Rate and Unit Rate Created by: Mrs. J Couch.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
관절 내시경 수술 후 퇴원 교육
Advertisements

Rates, Ratios, and Proportions
EcoTherm Plus WGB-K 20 E 4,5 – 20 kW.
1) Fraction Decimal Percent 2) Put the following numbers in order from least to greatest. Write the shaded portion as a fraction, decimal and percent.
Opening Screen Question Board Math Jeopardy Category Category 2 Category 3 Category 4 Category.
Circle Theorems Bingo!. Use any 9 of these numbers 105 o 240 o 55 o 14 o 65 o 50 o 90 o 45 o 60 o 40 o 110 o 155 o 15 o 74 o 120 o 12 o.
Background images courtesy of abc.com 1,000, , , ,000 64,000 32,000 16,000 8,000 4,000 2,000 1,
Chapter 2 Fractions.
$1 Million $500,000 $250,000 $125,000 $64,000 $32,000 $16,000 $8,000 $4,000 $2,000 $1,000 $500 $300 $200 $100 Welcome.
1.1 What you should learn Why you should learn it Variables in Algebra
Fill in missing numbers or operations
Objective- To solve problems involving the Pythagorean Theorem.
P ERCENT I NCREASE OR D ECREASE. H OW CAN YOU USE PERCENTS TO SHOW CHANGE ? Example: To show what percent the prices increase or decrease. X = Difference.
Name: Date: Read temperatures on a thermometer Independent / Some adult support / A lot of adult support
AP STUDY SESSION 2.
1
Multiplication X 1 1 x 1 = 1 2 x 1 = 2 3 x 1 = 3 4 x 1 = 4 5 x 1 = 5 6 x 1 = 6 7 x 1 = 7 8 x 1 = 8 9 x 1 = 9 10 x 1 = x 1 = x 1 = 12 X 2 1.
Division ÷ 1 1 ÷ 1 = 1 2 ÷ 1 = 2 3 ÷ 1 = 3 4 ÷ 1 = 4 5 ÷ 1 = 5 6 ÷ 1 = 6 7 ÷ 1 = 7 8 ÷ 1 = 8 9 ÷ 1 = 9 10 ÷ 1 = ÷ 1 = ÷ 1 = 12 ÷ 2 2 ÷ 2 =
Beat the Computer! Measurement Facts Becky Afghani, LBUSD Math Office, 2003 Directions A slide will appear showing a measurement fact. Fill in the blank.
Fraction IX Least Common Multiple Least Common Denominator
Jeopardy Q 1 Q 6 Q 11 Q 16 Q 21 Q 2 Q 7 Q 12 Q 17 Q 22 Q 3 Q 8 Q 13
Welcome to Who Wants to be a Millionaire
1 1  1 =.
27  9 =.
Questions???? How much do you pay of the original price if you get 25% off? 75% of the original price “75% of n” means .75 x n For fractions, decimals,
WARM UP What is the value of 4 5 x 4? Explain. WARM UP What is the value of 4 5 x 4 3 ? Explain.
Decimals 10ths and 100ths.
I can interpret intervals on partially numbered scales and record readings accurately ? 15 ? 45 ? 25 ? 37 ? 53 ? 64 Each little mark.
Multiplication and Division
Break Time Remaining 10:00.
© Richard A. Medeiros 2004 x y Function Machine Function Machine next.
Table 12.1: Cash Flows to a Cash and Carry Trading Strategy.
Number Sense G5,6. Complete the first two problems on the Proportions Handout CLICK mouse AFTER doing the banana problem.
PP Test Review Sections 6-1 to 6-6
Mental Math Math Team Skills Test 20-Question Sample.
P UTTING THE B UDGET ON A D IET $1.00/ $6/lb $0.25/ $0.85/ $1.50 $0.25/ $0.70/$0.33/ $1.75/lb $0.60/ $0.70 $0.35/ $3.50 $0.35/ $1.80 $0.30/ $0.20/ $0.15/$0.33/
Look at This PowerPoint for help on you times tables
Identify the domain and range of a function EXAMPLE 1 The input-output table shows the cost of various amounts of regular unleaded gas from the same.
Times tables By Chloe and Izzy.
Multiplication Tables Test 3 and 5 Times Tables 3 and 5 times tables There are 10 questions. Each one will stay on the screen for 15 seconds. Write down.
EXAMPLE 1 Multiple Representations Gardening
8.5 Applications of Systems of Linear Equations
§ 3.2 Problem Solving and Business Applications Using Systems of Equations.
Remember that of means multiply in mathematics. of = x.
Created by Mr. Lafferty Maths Dept.
Copyright © 2012, Elsevier Inc. All rights Reserved. 1 Chapter 7 Modeling Structure with Blocks.
Identify the domain and range of a function EXAMPLE 1 The input-output table shows the cost of various amounts of regular unleaded gas from the same pump.
Sequence Quickies 1  ORB Education. Visit for the other resources in this pack.
Fraction IX Least Common Multiple Least Common Denominator
Part 3 /3 High School by SSL Technologies Physics Ex-38 Question-1 A force of 12 N, acting 60 o from the horizontal, is applied to a 20 kg cart initially.
Rates and Unit Rates Unit Rate: 6.RP.2 and 6.RP.3.
UNIT 2: SOLVING EQUATIONS AND INEQUALITIES SOLVE EACH OF THE FOLLOWING EQUATIONS FOR y. # x + 5 y = x 5 y = 2 x y = 2 x y.
Do Now Nancy earns $180 in 20 hours. What is her unit rate of her earnings? William can pack 60 toys in 4 hours. What is his unit rate with which he packs.
1 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt Synthetic.
Least Common Multiples and Greatest Common Factors
6.1, 6.2, a. 5/35 b. 20/32 c. 12/48 a. 6/38 b. 20/100 c. 15/45.
Before Between After.
EXAMPLE 3 Make a table for a function
X2 TABLE: 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, , , … What pattern do you notice? Can you spot a pattern?
Bell Schedules Club Time is available from 8:05-8:20  1 st 8:20 – 9:15  2 nd 9:20 – 10:10  3 rd 10:15 – 11:05  4 th 11:10 – 12:50 A(11:10)
From Ratio Tables to Double Number Line Diagrams
TRAVEL MATHS D T S SPEED DISTANCE TRAVELLED JOURNEY TIME.
15-Jan-15Created by Mr. Lafferty Maths Dept Integers – Positive and Negative Add /Sub using Thermometer Integers Add / Sub Integers.
Using Lowest Common Denominator to add and subtract fractions
Doubling and Halving. CATEGORY 1 Doubling and Halving with basic facts.
EXAMPLE 4 Standardized Test Practice SOLUTION
Let’s Add! Click the cloud below for a secret question! Get Started!
Multiplication Facts Practice
Graeme Henchel Multiples Graeme Henchel
Presentation transcript:

