Metabolic Equations ACSM Formulas
Conversion Factors used in Metabolic Calculations 1 KG= 2.2 lb 160 lb/2.2=72.7 kg 60 kgX 2.2=132 lb 1 mph= 26.8 meters per minute 6.0 mph x 26.8 = 160.8 m.min
Conversions, cont. Min/mile pace= 60 min/mph 1 L = 1000 ml 60 min/7mph= 8.6 min/mile or 8:36 min:sec/mile 60 sec x 0.6 min= 36 sec 1 L = 1000 ml 1 L of O2= 5 kcal 1 MET = 3.5 ml . Kg . Min 1 MET = 1 kcal . Kg . Hr 1 Watt= 6 kgm.min 540 kgm/6 = 90 Watts kgm.min= kg x 6 x rpm (monark cycle)
Metabolic terms: Absolute VO2= rate of O2 uptake in Liters/min. Relative VO2= rate of O2 uptake in ml/kg/min. Used to compare VO2 between individuals of different body size. Gross VO2= total consumption of O2 under any circumstances Net VO2= O2 consumption rate above resting O2 consumption rate. Used to describe the caloric cost of exercise
ACSM Leg Ergometry Equation: For power outputs between 300-1200 kgm/min, or 50-200 watts VO2= (1.8 x kgm/min)/ M (wt. in kg) + (7) Or VO2= (10.8 x watts) / M (wt. in kg) + (7)
ACSM Leg Ergometry Equation To calculate the energy expenditure of a 62 kg woman cycling at a work rate of 450 kgm.min:
VO2= (1.8 x 450)/ 62 + 7 VO2= 810/62 + 7 VO2= 13 + 7 VO2= 20 ml/kg/min To calculate the energy expenditure of a 62 kg woman cycling at a work rate of 450 kgm.min: VO2= (1.8 x 450)/ 62 + 7 VO2= 810/62 + 7 VO2= 13 + 7 VO2= 20 ml/kg/min
ACSM Walking Equation For speeds of 50-100 m/min. (1.9-3.7 mph) VO2= Resting Component + Horizonal Component + Vertical Component R= 3.5 ml. kg. min. H=speed (m/min) X 0.1 V=grade (decimal) X m/min X 1.8 VO2= (0.1 x S) + (1.8 x S x G) + 3.5 (H) (V) (R)
ACSM Walking Equation Calculate VO2 for a 70 kg subject who is walking on the treadmill at a speed of 3.5 mph and a grade of 10%:
Calculate VO2 for a 70 kg subject who is walking on the treadmill at a speed of 3.5 mph and a grade of 10%: 1. Convert speed in mph to m.min (3.5 x 26.8= 93.8) 2. Calculate horizontal component. H = speed (m.min) x 0.1 (93.9 x 0.1 = 9.38 ml.kg.min 3. Calculate vertical component: V= grade (decimal) x speed x 1.8 (.10 x 93.8 x 1.8= 16.88 ml.kg.min 4. Calculate total VO2 by adding H, V, and R (resting) components: VO2= H + V + R (9.38 + 16.88 + 3.5)= 29.76 ml.kg.min Convert VO2 to METS by dividing by 3.5: (29.76/3.5 = 8.5 METS How many kcals burned in 20 minutes?
ACSM Running/Jogging Formula For speeds > 134 m/min (>5.0 mph), (or for speeds as low as 3mph if jogging) VO2= Resting Component + Horizontal Component + Vertical Component R= 3.5 ml.kg.min H= speed (m/min) X 0.2 V= grade (decimal) X m/min X 0.9 VO2= (0.2 x S) + (0.9 x S x G) + 3.5 (H) (V) (R)
ACSM Jogging/Running Formula Calculate VO2 for someone running a 7.5 mph. (200 meters/min) With a 5% grade?
For uphill running, add: grade (decimal) x m/min x 0.9 Calculate VO2 for someone running at 7.5 mph. (200 meters/min) With a 5% grade? VO2= 3.5+ (m/min X 0.2) 43.5= 3.5 + (200 x 0.2) For uphill running, add: grade (decimal) x m/min x 0.9 VO2= 3.5 + (200 x 0.2) + (.05 x 200 x 0.9) VO2= 52.5
What is the total amount of work on a cycle ergometer Kpm/min Joules With 2-kg resistance, 6 m•rev–1, 60 rev•min–1 for 5 min
With 2-kg resistance, 6 m•rev–1, 60 rev•min–1 for 5 min 2 kg needs to go to N - 2 X 9.79 = 19.58 19.58 x 6m/rev x 60 revs/min x 5 min 35244 Joules For kpm/min – use 2 kg and do not convert to N 3600 kpm/min
Calculate the avg. power output during 10 min of cycle ergometer Exercise in which a total of 10,000 kpm of work was performed Answer in kpm/min and Watts
Calculate the avg. power output during 10 min of cycle ergometer exercise in which a total of 10,000 kpm of work was performed. Answer in kpm/min and Watts Work = Force X Distance Power = Force X Distance divided by time 10,000 kpm of work Divide by 10 min 1,000 kpm/min 1,000/6 = 166.7 Watts 1 Watt = 6 kgm/min
Calculate the work during 2-min of treadmill exercise by a 60-kg person running at 200 meters/min up a 10 % grade.
Calculate the work during 2-min of treadmill exercise by a 60-kg person running at 200 meters/min up a 10 % grade. Vertical displacement = % grade x distance 0.1 x (200 m•min–1 x 2 min) = 40 m Work = body weight x total vertical distance 60 kg x 9.79 = 587.4 N 587.4 N x 40 m = 23496 J Power = work ÷ time 23496 J ÷ 120 s = 195.8 W