B u y O n e G e t O n e F r e e ‘Special Offer’ 33% Extra Free! www.consumercouncil.org.uk.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Do you know how much items in the supermarket cost? Lets see if you know the price of these items.
Advertisements

What have we done so far??...
SUGAR & YOUR TEETH.
Buying soup Imagine that you are going to buy 6 cans of soup. What is the cheapest way to buy the cans? Is the 3-can value pack really good value?
Source: Google Post-Holiday Learnings for 2011 Shopper Marketing Q3 Report: Learning What Motivates Shoppers What helps all shoppers make a purchase decision?
Chapter 6 The Household Consumer. What is a good Consumer? Choosing A brand False Economy Consumer Protection Consumer Legislation Helping the consumer.
Finding Unit Price Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
B u y O n e G e t O n e F r e e ‘Special Offer’ 33% Extra Free!
Shopping Shopping BasketSpecial OffersExit. Shopping Basket You buy a tin of vegetable soup for 52p and a tin of tomato soup for 56p. How much will it.
It’s important to eat healthy as you possibly can because it as a big effect on your health. It’s nice to have a treat once in a while, that’s why Toastella.
B u y O n e G e t O n e F r e e ‘Special Offer’ 33% Extra Free!
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
Percentages Discounts. Convert to decimals 1.30% 2.4% 3.525% 4.42% 5.6.5% 6.456% 7.7.2%
© Kantar Worldpanel KANTAR WORLDPANEL: data to 12 TH JUNE 2011 A summary Update of the Irish Grocery Market Data to 12 th June 2011.
Rates and Ratio Ratio : Comparing numbers with the same units Simplify ratios Equivalent ratios Divide a quantity into a given ratio Solve ratio problems.
By Felipe Valdes. First they weight the olives. They buy the olives from farmers and the price depends on the quality of the product and if they are dirty.
GCSE MATHS Proportion. Proportion What is it?  Proportion is the idea that things get bigger (or smaller) at the same rate.  WHAT?  What does this.
© 2012 Fruition Horticulture Fractions are used to represent parts of whole numbers Fractions always have a top and a bottom number.
Decimal Word Problems. Edwin needs to go shopping to buy new clothes. He buys a total of eight shirts for $ What was the cost of each shirt? I know.
Ways t o s ave MONEY !!! Ten money saving tips for teenagers.
Consuming Green! Tips on how to be a Sustainable Consumer! Source:
Finding the Best Deals and Cashback Coupons Online By: goosedeals.com.
Drink Prices * Availability subject to local restrictions Student Price Non-Student Price Juice / Water Combi Aquajuice Bottle 330ml / 500ml80p / 95p96p.
Impulse Buying - Alex Impulse purchases are one of the more unpredictable and uncontrollable facet of online sales. Encouraging new or current customers.
Beverage Category Roundup Beverage Bonanza Welcome & Introductions Category Overview Fun Facts Doing Business with the Beverage Team Examples Quiz Q.
© T Madas. Planet Electrics Ltd buys each DVD player for £120 and re-sells it for £150. What is the percentage profit in this transaction? Purchase price:
‘Out and Up’ Next This PowerPoint is a advertisement for people aged The company which will be ‘Out and Up’. A new company which runs team building.
Learning outcomes Extract data values from the information provided Study the idea of a meal deal and pricing strategy Use fractions, decimals and percentage.
STEP 10 ECONOMICS REVIEW. Economics is… The study of money & businesses.
I want to know about… I want to learn more about… I want to learn how to talk about…
Shopping at the Supermarket Shopping List 1 bottle of milk 10 apples 1 watermelon 1 packet of noodles 2 tins of tuna fish chicken vegetables.
Intro To The Internet A Guide to Getting Started.
FOOD PRODUCTION AND FOOD TRANSPORT. SCHOOL CANTEEN Dining room  Quality and price  Organic food and czech resources - potatoes, onions, eggs, apples.
Anglický jazyk Food and drinks Mgr. O. Slobodníková.
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
 NEED  Food  Water  Clothes/shoes  Homes  Phones  Gas for cars  WANT  Accessories  Junk food we don’t need (eating out)  Online shopping.
To collect the information we needed (For the Cola Survey.) We went out into the public or approached family or friends and asked them to fill out a small.
School-initiated Mathematics Programme JING SHAN PRIMARY SCHOOL Primary 4 Shopping Trip.
Out and Up Welcome Cafe Maps Gallery Contact Assault course
Ben Fraser Exit Next slide Our Uniform Obstacle course Our Manager Our Manager Menu Logo Sponsored by Nike.
Today we will be learning: how to solve “real-life” problems how to solve problems involving money.
How many bottles do we need ? Let’s buy two bottles.
Building and Solving Equations Slideshow 23, Mathematics Mr Richard Sasaki Room 307.
© British Nutrition Foundation 2005 – BNF Food Life Skillswww.nutrition.org.uk Budgeting Module Number: 14.
Social Pressure Adapted from: Melissa Rodgers © Jenison International Academy.
OPPORTUNITY COST. YOU ARE GOING RAFTING! This weekend, you and some friends are going on a rafting trip. Make a list of everything you need to pack and.
Bits and Pieces III Details- More or Less. What are Benchmarks? Fractions are Decimals!
TITLE CALIBRI LIGHT 45pt APPROX (CAPITALS) – CHARACTER SPACING: VERY LOOSE Subtitle CALIBRI LIGHT 30pt APPROX (Title Case)
January 20, 2016 Warm-Up:Warm-Up: Simplif y:. Homework Percent Diagram Problems Worksheet.
Going To The Supermarket Shopping List Compare Prices.
Lesson 9.2 Dealer’s Cost. Why do you pay more than the dealer does when you buy a car? Make profit on car Make profit on options Pay commission Pay destination.
2 pt 3 pt 4 pt 5pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt 2pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt PROBLEM SOLVING MULTIPLY 2-DIGIT.
Boxing Up (A Mathematical Essay) What is the question asking me? What information do I have? What Maths will I be using? Working out / Calculations Answers,
TEN MONEY SAVING TIPS FOR TEENAGERS BY PHILLIP QUINTANA.
Online Kirana Store in Delhi. Online grocery shopping is a way of buying food and other household necessities using a web-based shopping service.
Dan Murphy's Coupon Dan Murphy's is a premier online liquor store that specialises in selling various brands of beer, wine, whisky, vodka and much more.
Get the best by paying less for more with good discount offers.
How How much do vegetables cost? much does meat cost? much does fruit cost ? much does fish cost? much does cheese cost? How How about drinks? about.
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items
Free-Standing Mathematics Activity
Shopping for food Vocabularies 4A : Unit 8.
Vocabulary Words.
UNIT 4 1st Course ESO
Kathryn Barker 2012.
Mathematics Lesson 2: Value for Money
Unit 2: Buying Food.
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items
Going To The Supermarket
Frontier Centre Year 3 Residential Trip
Presentation transcript:

B u y O n e G e t O n e F r e e ‘Special Offer’ 33% Extra Free!

Instructions Think you're a savvy shopper? Do you spot a good deal, or does the shop make a steal? The aim of this game is to work out which of the offers is the better deal. The stealer may try to trip you up so pay close attention to the prices on offer. Can you beat the stealer to become a shopping sensation?

1. Deal or Steal? ? ? 4 x pack of Wine Gums £3.00? If you buy the multipack, each pack of sweets cost 75p, that’s 12p more than a single pack! 1 x pack of Wine Gums 63p?

2. Deal or Steal? ?? The special offer actually costs 97p more than buying 3 individual tins! A single tin of tuna costing £1.57? ‘Special Offer’ 3 x tin multipack tuna costing £5.68?

3. Deal or Steal? ? ? If you buy 3 bottles of fizzy cola drink you will save £1.05 than if you bought them separately. 1 single bottle of fizzy cola drink at £1.35? 3 bottles of fizzy cola drink for £3.00? Deal

4.Deal or Steal? ? ? Although each individual roll in the 12 pack costs less than the rolls in the 9 pack it is still not the better deal. If the 3 extra rolls really were free then both packs would cost exactly the same - £ rolls of toilet roll + get 1/3 free £ rolls of toilet roll £6.50

5. Deal or Steal? ? ? If you buy the 4kg Washing Powder you will save 59p 2kg Washing Powder £6.79 (25 washes) ‘Value Pack’ 4kg Washing Powder £12.99 (50 washes) Deal

6. Deal or Steal? ? ? If you buy 2 packs of the 400g block of cheese you will save 20p and get an extra 100g. 400g block of cheese £ g ‘Great Value’ twin pack of cheese £5.98

7. Deal or Steal? ? ? If you buy 3 individual tins of sweetcorn you will pay the same amount as the ‘value pack’! ‘Bigger Value Pack’ sweetcorn x 3 tins £1.20 1x tin sweetcorn £0.40

8.Deal or Steal? ? ? If you buy 2 x 100g jars of instant coffee you will save 71p Instant Coffee 100g £2.49 ‘Extra Value’ Instant Coffee 200g £5.69

Did you beat the Stealer? ?

Do you think you need one of these to go shopping?

Not so special ‘special offers’ rogues’ gallery mer-rights/the-supermarket-special- offers-that-arent-so-special /