Fuel to the Future – Gas Prices of History

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Structures at a Glance Timed Pair Share Stand Up, Hand Up, Pair Up
Advertisements

Fossil fuels Section 1.
Lecture 11/7. Inference for Proportions 8.2 Comparing Two Proportions © 2012 W.H. Freeman and Company.
Find Someone Who Stand Up, Hand Up, Pair Up
Behavior of Gases Review. True or False: One mole of any gas, regardless of size, temperature, or pressure occupies 22.4L? 1.True 2.False.
1 Solar Thermal Systems ME 252 Thermal-Fluid Systems G. Kallio.
Area of a Triangle. What is a triangle? All triangles are related to rectangles or parallelograms : You can draw a diagonal line in any rectangle or parallelogram.
Engagement Strategies for ESL Students
Conceptualizing The Marketing Process as a Machine Converting Marketing Effort into Marketing Goals and Outcomes Ted Mitchell.
MAT 150 – Algebra Class #11 Topics: Find the exact quadratic function that fits three points on a parabola Model data approximately using quadratic functions.
Rally Coach Move desks to sit with partner. Greet.
MATHEMATICAL PRACTICES Nicole Janz February 17, 2014.
Chapter 12 AIR.
1’s T HINK -P AIR -S HARE OR T IMED -P AIR -S HARE  Teacher announces a topic and states how long each student will have to share. OR states students.
Drill #32 Solve the following equations: Check your solutions!
Partner A SOLVES the first problem.
Group Work vs. Cooperative Learning
SARAH BORLAND AND JINNY CHOI PERIOD 2 Energy Efficiency and Consumption.
A job of my dream. My favorite job..
Topic 8: Fluid Systems Mix and Flow of Matter. Topic 8: Fluid Systems Mix and Flow of Matter.
MAT 150 – Algebra Class #11 Topics:
Representing Proportional Relationships with Equations.
Classbuilding and Teambuilding! Cooperative Learning Strategies.
Math PD Oct 24 th. Take an equation and solve Sit with the people who have the same answer Equation match to find partners.
LNG & Hydrates Jennifer Reese October 20, Non-Traditional Hydrocarbon At higher oil and gas prices, more projects become economical –Coal Bed Methane.
16.3 Explaining Technique Operation of Pump Irrigation.
Energy measuring Instruments
Hydraulic and Pneumatic Systems
Write and Solve Proportions
Stuff that Flows L12- FLUIDS-1 liquids gases
Chapter 3 Matter.
Kinetic Energy Attractions vs. Unit 11: States of Matter
Combat Climate Change How to tackle it.
LO: To investigate how sound travels 08/02/18
Stuff that Flows L12- FLUIDS-1 liquids gases
Topic 5: Hydraulics and Pneumatics
Science 8 - Unit A - Mix and Flow of Matter
Warm Up (7 Minutes) Before you start: Make sure that your homework is in the homework bin Copy the question then answer them. Solve for x. 6(x + 10) =
October 9, 2017 Collect PDN and Clicker Sharpen Pencil
Kinetic Energy Attractions vs. Unit 11: States of Matter
انواع المخاليط (التدريس الابداعي )
Mrs. Peters’ Classroom Expectation.
Flashback A car averages 27 miles per gallon. If gas costs $4.04 per gallon, which of the following is closest to how much the gas would cost.
Physical Science: Fluids and Dynamics
JUST DO IT Daily Riddle In Question
Today’s Agenda… Flashback (Get your clickers!)
Topic Drawing particle pictures for solids, liquids and gases Level
How do fluid systems work?
Solve the following equation for x:
Structures at a Glance Timed Pair Share Stand Up, Hand Up, Pair Up
Correlation vs Causation
Friday, September 28, 2018 Which set of numbers is
Heat Pumps By: Kwok Lee Objective: To give a basic understanding of heat pumps generally and how it functions.
CACTUS MOON EDUCATION, LLC
Think, Pair, Share Activity
States of Matter.
Structures at a Glance Timed Pair Share Stand Up, Hand Up, Pair Up
Fossil fuels Section 1.
Structures at a Glance Timed Pair Share Stand Up, Hand Up, Pair Up
Pressure and Fluid Flow Lesson Plan
Gases Fastest Moving Particles Not definite shape Not Definite volume
Quick review… states of matter
Phases of Matter.
Structures at a Glance Timed Pair Share Stand Up, Hand Up, Pair Up
SYSTEMS.
To Start: 10 Points Find the unit price of 40 gallons of gas for $132 $3.30 per gallon There are 64 boys and 72 girls in the 7th grade. Find the ratio.
The Distributive Property
Today’s Agenda… Bellringer: Describe one energy transformation that has taken place around you today. How did you know it happened? Energy Transformation.
Finding the Rate of Change or Slope of Pipelines
How do you increase student engagement?
Presentation transcript:

Fuel to the Future – Gas Prices of History

What is a pipeline? A pipeline transports goods through a pipe. Most commonly, liquids and gases are sent, but pneumatic tubes using compressed air can also transport solid capsules.

What is a water pump? The pumping of water is a basic and practical technique, far more practical than scooping it up with one’s hand or lifting it in a hand-held bucket. This is true whether the water is drawn from a fresh source, moved to a needed location, purified, or used for irrigation, washing, sewage treatment, or for evacuation water from an undesirable location. Regardless of the outcome, the energy required to pump water is an extremely demanding component of water consumption.

Round Robin Discuss the assigned topic with your team. Number 1s will start and continuing clockwise each students will discuss the questions assigned by the teacher.

Changing Gas Prices Discuss the following question with your team using Round Robin. What do you know about the changing gas prices?

Changing Gas Prices Discuss the following question with your team using Round Robin. What do you know about the changing gas prices? Instant Star is Seat 4

Changing Gas Prices Did you know that in 1919 the average price of gas was $0.25 per gallon. Compare that to $3.61 per gallon, the average price of gas in 2012.

Rate vs. Unit Rate A rate is a comparison of two different units, such as miles per hour, or two different things measured with the same unit, such as cups of concentrate per cups of water. Rates are called unit rates when they are expressed in terms of 1 unit.

Finding Unit Rate EXAMPLE: In 1962 you could purchase 4 gallons of gas for $1.24. What was the unit rate of gas in 1962? ÷ 4 ÷ 4

Rally Coach Students sit in pairs. First Problem: Partner A solves; Partner B coaches and praises. Next Problem: Partner B solves; Partner A coaches and praises. Continue solving problems.

Finding Unit Rate With your shoulder partner take the following gas prices and find the unit rate using Rally Coach. Price of gas is 1972 Price of gas in 1987 Price of gas in 2002 Price of gas in 2008

Exit Slip In 1982 you could purchase 12 gallons of gas for $15.84. How much did one gallon of gas cost in 1982?