Lesson 6-7: Solving Proportions Using Unit Rates Objective: We will learn to use unit rates to solve a proportion.
* Solving a proportion means finding a missing part of the proportion. * Steps: 1. Divide to find the unit rate. 2. Multiply the unit rate by the number in question to solve the proportion. * Solving a proportion means finding a missing part of the proportion. * Steps: 1. Divide to find the unit rate. 2. Multiply the unit rate by the number in question to solve the proportion. For Example: 5 CD’s cost $42 dollars, how much will 7 CD’s cost? First you have to divide: $42 ÷ 5 = 8.4 which equals $8.40.First you have to divide: $42 ÷ 5 = 8.4 which equals $8.40. This means that: $42 = $8.40 (This is the unit rate.) 5cd 1cd 5cd 1cd
Once you have found the unit rate, you have to multiply it by the number they are asking you to find in the problem. If it costs $8.40 for 1CD then $8.40 × 7CDs= $58.80 Answer: $58.80 dollars for 7CD’s. Example 2: Find the unit rate: 24 pages in 6 minutes. Find how many pages in 10 minutes. First Divide 24 pages = 4 pages (This is the unit rate.) 6min. 1 min. Second, You multiply 4 pages ×10 minutes = 40 pages in 10 min or 40 pages 10 min
Your Example: Alejandro was paid $34.00 for 5 hours of work. If he gets paid by the hour, how much will he be paid for 12 hours of work? (Hint: First find the unit rate. Then find how much in 12 hours.)
Homework: Textbook Pg. 306 #s 1-6. (Hint: In numbers 5 and 6, you must find the unit rate first, then you multiply to find the answers.