Calculating Food Costs

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Kitchen Calculations.
Advertisements

Yield Tests Many of the products we use today are not 100% usable.
Using Standardized Recipes to Determine Standard Portion Cost
Recipes A recipe is a formula by which measured ingredients are combined in a specific procedure to give predetermined results Format should be consistent,
Standardized Recipes An Introduction.
Unit 6: Recipes and Food Cost
Costs of a Food service Operation. Expenses Labor Total cost of labor employed in the establishment.
Chapter 6 Food Production Control: Portions
Menus & Recipes- chapter 4
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Food Cost Controlling Foodservice Costs.
Section 13.1 Standardized Recipe Basics
Controlling Food Cost in Production
Y2.U3.2 Controlling Food Cost.
Class Name Instructor Name Date, Semester Foundations of Cost Control Daniel Traster Yields chapter 4.
Food Cost Food Cost Percentages. Determines if menu price and costs for each item are in line Can be figured two ways Percentage = food cost menu price.
Converting Measurements
Conversions Part of the whole The cost is in the sauce Reva –“new” Wield the.
Part of the Whole Conversions The cost is in the sauce Reva –“new” Wield the.
How much should I buy?.  If we have less than needed?  Disappointed customers  Loss of customers  If we have more than needed?  Storage cost  Deterioration.
Agenda Chapter 7 – Asch & Chapter 3 – ManageFirst
Agenda Review Menu Engineering Chapter 7 Sample problems.
Chapter 5: The Yield Test.
Basic Kitchen Math Recipe Conversion Training For Food Services Staff
Chapter 6 Food Production Control: Portions
Kitchen Economics 101 Prepared by the ProStart Team
Recipe Math Flash. Blank next Conversion factor (CF)= 1.
Part 1: Recipe Conversions
Costs of a Food service Operation. Expenses Labor Total cost of labor employed in the establishment.
Part Two – Using Standardized Recipes
Copyright © 2006 by John Wiley & Sons, Inc. All rights reserved Food Production Control: Portions.
Controlling Food Costs during Production
UNITS AND RECIPE COSTING. OBJECTIVES The student will be able to: Understand how to calculate unit cost Understand and use typical invoices Understand.
1 FRMCA Level 1, Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism and Standardized Recipes 2013 Summer Institutes Level 1.
MATH MID-TERM REVIEW WORKSHEET FOR WEEK TOTAL COVERS ARE 325 AND THE TOTAL SALES ARE $9500, THE AVERAGE SALES PER COVER IS? Answer: 9500/325 =
Standardized Recipes. What is it? Must follow a format that is clear to anyone who uses it. – Control of costs – Quality – Consistency of product.
Foundations Chapter 4 ProStart Level 1
As Purchased and Edible Portion
Introduction to Food & Beverage Management Culinary Math: Fractions & Decimals.
© Copyright 2011 by the National Restaurant Association Educational Foundation (NRAEF) and published by Pearson Education, Inc. All rights reserved. Chapter.
Introduction to Food & Beverage Management Culinary Math: Costing.
What’s the Yield with Standardized Recipes? Starting from Scratch with Molly Gregory, RDN, CD & Janelle Winter, RDN, CD.
Chapter 4 “Foundations of Restaurant Management and Culinary Arts”
Notes on Calculating Food Costs for Recipes
Culinary Management Yield Factors.
Chapter 3 Cost Control.
Part 1: Recipe Conversions
Expenses Of A Foodservice Operation
Using Standardized Recipes to Determine Standard Portion Cost
Using Standardized Recipes to Determine Standard Portion Cost
Strand 6 Students will explain basic culinary math concepts and their use in standardized recipes.
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Chapter 5: The Yield Test.
Sarah R. Labensky, CCP Alan M. Hause Priscilla A. Martel.
As Purchased vs. Edible Portion
Controlling food costs
Steps in Monitoring Food-Service Costs 3.2
Basic Culinary Math for Child Nutrition Professionals
Part 1: Recipe Conversions
Standardized Recipes and Cost Control
Foundations Chapter 4 ProStart Level 1
Chapter 5: Using Standardized Recipes
Part 1: Recipe Conversions
Altering the yield Why ? To change the quantity.
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Business Math.
Presentation transcript:

Calculating Food Costs CA-ICA-5c: Identify procedures used to calculate the cost of a standardized recipe and cost per portion and perform calculations.