Rate and Unit Rate Created by: Mrs. J Couch

Rate A rate is the comparison of two measurements in which each measuring unit is different for each value Ex. 145 miles/1 hour $50 for 2 concert tickets

Practice http://studyjams.scholastic.com/studyjams/jams/math/al gebra/rate.htm

Unit Rate A unit rate is a rate that is compared to 1 Ex. $32 for 1 ticket 24 miles per 1 hour

Unit Rate Find the unit rate for the following: 120 eggs from 20 chickens 120 eggs = x eggs 20 chickens 1 chicken 6 eggs/chicken

Practice Find the unit rate $55 for 20 people $48 for 4 tickets

Practice Jerrod drove 217 miles in 3.5 hours. Martin drove 244 miles in 4 hours. Who drove at the fastest rate of speed?

Practice The prices of 4 different bottles of lotion are given in the table.  Which size bottle is the best value?   A. The 25-ounce bottle B. The 15-ounce bottle C. The 10-ounce bottle D. The 5-ounce bottle

Practice Which is traveling faster: Traveling 75 miles in 1 hour or traveling 280 miles in 3.5 hours

Exit Slip Find the unit rate for each of the following: 1.) $45 for nine people 2.) 250 miles in 4 hours 3.) Which is the better deal: 8 ounces of shampoo for $0.99 or 12 ounces for $1.47 (make sure you label your answer)