Rate and Unit Rate Created by: Mrs. J Couch
Rate A rate is the comparison of two measurements in which each measuring unit is different for each value Ex. 145 miles/1 hour $50 for 2 concert tickets
Practice http://studyjams.scholastic.com/studyjams/jams/math/al gebra/rate.htm
Unit Rate A unit rate is a rate that is compared to 1 Ex. $32 for 1 ticket 24 miles per 1 hour
Unit Rate Find the unit rate for the following: 120 eggs from 20 chickens 120 eggs = x eggs 20 chickens 1 chicken 6 eggs/chicken
Practice Find the unit rate $55 for 20 people $48 for 4 tickets
Practice Jerrod drove 217 miles in 3.5 hours. Martin drove 244 miles in 4 hours. Who drove at the fastest rate of speed?
Practice The prices of 4 different bottles of lotion are given in the table. Which size bottle is the best value? A. The 25-ounce bottle B. The 15-ounce bottle C. The 10-ounce bottle D. The 5-ounce bottle
Practice Which is traveling faster: Traveling 75 miles in 1 hour or traveling 280 miles in 3.5 hours
Exit Slip Find the unit rate for each of the following: 1.) $45 for nine people 2.) 250 miles in 4 hours 3.) Which is the better deal: 8 ounces of shampoo for $0.99 or 12 ounces for $1.47 (make sure you label your answer)