 164 = 2 hours + 44 minutes 7.45 + 2 hours = 9.45 (44 – 15 = 29 minutes) (9.45 + 15 )+ 29 = 10:29 10 pm 10:29 (2) (Total for Question 1 is 5 marks)

GCSE Edexcel Foundation: November 2017 Paper 3, Q12 1 2.5 kg of bananas cost £3.40 Work out the cost of 4.5 kg of bananas. 3.4 ÷ 5 = 0.68 0.68 x 9 = 6.12 Find 0.5 kg 6.12 £ (Total for Question 1 is 2 marks) 2 2.5 kg of pears cost £5.20 Work out the cost of 6.5 kg of bananas. 5.2 ÷ 2.5 = 2.08 2.08 x 6.5 = 13.52 Or find 1 kg 13.52 £ (Total for Question 2 is 2 marks)

Cups: 40 ÷ 8 = 5 sets 5 × 74 = 370p = £3.70 Straws: 40 ÷ 20 = 2 sets GCSE Edexcel Foundation : June 2018 Paper 2, Q8 1 For a party, Jason buys 40 cups, 40 straws, 40 napkins, and 40 hats. What is the total amount of money Jason spends? Price list cups 8 for 74p straws 20 for 52p napkins 10 for £1.14 hats 62p each Cups: 40 ÷ 8 = 5 sets 5 × 74 = 370p = £3.70 Straws: 40 ÷ 20 = 2 sets 2 × 52 = 104p = £1.04 Napkins: 40 ÷ 10 = 4 sets 4 × 1.14 = £4.56 Hats: 40 pieces 40 × 62 = 2480p = £24.80 Total = £34.10 34.10 £. (Total for Question 1 is 5 marks)

30 hours total 22 hours Mon to Sat = 22 x 9.20 = 202.40 8 hours Sun GCSE Edexcel Foundation: June 2018 Paper 3, Q10 1 Fredrick works in a shop. The tables gives his rates of pay. Day Rate of pay Monday to Saturday £9.20 Sunday £13.40 Fredrick worked for a total of 30 hours last week. He worked 8 of these 30 hours on Sunday. Show that Fredrick was paid more the £300 last week. 30 hours total 22 hours Mon to Sat = 22 x 9.20 = 202.40 8 hours Sun = 8 x 13.40 = 107.20 Total pay = 202.40 + 107.20 = 309.60 309.60 > 300 (Total for Question 1 is 3 marks)

tom@goteachmaths.co.uk Questions? Comments? Suggestions? …or have you found a mistake!? Any feedback would be appreciated . Please feel free to email: tom@goteachmaths.co.uk