Lesson 6-7: Solving Proportions Using Unit Rates Objective: We will learn to use unit rates to solve a proportion.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Rates, Ratios, and Proportions
Advertisements

Multiplying & Dividing Algebra~ Lesson 6 Remember Addition and Subtraction? Kinda the same idea…
Fraction X Adding Unlike Denominators
Solving Absolute-Value Equations
Preview Warm Up California Standards Lesson Presentation.
Lets Get Ready for Finals! Yellow Packet Note card, sheet of paper How to know when you are ready: –Can do most of the problems in review pkt When I am.
Time!.
5 Minute Check Complete by constructing ratio tables on the back of your homework. 1.To make 5 apple pies, you need 2 pounds of apples. How many pounds.
PROPORTIONS. Review Convert to percent form. What is a proportion? An equation written in the form stating that two ratios are equivalent.
Tae Sung Ye Rin. Order of Operations For one month Tae Sung gets $30 for his job, and he uses $2 every weekend and gains $5 a week in his another job.
Area = base x height A = bh Note: The base and height create a right angle!
N.S. 1.3: Converting Fractions, Decimals, & Percents Period Odds: 9/19/13 Period Evens: 9/20/13.
Equivalent Fractions Lesson 4-2.
Lesson 6-6: Testing for Proportionality Objective: We will learn ways to check whether two ratios are proportional. 1.One way is to rewrite the ratios.
Lesson 6-8: Cross Multiplication
Solving Fraction Equations by Multiplying
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Can we go on! You have 5 minutes to complete check-up.
Ratio Notes A ratio is a comparison of two numbers by division. Each number in a ratio is called a term. Ratios can be written three ways and SHOULD ALWAYS.
Using Cross Products Lesson 6-4. Cross Products When you have a proportion (two equal ratios), then you have equivalent cross products. Find the cross.
+ Cross Multiplication Objective: We will learn to use cross multiplication to solve a proportion. We will use cross multiplication to check whether two.
Finding a Percent of a Number Lesson 6-7. Using a Proportion Set up a proportion that uses the percent over 100. Cross multiply to write an equation.
Course Percent Problems 7-9 Percent Problems Course 1 Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day.
Warm ups Find the slope: 1. (2,1) (8,9) 2. (7,-8) (14,-6) 3. (-4,-1) (-2,-5) 4. (4,1) (-4,1) 5. (3,2) (3,-2) Answers: 1.4/3 2.2/ Zero 5.No slope.
PERCENT PROPORTIONS Using Proportions 4-1. Vocabulary Review Ratio: The comparison of two numbers (written in Algebra as a fraction) Proportion: When.
Fractions, Decimals, and Percents. Percents as Decimals To write a percent as a decimal, divide by 100 and remove the percent symbol. Example 1: 63% 63.
Objective Students will solve proportions Chapter 8, lesson 2 (8-2).
Big Ideas 3.4 Solving Equations Using Multiplication and Division
Proportions. Proportion – two equal ratios 1 = 4 3 = = 21 a = c 8 24 b d.
Purpose: To Solve problems using proportions. Homework: p odd, and p all.
Lesson 70: Solving Direct Variation Problems. Bell Work: Graph the points (-2, -4) and (6, 0) and draw a line through the points. Then write the equation.
Lesson 7-8 Pages The Percent Proportion. What you will learn! How to solve problems using the percent proportion.
Solving Proportions Using Unit Rates Solving Proportions Using Unit Rates Objective: We will learn to use unit rates to solve a proportion.
Solving Decimal Equations by x / ÷ Lesson 3-6. Basic Decimal Knowledge Decimal represented by . “Decimal places”  the digits that come AFTER the decimal.
Course Percents, Decimals, and Fractions 6 th Grade Math HOMEWORK Page 424 #1-26 ANSWERS!
Multiply Positive and Negative Numbers August 26, 2015.
2.3 Direct Variation. A linear function in the form of y=kx where k is the constant of variation.
7-6 Percent Problems Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Multiplication and Division Property of Inequalities When c is positive, if a > b, then a c > b c When c is negative, if a > b, then a c < b c.
Solve > –2. Graph the solution. Solving Inequalities by Multiplying or Dividing COURSE 3 LESSON 2-7 p3p3 > –2 p3p3 (3) > –2(3)Multiply each side by 3.
2.2 Solving Two- Step Equations. Solving Two Steps Equations 1. Use the Addition or Subtraction Property of Equality to get the term with a variable on.
+ Directly Proportional. + Directly proportional: as one amount increases, another amount increases at the same rate. Hence, the straight line when we.
3.1 and 3.2 Review Using Proportions and Percent Equations WARM UP Estimate the value of each expression. 1.40% of % of % of %
In this lesson you are going to learn how to divide fractions by multiplying by the reciprocal.
Comparing and Scaling Investigation 3. Lesson 3.1 Page 34 A - F How do you find out the cost of just one Calculator? Make sure you fill out the table.
Finding a Percent of a Number
Finding Proportions using Cross Multiplication
Unit Rates Lesson 6-2.
Lesson 85 Warm Up Pg. 441.
Multiplication and Division Property of Inequalities
Unit Rates Lesson 6-2.
Finding a Percent of a Number
Problem-Solving Steps Solve Problem-Solving Steps Solve
8-9 Percent Problems Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation
Day 7 Objective: I can factor expressions..
Objective: Understand what proportions are, setting the up and solving
Finding a Percent of a Number
Finding a Percent of a Number
8.1.1 Solving Simple Equations
Bell work Week 24 Pick a math word and write the definition.
Solving Division Equations
Learn to solve equations with integers.
Lesson 6 Ratio’s and Proportions
Solving Rational Equations
Which triangles are similar?
Solving Proportions Using Unit Rates
Finding Proportions using Cross Multiplication
7-9 Percent Problems Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation
Presentation transcript:

Lesson 6-7: Solving Proportions Using Unit Rates Objective: We will learn to use unit rates to solve a proportion.

* Solving a proportion means finding a missing part of the proportion. * Steps: 1. Divide to find the unit rate. 2. Multiply the unit rate by the number in question to solve the proportion. * Solving a proportion means finding a missing part of the proportion. * Steps: 1. Divide to find the unit rate. 2. Multiply the unit rate by the number in question to solve the proportion. For Example: 5 CD’s cost $42 dollars, how much will 7 CD’s cost? First you have to divide: $42 ÷ 5 = 8.4 which equals $8.40.First you have to divide: $42 ÷ 5 = 8.4 which equals $8.40. This means that: $42 = $8.40 (This is the unit rate.) 5cd 1cd 5cd 1cd

Once you have found the unit rate, you have to multiply it by the number they are asking you to find in the problem. If it costs $8.40 for 1CD then $8.40 × 7CDs= $58.80 Answer: $58.80 dollars for 7CD’s. Example 2: Find the unit rate: 24 pages in 6 minutes. Find how many pages in 10 minutes. First Divide 24 pages = 4 pages (This is the unit rate.) 6min. 1 min. Second, You multiply 4 pages ×10 minutes = 40 pages in 10 min or 40 pages 10 min

Your Example: Alejandro was paid $34.00 for 5 hours of work. If he gets paid by the hour, how much will he be paid for 12 hours of work? (Hint: First find the unit rate. Then find how much in 12 hours.)

Homework: Textbook Pg. 306 #s 1-6. (Hint: In numbers 5 and 6, you must find the unit rate first, then you multiply to find the answers.