Routines for Reasoning

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Of.
Advertisements

High Frequency Words List A Group 1
So different. too old so long because of him.
The.
Math department Primary 2. Using the multiplication sign(x) One day mum went to the market and bought 3 baskets of apples Mum asked me to tell.
Division of Decimal Fractions. STEPS 1. Set up the divisor and dividend 2. Make the divisor a whole number my moving the decimal completely to the end.
Lesson 7.11 One Dollar.
100 Most Common Words.
My Pemdas Word Problems
First Grade Sight Words Words from Level C-E Books.
2 pt 3 pt 4 pt 5pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt 2pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4pt 10 pt Make an organized list 1pt Thousands.
Today we will interpret percent as a part of a hundred.
Today we will compute a given percent as a part of a whole number. compute – figure out or an answer using math percent – per one hundred (100) whole number.
{ Adding Fractions November 3, I will add fractions with unlike units using the strategy of creating equivalent fractions GOAL:
We note that: Math Trick: Multiplications of Numbers 25  35 = ? 25 =  = 
Business Maths - Percentages Year 11. Things you might remember % What digits can you see? What math symbol can you see? Words that have cent in them?
List A Sight Words.
Sight Words - List A Words
1)Solve the problem with bar modeling. Together, Julia, Melody and Dylan collected 175 books. They delivered 1/5 of the books to Mrs. Power and 2/5 of.
Personal Pronouns Personal Pronouns. WHAT ARE PERSONAL PRONOUNS? THEY WORK AS SUBJECTS REPLACE THE NAME OF A PERSON CAN BE OBJECTS EXAMPLE I AM A STUDENT.
Click for the next screen. Money Content Standard: Find a combination of coins that equals a given value Click for the next screen.
Parts of Speech: Pronouns A pronoun is a word that takes the place of a noun. Subjective Pronouns are used as the subject of a sentence. Include words.
What is a Pronoun? Keith Calleja 5.1
Lesson 11. Use different strategies to make $1 or make change from $1.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Let’s Practice our standards from Benchmark 2 Objective: I can use various strategies in math to problem solve.
IntroductionTaskProcessEvaluationConclusion Introduction In this WebQuest, you will be working with percentages. A percentage is defined as a rate or proportion.
The Salty Pretzels Task 4.NF.B.3.a I can understand how to add fractions by reasoning about the whole. 4.NF.B.3.c I can add mixed numbers.
Conditional sentences. First conditional= possible future action or situation that depends on another situation. If (present) + will / can / may/ imperative.
Course Percents 6 th Grade Math HOMEWORK Page 420 #1-28 ANSWERS!
Margate Elementary October 27, Why does math look different? Research We know more about how students’ brains function and we know better ways to.
Fractions and Decimal Fractions Fractions Decimal Fractions
My Math Story By Me 1. Suzy and Karen went to the store and purchased a Hershey candy bar for $
Percentages Objectives:
CLAUSES OF PURPOSE You use a purpose clause when you want to explain the reason for a person's action. The most common type of purpose clause is a to-infinitive.
Course Percents, Decimals, and Fractions 7-8 Percents, Decimals, and Fractions Course 1 Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem.
$1 = 100 cents 1 cent =
As you have seen many times in this course, there is usually more than one way to solve a problem.  When a problem uses portions (fractions, decimals,
Possessive Pronouns
Притяжательные местоимения Possessive Pronouns (ТЕСТ для Proclass)
Percentages Today you will need …… Orange Books Calculator Pen
Point-of-View.
Muffins normally come in packets of 4 If I had muffins how many packets could I make?
The wonderful world of PRONOUNS
Year 2 Autumn Term Week 8 Lesson 4
Pronoun Case Pg. 180.
Year 2 Autumn Term Week 8 Lesson 4
You must divide by a whole number (*Be fair in and out)
Warm Up Problem Natalie bought 12 pens for $0.59 each.
Percents, Decimals, and Fractions
Penny.
Routines for Reasoning
Two other people.
To review the Big Ideas of currency.
Routines for Reasoning
Watch a video and fill in the blanks.
Routines for Reasoning
Today we will interpret percent as a part of a hundred.
Routines for Reasoning
Routines for Reasoning
What’s your nationality? Where are you from?
Review of PERSONAL PRONOUNS
Routines for Reasoning
Routines for Reasoning
Routines for Reasoning
Routines for Reasoning
Routines for Reasoning
Routines for Reasoning
Routines for Reasoning
Presentation transcript:

Routines for Reasoning Capturing Quantities – Multi-step decimal problem

Purpose Today we are learning how to find quantities and relationships in word problems and diagrams. We are going to build diagrams to help us understand a math problem dealing with fractions and decimals. We are going to talk to others to clarify our own thinking about the math problem.

Thinking Goals Think about a problem like a mathematician. Thinking Questions: What can be measured, what can be counted? What relationships can I find? How can I represent my thinking?

Jen went to the book fair. She bought 3 gel pens and a book Jen went to the book fair. She bought 3 gel pens and a book. The book cost $5.95. She gave the cashier $10.00. The cashier gave her 30 cents back. How much did one gel pen cost? What can be counted? What can be measured?

Jen went to the book fair. She bought 3 gel pens and a book Jen went to the book fair. She bought 3 gel pens and a book. The book cost $5.95. She gave the cashier $10.00. The cashier gave her 30 cents back. How much did one gel pen cost? “We can count/measure __________________.”

Jen went to the book fair. She bought 3 gel pens and a book Jen went to the book fair. She bought 3 gel pens and a book. The book cost $5.95. She gave the cashier $10.00. The cashier gave her 30 cents back. How much did one gel pen cost? What relationships between numbers to do you see?

Jen went to the book fair. She bought 3 gel pens and a book Jen went to the book fair. She bought 3 gel pens and a book. The book cost $5.95. She gave the cashier $10.00. The cashier gave her 30 cents back. How much did one gel pen cost? “One relationship I see is ________________.”

Jen went to the book fair. She bought 3 gel pens and a book Jen went to the book fair. She bought 3 gel pens and a book. The book cost $5.95. She gave the cashier $10.00. The cashier gave her 30 cents back. How much did one gel pen cost? What might a diagram of this problem look like?

Jen went to the book fair. She bought 3 gel pens and a book Jen went to the book fair. She bought 3 gel pens and a book. The book cost $5.95. She gave the cashier $10.00. The cashier gave her 30 cents back. How much did one gel pen cost? “We showed _____ by ______.” We used the ____ relationship to _____.”

Jen went to the book fair. She bought 3 gel pens and a book Jen went to the book fair. She bought 3 gel pens and a book. The book cost $5.95. She gave the cashier $10.00. The cashier gave her 30 cents back. How much did one gel pen cost? “We showed _____ by ______.” We used the ____ relationship to _____.”

Reflection Question: “Working Backwards on a math problem helps me to …”