Portion Control Customers expect food to be uniform and consistent every time Serving consistent portions is essential to the success of a restaurant

How to Control Portions Purchase items according to standard specifications Follow standardized recipes Use portioning tools

Calculating Unit Cost In order to determine the cost of a recipe, you must first determine how much the ingredients cost Most foodservice facilities purchase food in bulk 50 lb bag of flour

Calculating Unit Cost The Unit Cost is the cost of each individual item As purchased price is the cost you paid for the item Example: a 50-lb bag of sugar costs $22.00. A marinated mushroom recipe call for several ounces of sugar. Therefore, the unit for the recipe is ounces. You must convert AP unit (lb) to ounces. 50 lb. x 16 oz. = 800 oz.

Calculating Unit Cost To find out how much each ounce costs, divide $22.00 by 800 oz. $22.00 / 800 oz. = $0.03 per ounce (unit cost)

Food Waste and Product Yields Some foods, such as deli meats, are used completely as they as purchased = NO FOOD WASTE Other foods that require trimming or deboning result in food waste Chicken, fruit, etc. The product yield is the usable portion of food product Many times foods lose volume or weight as they are prepared Ex. A roast can shrink up to 1/3 of its original size when it is cooked

As-Served and Edible Portion The actual weight of food product that is served to customers is called the as-served portion (AS) Expressed by weight The amount of consumable food product that remains after preparation is called the edible portion (EP) Expressed in a % Handout Edible Portion Graph

Edible Portion Yield Percentage Yield % = EP / amount of food purchased Two red bell peppers are used to prepare a mushroom salad. The two peppers together weigh 11 oz. A trimming, you have 3 oz. of trim loss. AP Weight = 11 oz. Trim Loss = 3 oz. Yield Wt = 8 oz. Yield % = 8 oz. / 11 oz. Yield % = .73 or 73%

Costing Recipes Determining the cost of a standardized recipe is an important part of cost control Once a recipe cost is calculated, the operation can determine: How much each portion costs Menu prices Hand Out Recipe Costing Form

The “Q” Factor Questionable Ingredient Factor Covers the cost of ingredients that are difficult to measure. Foodservice operations have a preset Q factor usually 1% - 5% Multiply the total cost of ingredients by the Q factor Use the “Q” Factor: For small amounts of ingredients (1/4 tsp) Measurements such as “to taste” Covers costs resulting in seasonal changes in food prices Covers condiments

Recipe Cost / # of Portions = Cost Per Portion The amount you would serve to an individual customer Recipe Cost / # of Portions = Cost Per Portion Ingredients Cost $7.20 Serves 10 portions Cost per Portion = $0.72

Review A 25 lb. bag sugar costs $28.95. What is the unit cost per ounce of sugar? A 10 gallon bucket of buttercream icing costs $15.25. What is the unit cost per cup of icing? The AP weight of a watermelon is 7 ½ lb. The trim loss = 5 lb. What is the EP yield % for the watermelon? Total cost of ingredients for a recipe that serves 8 portions is $12.96. With a Q factor of 3%, what is the cost per serving?

Answers 25 lb x 16 oz. = 400 oz (400 oz. = 25 lb.) $28.95 / 400 = .07 => $0.07 per ounce of sugar 10 gal x 16 c = 160 cups (160 c = 10 gal) $15.25 / 160 = .095 => $0.10 per cup of icing

Answers 7.5 lb. – 5 lb. = 2.5 lb. $12.96 x .03 = .39 => $0.39 2.5 lb. / 7.5 lb. = .333 => 33% EP $12.96 x .03 = .39 => $0.39 $0.39 + $12.96 = $13.35 $13.35 / 8 portions = $1.67 per portion