So You Think Gas is Expensive? How many times have you heard your parents complain about the price of gas? If gas prices keep rising we may have to sell.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
P. 321P r g p t > 12 P d f < z b m w 124. b r > a
Advertisements

1) Fraction Decimal Percent 2) Put the following numbers in order from least to greatest. Write the shaded portion as a fraction, decimal and percent.
Which size shampoo has the lowest unit cost? 1) 2) 3) ShampooCost 24 oz$ oz$ oz$3.29.
So You Think Gas is Expensive? How many times have you heard your parents say this? If gas prices keep rising we may have to sell the car and walk everywhere!
Chapter 7 Chemical Quantities
1
Copyright © 2003 Pearson Education, Inc. Slide 1 Computer Systems Organization & Architecture Chapters 8-12 John D. Carpinelli.
Author: Julia Richards and R. Scott Hawley
Objectives: Generate and describe sequences. Vocabulary:
SOL 3.14 : Students will use metric and U.S. units to measure
Customary Units of Capacity and Weight
Birthday Parties At Zach’s birthday party, Zach is seated along with 7 guests at a rectangular table. Zach knows Gabe and Brooks from Cub Scouts, Christopher.
2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt Time Money AdditionSubtraction.
Selling Price In order to make money by selling a product, you need to sell it for more than it costs. How do you determine how much to charge for a product?
Selling Price In order to make money by selling a product, you need to sell it for more than it costs. How do you determine how much to charge for a product?
Selling Price In order to make money by selling a product, you need to sell it for more than it costs. How do you determine how much to charge for a product?
1 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt Wants.
Year 6 mental test 15 second questions Calculation Addition.
Identifying money correctly 1
Around the World AdditionSubtraction MultiplicationDivision AdditionSubtraction MultiplicationDivision.
Learning to show the remainder
Inverse You will learn: That addition is the inverse of subtraction.
Which ones are you using?
C1 Sequences and series. Write down the first 4 terms of the sequence u n+1 =u n +6, u 1 =6 6, 12, 18, 24.
The 5S numbers game..
Applications with Percents. Objective: Develop and use ratios, proportions, and percents to solve problems Essential Question: How can I apply.
5-2 Rates Course 2 Warm Up Vocabulary Lesson Presentation.
Discount- how much money is SAVED from original price
Bell Work From 5 to = 5 40% decrease
Preview Warm Up California Standards Lesson Presentation.
Percent of Change.
Operations Basic Arithmetic Operations. 7/9/2013 Operations 2 2 A Subtraction ( – ) Division ( / ) Notation … addition of negatives … multiplication of.
Break Time Remaining 10:00.
The basics for simulations
Mrs. Ford. If the price of gas increases from $1.01 per gallon to $1.21 per gallon, what is the percent of increase? 1.21 – 1.01/ 1.01 =.198 or 20% What.
PP Test Review Sections 6-1 to 6-6
Mental Math Math Team Skills Test 20-Question Sample.
Price Comparison Mrs. Connolly.
By: Casie Pease 4th Grade
Capacity – The amount a container can hold.
Measurement. Measurement Units of Weight/Mass.
Copyright © 2012, Elsevier Inc. All rights Reserved. 1 Chapter 7 Modeling Structure with Blocks.
Making Landmark or Friendly Numbers (Multiplication)
Basel-ICU-Journal Challenge18/20/ Basel-ICU-Journal Challenge8/20/2014.
1..
Making Landmark or Friendly Numbers. Category 1 Designed to be one away from a landmark or friendly number.
Jeopardy SolvingProportionsWordsLines Misc. $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 Final Jeopardy.
GG Consulting, LLC I-SUITE. Source: TEA SHARS Frequently asked questions 2.
Before Between After.
Addition 1’s to 20.
Start. 5a - 5 = 7a - 19 A. 7 B. 16 C. -7 D. None of these.
Model and Relationships 6 M 1 M M M M M M M M M M M M M M M M
25 seconds left…...
Subtraction: Adding UP
Analyzing Genes and Genomes
Clock will move after 1 minute
PSSA Preparation.
Essential Cell Biology
Unit 4 – Probability and Statistics Section 12.7 Day 10.
Select a time to count down from the clock above
Finding Unit Price Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
Converting Customary Units Using Proportions.  1 cup (c) = 8 fluid ounces (fl. oz) 1 pint (pt) = 2 cups (c) 1 quart (qt) = 2 pints (pt) 1 gallon (gal)
SUPPLY e_choice_polls/LTEwNjEyNDUyNjE b4Jn3Q.
C APACITY How much can a container hold?. W HAT IS CAPACITY? Capacity refers to how much liquid a container can hold. We measure the capacity of an object.
INTRODUCTIONS TO UNIT 2 Ratios, Rates and Unit Rates.
Slide 1 Tell us where you will be going. Describe the place you will be going. Tell us why you want to go there. Add a picture of the place you will be.
Rates and Unit rates.
WATER FOOTPRINT PRODUCTS
MARKETING 5TH PERIOD Karleigh and Sarah January 30th, 2015.
Presentation transcript:

So You Think Gas is Expensive? How many times have you heard your parents complain about the price of gas? If gas prices keep rising we may have to sell the car!

So You Think Gas is Expensive? What if you could run your car off of something else? Could it be cheaper than gas? What if cars used water or milk?

So You Think Gas is Expensive? Calculate the unit rate for each of the following items, then find how much the cost is for a gallon. Hint: 128 ounces = 1 gallon

FOR EXAMPLE Coca Cola 12 oz for $0.99 How do we find how much for 1 ounce ? How much would a gallon of coke cost ?

So You Think Gas is Expensive? Snapple 16 ounces for $1.29

So You Think Gas is Expensive? Ice Tea 16 ounces for $1.19

So You Think Gas is Expensive? Gatorade 20 ounces for $1.59

So You Think Gas is Expensive? Ocean Spray 16 ounces for $1.25

So You Think Gas is Expensive? Pint of milk 16 ounces $1.59

So You Think Gas is Expensive? Vicks Nyquil 6 ounces for $8.35

So You Think Gas is Expensive? Pepto Bismol 4 ounces for $3.85

So You Think Gas is Expensive? Whiteout 7 ounces for $1.39

So You Think Gas is Expensive? Scope 1.5 ounces for $0.99

So You Think Gas is Expensive? Evian Water 9 ounces for $1.49

So You Think Gas is Expensive? So the next time your parents complain about the high gas prices, tell them to be glad our cars dont run on Nyquil, Scope, Whiteout, or WATER for that matter.