B u y O n e G e t O n e F r e e ‘Special Offer’ 33% Extra Free! www.consumercouncil.org.uk.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Do you know how much items in the supermarket cost? Lets see if you know the price of these items.
Advertisements

Supermarket Behaviour! SEN My Changing World. Supermarket Behaviour! Are supermarkets alike? In an important way they are; they are trying to get us to.
What have we done so far??...
What we are going to sell:  Our company Burger R Us are going to sell to each customer on market day one of the most delicious mouth watering burgers.
Buying soup Imagine that you are going to buy 6 cans of soup. What is the cheapest way to buy the cans? Is the 3-can value pack really good value?
Source: Google Post-Holiday Learnings for 2011 Shopper Marketing Q3 Report: Learning What Motivates Shoppers What helps all shoppers make a purchase decision?
Chapter 6 The Household Consumer. What is a good Consumer? Choosing A brand False Economy Consumer Protection Consumer Legislation Helping the consumer.
Finding Unit Price Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
Misleading Advertising. The Truth, whole Truth and nothing but the Truth An advertisement must not mislead the public as it may cause harm, for example.
Shopping Shopping BasketSpecial OffersExit. Shopping Basket You buy a tin of vegetable soup for 52p and a tin of tomato soup for 56p. How much will it.
B u y O n e G e t O n e F r e e ‘Special Offer’ 33% Extra Free!
B u y O n e G e t O n e F r e e ‘Special Offer’ 33% Extra Free!
Percentages Discounts. Convert to decimals 1.30% 2.4% 3.525% 4.42% 5.6.5% 6.456% 7.7.2%
© Kantar Worldpanel KANTAR WORLDPANEL: data to 12 TH JUNE 2011 A summary Update of the Irish Grocery Market Data to 12 th June 2011.
Benefits like products at wholesale price. Other benefits explained at MAP You Product Result Two friends that start on 3 Day Trial You attend the Membership.
Rates and Ratio Ratio : Comparing numbers with the same units Simplify ratios Equivalent ratios Divide a quantity into a given ratio Solve ratio problems.
GCSE MATHS Proportion. Proportion What is it?  Proportion is the idea that things get bigger (or smaller) at the same rate.  WHAT?  What does this.
Decimal Word Problems. Edwin needs to go shopping to buy new clothes. He buys a total of eight shirts for $ What was the cost of each shirt? I know.
Ways t o s ave MONEY !!! Ten money saving tips for teenagers.
Saving Money It is not as hard as you think. Raise your hand if you…  Eat at home  Do not buying extra items at lunch  Rent movies  Use coupons at.
Colin Lynch The ultimate goal here is to provide a great workout solution for people who cannot afford a trainer or don’t have a ton of extra time to spend.
Topic 6: Understand and work out the true cost of spending ifs Certificate in Personal Finance (CPF5)
Impulse Buying - Alex Impulse purchases are one of the more unpredictable and uncontrollable facet of online sales. Encouraging new or current customers.
How to budget? Or more importantly - how to control our spending?
Prepared by IR HY The Concept Urban Legend The Concept The Company The Product The Business Opportunity Urban Legend The Company The Product The.
© T Madas. Planet Electrics Ltd buys each DVD player for £120 and re-sells it for £150. What is the percentage profit in this transaction? Purchase price:
Learning outcomes Extract data values from the information provided Study the idea of a meal deal and pricing strategy Use fractions, decimals and percentage.
Introduction to Business & Marketing. TODAY’S OBJECTIVES o Understand consumer buying motives. o Compare 11 common buying motives based on consumer reasoning.
An Introduction into Economics By: Mr. Warner 2010 By: Mr. Warner 2010.
STEP 10 ECONOMICS REVIEW. Economics is… The study of money & businesses.
Smart Food Purchasing. What should you consider when buying food? How much you need How much you will use before it goes “bad” (perishables) How much.
Shopping at the Supermarket Shopping List 1 bottle of milk 10 apples 1 watermelon 1 packet of noodles 2 tins of tuna fish chicken vegetables.
Use the sign shown. A gas station charges $.10 less per gallon of gasoline if a customer also gets a car wash. What are the possible amounts (in gallons)
Intro To The Internet A Guide to Getting Started.
Being a Responsible Consumer.  What was the last thing you bought? - video game? - video game? -lunch? -a haircut? Anytime you pay for something – you.
The Sweater Shack is offering a 20% discount on sweaters
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
 NEED  Food  Water  Clothes/shoes  Homes  Phones  Gas for cars  WANT  Accessories  Junk food we don’t need (eating out)  Online shopping.
School-initiated Mathematics Programme JING SHAN PRIMARY SCHOOL Primary 4 Shopping Trip.
 Linda Jones by a new condo. Her new Condo costs $75,000. She puts 3% for her down payment and wants the loan for 5 years. She gets a fixed interest rate.
 A place you put money that you spend quickly  Not money intended for saving  Monthly statement sent to your house by the bank.
 Definition of productproduct  Product is a tangible good, an intangible service, or an idea. This is the "output" of any production process. The product.
Timeshia measured the length of her driveway to be 95 feet. She wants to build a model that is 0.01 times as long as the actual length of the driveway.
Today we will be learning: how to solve “real-life” problems how to solve problems involving money.
How many bottles do we need ? Let’s buy two bottles.
See How Easily You Can Save Your Money while Shopping – goosedeals.com
© British Nutrition Foundation 2005 – BNF Food Life Skillswww.nutrition.org.uk Budgeting Module Number: 14.
Maths: Stand Unit: Money, operations and percentages
END ENTER Torfaen Working Group. END We Are Learning To:-  Make choices when selecting foods  Understand the difference between healthy and unhealthy.
Supermarkets. Which supermarkets do you know? In your teams try to identify these supermarkets. Which country are they from? Do they have stores in China?
OPPORTUNITY COST. YOU ARE GOING RAFTING! This weekend, you and some friends are going on a rafting trip. Make a list of everything you need to pack and.
Bits and Pieces III Details- More or Less. What are Benchmarks? Fractions are Decimals!
Competitive Advantages BMI3C. Competitive Advantage An advantage a business has over its competitors May be Sustainable (i.e. an advantage you can maintain.
Going To The Supermarket Shopping List Compare Prices.
Budgets and Businesses Workshop. Budget: is a plan that shows income, spending and saving. Income: Spending: Saving:
2 pt 3 pt 4 pt 5pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt 2pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt PROBLEM SOLVING MULTIPLY 2-DIGIT.
Finding Best Deals Discounts online India - goosedeals.com
TEN MONEY SAVING TIPS FOR TEENAGERS BY PHILLIP QUINTANA.
Online Kirana Store in Delhi. Online grocery shopping is a way of buying food and other household necessities using a web-based shopping service.
Goosedeals.com # Best Online Deals & Cashback Coupons Destination.
Let’s Go Shopping. Supermarket Tips Computing Sales Prices Computing Sales Tax.
Saving Money at the Register SS.4.FL.2.5 Explain that costs are things that a decision maker gives up; benefits are things that a decision maker gains.
Get the best by paying less for more with good discount offers.
Free-Standing Mathematics Activity
Shopping for food Vocabularies 4A : Unit 8.
Mathematics Lesson 2: Value for Money
Unit 2: Buying Food.
Going To The Supermarket
Frontier Centre Year 3 Residential Trip
Presentation transcript:

