Proportional and Nonproportional Relationships

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Proportional Relationships
Advertisements

Solving Proportions. Warm-Up Uptown Pizza sells medium pizzas for $7 each but charges $3 delivery fee per order. Is the cost of an order proportional.
Splash Screen Chapter 4 Lesson 4-2. A.A B.B C.C D.D Express the ratio in simplest form: 6 grape candies out of a package of 24 (over Lesson 4-1) A. B.
C HAPTER 4 EQ: How do I determine a proportional relationship?
Unit 2 Ratio and Proportional Relationships Lesson 5A Graphing 7.RP.2/ MP: 1-4.
5 Minute Check Complete in your notes mi/h = ? ft/min 2. 16cm/min = ? m/h mi/h = ? ft/s 4. 26cm/s = ? m/min You can use your calculator for.
Pre-Algebra Comparing and Scaling 2.3
02 – 4a Unit Rates PA Grade 7, Math Anchor M07.A-R Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas, and.
Bell Ringer I will not answer questions.
8-2 6th grade math Proportions.
Worksheet both sides, ratio and rate quiz Thursday
Constant rate of change. InputOutput Put the output # Input # The constant rate of change is ½.
Proportions. An equation stating that two ratios are equivalent is called a proportion. 200 Miles 4 Hours 50 Miles 1 Hour = An equation stating that two.
Direct & Indirect Relationships in
Splash Screen. Over Lesson 6–3 5-Minute Check 1 Using the points in the table, graph the line. Determine whether the set of numbers in each table is proportional.
Objective Students will solve proportions Chapter 8, lesson 2 (8-2).
Topic 1 Ratios and Proportional Relationships. Lesson Rates A ratio that compares two quantities with different kinds of units is called a rate.
Proportional vs. Non-Proportional If two quantities are proportional, then they have a constant ratio. –To have a constant ratio means two quantities.
5 Minute Check Complete in your notes. MegaMart collects a sakes tax equal to 1/16 of the retail price of each purchase. The tax is sent to the government.
Slope-Intercept Form Word Problems In addition to level 3.0 and beyond what was taught in class, the student may:  Make connection with other.
Proportional and Nonproportional Relationships. A teacher is planning a year-end pizza party for her students. Ace Pizza offers free delivery and charges.
S ECTION 1.4 P ROPORTIONAL AND NONPROPORTIONAL RELATIONSHIPS EQ: How do I determine a proportional relationship?
Graphing proportional
Using Proportions Lesson 4-1. Ratio: The comparison of two numbers (written in Algebra as a fraction) Proportion: When two ratios are equal to each other.
What is best? 20oz popcorn for $4.50 or 32 oz popcorn for $7.00 ? $ 4.50 / 20 = $0.225 per oz so $0.23 Here is the Unit Cost: $7.00 / 32 = $ per.
Over Lesson 6–3 A.A B.B C.C D.D 5-Minute Check 6 I drive to Philly, a 300 mile trip, in 6 hours. What is my unit rate of speed, in simplest form. Bob wants.
PO D Wawa charges $7.50 for 3 packs of Trident. Find the unit rate.
Sample Project.  Find the unit rate for each set of data in the table.  If the unit rates are the same for each entry, then the relationship is proportional.
1.A 2.B 3.C 4.D 5Min 7-3 Triangle XYZ has vertices X(2, 2), Y(10, 4), and Z(8, 10). Find the vertices of triangle XYZ after a dilation with a scale factor.
Notes Over 11.1 Proportions Vocabulary Proportion - an equation that states that two ratios are equal. Cross Product Property - the product of the extremes.
5 Minute Check. Simplify Minute Check.
Ratios and Proportional Relationships Unit Rates and Complex Fractions Proportional ? ConstantofProportionality Proportions by Equations Multistep Ratio.
8-5 6 th grade math Rates. Objective To use rates to solve problems Why? To know how to convert miles per hour, miles per gallon, revolutions per minute,
2.2 Constant Rates of Change
Proportional and Non-proportional Relationships. An equation stating that two ratios are equivalent is called a proportional. 200 Miles 4 Hours 50 Miles.
4.7 PROPORTIONAL RELATIONSHIPS I CAN IDENTIFY PROPORTIONAL RELATIONSHIPS AND FIND CONSTANTS OF PROPORTIONALITY BY USING PROPORTIONS.
Ms. Drake 7th grade Math Fractions Lesson 44 Similar Figures and Proportions.
Proportions From Tables. Hours WorkedPay You have been hired by your neighbor to babysit their children Friday night. You are paid.
Finding the Constant of Proportionality Math 7 Unit 1 Lesson 4.
Ms. Drake 7th grade Math Fractions Lesson 46 Scale Drawings and Scale Models.
Direct Variation 88 Warm Up Use the point-slope form of each equation to identify a point the line passes through and the slope of the line. 1. y – 3 =
Bell Quiz. Objectives Find the slope of a line. Interpret slope as a rate of change.
Representing Proportional Relationships
Constant Rate of Change
Proportional and Nonproportional Situations
Proportional Relationships
2-6 Ratio and Proportion Goal:
Chapter 1.9 Direct Variation.
1.4 Proportional and Non proportional Relationships
Do Now If Sara can jog 2/3 of a mile in 1/3 of an hour, how many miles can she jog in one hour?
Bellringer Textbook pg. 51 (9-12). Bellringer Textbook pg. 51 (9-12)
Proportional vs. Non-proportional
Proportional vs. Non-proportional
Proportional and Nonproportional Relationships
Lesson 5.2 Proportions Students will be able use cross multiply to determine if the two ratios are equivalent.
Lesson 4.3 Graphing Proportional Relationships
Constant Rate of change
Bell Ringer I will not answer questions about the Bell Ringer
Lesson 7.9 Identifying Proportional Relationships
Proportions Determine if the ratios can form a proportion. , b. a.
Bell-work 9/29/16 Triangle XYZ has vertices X(2, 2), Y(10, 4), and Z(8, 10). Find the vertices of triangle X’Y’Z’ after a dilation with a scale factor.
Recall that a proportional relationship is a relationship between two quantities in which the ratio of one quantity to the.
Lesson 3.1 & 3.2 Proportional Relationships
Proportional and nonproportional relationships
Main Idea and New Vocabulary
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY
Splash Screen.
Bell Ringer I will not answer questions about the Bell Ringer
Bell Ringer I will not answer questions.
Agenda Ticket in the Door Review of ticket in the Door
Presentation transcript:

Proportional and Nonproportional Relationships 7th Grade Math Lesson Objective: Students will identify proportional and nonproportional relationships.

Vocabulary Proportional Nonproportional Two quantities that have a constant ratio Example: Nonproportional Two quantities that do NOT have a constant ratio 16 = 16 17 ≠ 20

Identifying Proportional Relationships - Tables Kudzu is a vine that grows an average of 7.5 feet every 5 days. Is the number of days of growth proportional to the length of the vine as measured on the last day? Length 7.5 15 22.5 30 # of Days 5 10 20 Yes

Identifying Proportional Relationships - Tables The Vista Marina rents boats for $25 per hour. In addition to the rental fee, there is a $12 charge for fuel. Is the number of hours you can rent the boat proportional to the total cost? Total Cost 37 62 87 112 Hours 1 2 3 4 No

Identifying Proportional Relationships – Cross Products Ms. Cochran is planning a year-end pizza party for her students. Ace Pizza offers free delivery and charges $8 for each medium pizza. Is the cost of an order proportional to the number of pizzas ordered? 16 = 16 Yes

Identifying Proportional Relationships – Cross Products Uptown Pizzeria sells medium pizzas for $7 each but charges a $3 delivery fee per order. Is the cost of an order proportional to the number of pizzas ordered? 17 ≠ 20 No