Put the following numbers in order from greatest to least: 1) 2) 3)

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Put the following numbers in order from greatest to least: 1) 2) 3)
Advertisements

Warm Up Monday, January 7 1) 2) 3)
With Tina Armand And Reese! With Tina Armand And Reese!
Ratios, Rates, and Unit Rates
Costs of a Food service Operation. Expenses Labor Total cost of labor employed in the establishment.
A 4-H Club member raises only geese (x) and pigs (y).
Linear Programming set up and solve linear programming problems to find real life minimums and maximums.
GOLDFISH By Lily and Katherine. HEALTHY FISH Watch your fish swimming to check if it is healthy. When you buy a fish first put the bag in the tank for.
Three cards numbered 4, 5, and 6 are in a bag. A card is randomly drawn and replaced. Then another card is drawn. What is the probability that the product.
1) 2) -12 – (-8) = 5) = 3) 12 – 22 = 6) = 4) = 7) = 8) = 9) =10) =
10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt Vocabulary.
Applications with Rational Expressions; Variation Section 7.5 MATH Mr. Keltner.
Ratios and Proportional Relationships Test Review
Word Problem with Dividing Fractions 5.M.NF.07. Objective I can create and solve real world problems by dividing fractions and whole numbers in lowest.
Example #1: For her neighborhood barbecue, Mary bought 5 pounds of chicken for the cost of $ Worried that she didn’t have enough food, she returned.
Journal #19 Assigned 1/6/15 Due 1/9/15
5th Grade GMAS Review Questions: Short Constructed Response
ALGEBRA I 3 RD NINE WEEKS REVIEW. PROBLEM #1 The amount of food Carl’s dog eats, c, is two times the amount of food that Amy’s dog eats, a. Write an equation.
Multiply and divide fractions word-Problems
How Much Dog Food? By Victoria Kin. TEKS  (4.2) Number, operation, and quantitative reasoning. The student describes and compares fractional parts of.
© A Very Good Teacher th Grade TAKS Review 2008 Objective 2 Day 1.
Evaluate if m = 6 & n = 4 m2 ÷ n ÷ ÷ – 1 2
I have more than one friend you know.
THIS IS With Host... Your Fractions and Decimals Estimation and Rounding Geometry Time Measurement Word Problems.
At a candy store selling gourmet jelly beans, the amount you pay varies directly with the weight of the beans. The cost of 5 pounds of jelly beans is $12.
2-11 Comparing and Ordering Rational Numbers Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
2-1 (C) Comparing and Ordering Integers. Vocabulary Rational Number – a number that can be expressed as a fraction. Ex: %4 ½ 4.8.
Mixed Review Chapters 1-4 Decimals, Fractions, Integers, Number Theory.
4/17/2013 Review of Unit Rate.
Bell Work – August 12 A History teacher asked her students how many hours of sleep they had the night before a test. The data below shows the number of.
2-11 Comparing and Ordering Rational Numbers Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes.
What I’ve Learned Lately October 11, 2011 to October 14, 2011.
UNIT 8 CFA REVIEW. Mrs. Witt buys new cupcake tins for $7.38. If she pays for them with a $20 bill, how much change will she get back? $12.62.
CAROUSEL.
A ratio that compares two quantities measured in different units. Suppose you read 233 words in two minutes. Your reading rate is.
Lesson 5-8 Pages Comparing and Ordering Rational Numbers Lesson Check 5-7.
Unit One Test Review. Directions: Please put your name, date, and heading on a piece of lined paper. The title of the assignment is “Unit One Test Review.”
OBJECTIVE: Learn to work with unit rates.. How many of you have ever had to spend your own money for food? If you walk into a store and are starving but.
Learning goal: Define, solve and create rates and unit rates.
Healthy Animals Curtis is concerned about the
8.4 Use Scientific Notation Algebra. Scientific Notation Numbers such as 1,000,000, 153,000 and are written in standard form. Another way to write.
Jeopardy Order of Operations Algebraic Expressions Fractions & Decimals Factors and LCM/GCF Integers Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200.
How To Take Care Of A Guinea Pig
Section 3-4 Solve Multistep Inequalities Objectives: Solve multi-step inequalities with variables on one or both sides.
LINEAR SITUATION EQUATIONS MR. PETERSEN’S MATH 8 CLASS.
What is the best price? I did my project on dog food. I did my by project on which dog food Is the best per pound. I did my project Ol'Roy dog food. The.
Test Review By Zori Jones 1 st block Mr.Kollar
A ratio is a comparison of two or more quantities in the same category. Example: A ratio of boys to girls or A ratio of apples to oranges A ratio of cars.
Unit 11. Plans FUTURE WITH GOING TO I am going to go to Acapulco on vacation.
ALGEBRA READINESS LESSON 2-3 Warm Up Lesson 2-3 Warm Up.
Welcome to Our Class Integrated Math
Math Corner-Wednesday What is the difference between a standard and non-standard unit of measurement? Give an example using the worm below.
I see food being wasted everywhere I go and it made me notice how people nowadays don’t understand the value of food and take it for granted. The amount.
Alex Goes Grocery Shopping By Jane Ricard Alex is going to buy food at the grocery store with his Mom.
Comparing and Ordering Integers LESSON 6-2 Compare –12 and –10. Since –12 is to the left of –10, –12 < –10. Graph –12 and –10 on the same number line.
EQUIVALENT RATIOS.
You may recall studying about proportional relationships in a previous course.  Today you will investigate proportional relationships in graphs and tables. 
Name: ________________________ Period: ______
Ratio & Unit Rate.
Bell Work Monday August 13, 2018
Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz
Edited by 6. Sınıf 1. Ünite LIFE Edited by
Bell Work Monday August 13, 2018
Plotting integers on a number line: 1.
Daniel feeds his dog 21 cups of dog food in one week
X.
Objective - To order whole numbers.
Chapter 8 Time.
UNITS OF TIME QUESTIONS.
Presentation transcript:

Put the following numbers in order from greatest to least: 1) 2) 3)

1) This year, Johnny has soccer practice 4 days a week for 90 minutes each day. How many hours does Johnny practice during the year? 2) 3)

1) At the pet store, Carl can buy an 8 pound bag of dog food for $4.80. Carls dogs eat 20 pounds of dog food each month. How much does it cost him to feed his dogs for 1 month? 2) 3)

Order these integers from least to greatest: -4, 3, 0, 2 and -3 The figure at the right models which expression? a)2 2 b) 4 2 c)4 3 d)16 2 1) 2) 3)