B u y O n e G e t O n e F r e e ‘Special Offer’ 33% Extra Free!

Instructions Think you're a savvy shopper? Do you spot a good deal, or does the shop make a steal? The aim of this game is to work out which of the offers is the better deal. The stealer may try to trip you up so pay close attention to the prices on offer. Can you beat the stealer to become a shopping sensation?

1. Deal or Steal? ? ? 4 x pack of Wine Gums £3.00? If you buy the multipack, each pack of sweets cost 75p, that’s 12p more than a single pack! 1 x pack of Wine Gums 63p?

2. Deal or Steal? ?? The special offer actually costs 97p more than buying 3 individual tins! A single tin of tuna costing £1.57? ‘Special Offer’ 3 x tin multipack tuna costing £5.68?

3. Deal or Steal? ? ? If you buy 3 bottles of fizzy cola drink you will save £1.05 than if you bought them separately. 1 single bottle of fizzy cola drink at £1.35? 3 bottles of fizzy cola drink for £3.00? Deal

4.Deal or Steal? ? ? Although each individual roll in the 12 pack costs less than the rolls in the 9 pack it is still not the better deal. If the 3 extra rolls really were free then both packs would cost exactly the same - £ rolls of toilet roll + get 1/3 free £ rolls of toilet roll £6.50

5. Deal or Steal? ? ? If you buy the 4kg Washing Powder you will save 59p 2kg Washing Powder £6.79 (25 washes) ‘Value Pack’ 4kg Washing Powder £12.99 (50 washes) Deal

6. Deal or Steal? ? ? If you buy 2 packs of the 400g block of cheese you will save 20p and get an extra 100g. 400g block of cheese £ g ‘Great Value’ twin pack of cheese £5.98

7. Deal or Steal? ? ? If you buy 3 individual tins of sweetcorn you will pay the same amount as the ‘value pack’! ‘Bigger Value Pack’ sweetcorn x 3 tins £1.20 1x tin sweetcorn £0.40

8.Deal or Steal? ? ? If you buy 2 x 100g jars of instant coffee you will save 71p Instant Coffee 100g £2.49 ‘Extra Value’ Instant Coffee 200g £5.69

Did you beat the Stealer? ?

Do you think you need one of these to go shopping?

Watchdog video clip This video clip is from the programme BBC watchdog and shows how supermarkets can mislead customers into spending more of their money. /10/supermarkets_are.html

Not so special ‘special offers’ rogues’ gallery mer-rights/the-supermarket-special- offers-that-arent-so-special /