Proportional Relationships. Weight (ounces) 12.51058 Cost ($)5423.2 Example 1: A new self-serve frozen yogurt store opened this summer that sells its.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Topic A: Proportional Relationships Lesson 2 Proportional Relationships.
Advertisements

5 Minute Check Complete in your notebook x x 5 12.
Proportional Relationships
Today, we will graph the information from the tables of values that we worked with yesterday in class. Our objective is to use a graph to identify if a.
Problem: A local frozen yogurt shop is known for their monster sundaes
Measurement Lesson After completing this lesson, you will be able to say: I can define the standard units of measure for given quantities. I can.
LESSON 2: Proportional Relationships Dr. Basta Which is the better buy? Value-Mart is advertising a Back-to-School sale on pencils. A pack of 30 sells.
1.Every Person in your group needs a piece of paper, a pencil, graph paper, and a calculator. 2.Every Person in your group needs a letter, either T,
The Constant of Proportionality (a.k.a: the unit rate)
5 Minute Check Complete in your notes mi/h = ? ft/min 2. 16cm/min = ? m/h mi/h = ? ft/s 4. 26cm/s = ? m/min You can use your calculator for.
LESSON 9: Representing Proportional Relationships with Equations
The ingredients in the recipe will make 4 servings of frozen yogurt. Determine the following: If you want to make 8 servings, what would you do to the.
For Moles – Grams Conversions 1.Read the problem and find the starting point (the number). 2.Write this starting point down with its units. 3.Draw a “factor”
Direct Variation.
To write and graph an equation of a direct variation
THE FOOD BUDGET. Important Vocabulary Budget: A plan for managing money. Staples: Basic food items that are used on a regular basis. Food Assistance Program:
 A constant ratio in any proportional relationship  Really just another name for unit rate! Remember, to be constant means it never changes!
 A constant ratio in any proportional relationship  Really just another name for unit rate! Remember, to be constant means it never changes!
LESSON 10: Interpreting Graphs of Proportional Relationships
CCSS.6.RP.3, 3a, 3c More practice problems… Materials needed: Journal, glue, pencil, calculator, ruler to build ratio tables.
Proportional Relationships
1.Every Person in your group needs a piece of paper, a pencil, graph paper, and a calculator. 2.Every Person in your group needs a letter, either T, R,
Hands on Experiment Alycia Scarpelli. Goals Students will explore characteristics of various forms of measurement. Students will discover and apply relationships.
RATIOS AND RATES.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Purple Math, Holt Rinehart Winston TB, Math-Aides
Instructions for using this template. Remember this is Jeopardy, so where I have written “Answer” this is the prompt the students will see, and where.
Warm-Up Exercises 1. Right rectangular prism, side lengths 8 in., 5 in., and 10 in. 2. Right cone, radius 3 m, height 4 m ANSWER 340 in. 2 ; 400 in. 3.
Holt CA Course Identifying and Writing Proportions An equation stating that two ratios are equivalent is called a proportion. The equation, or proportion,
Proportional vs. Non-Proportional If two quantities are proportional, then they have a constant ratio. –To have a constant ratio means two quantities.
Course Solving Proportions 5-4 Solving Proportions Course 3 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
A mini-book by Type your name here. Supply and Demand It’s the day after Valentine’s Day. The demand for candy goes: It’s the week before school starts.
Algebra TEXAS StyleA2warmup2 Algebra 2 Warm-up 2.
$200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $500 $100 Fractions & Decimals Integers Proportional.
Graphing proportional
Find two ratios that are equivalent to each given ratio , , , , Possible answers:
Blizzard Bonus Math review. Ratio and Rates Proportion, an equation that stakes that 2 ratios are equal You cross multiply and if they.
What is best? 20oz popcorn for $4.50 or 32 oz popcorn for $7.00 ? $ 4.50 / 20 = $0.225 per oz so $0.23 Here is the Unit Cost: $7.00 / 32 = $ per.
FCAT REVIEW  Students will develop an understanding of and fluency with multiplication and division of fractions and decimals.  Students will connect.
Sales Tax and Discount. Sales tax and discount Sales tax - is an additional amount of money charged on items people buy. The total cost is the regular.
PO D Wawa charges $7.50 for 3 packs of Trident. Find the unit rate.
Bell Ringer Create a table and write an expression for the sequence 6, 13, 20, 27,…. Solve 2. -3x = x + 5 = x = 10 5.You.
Bell Work 1)Buffalo Wild Wings has the best wings around. We go on Tuesday night because the wings are on sale. Adam ordered 14 wings for $7.00. How much.
Holt CA Course Percent of a Number 6-4 Percent of a Number NS1.4 Calculate given percentages of quantities and solve problems involving discounts.
5 Minute Check. Simplify Minute Check.
Jeopardy Food Safety Lifestyle Health Issues Food Prep MISC. Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy.
Proportional and Non-proportional Relationships. An equation stating that two ratios are equivalent is called a proportional. 200 Miles 4 Hours 50 Miles.
Mathematics Vocabulary – Grade 8 ©Partners for Learning, Inc. Scale factor A number used as a multiplier in scaling. This triangle was multiplied by 4.
Chapter 6 Math Review Game.  You will be split into 5 groups  Each team starts with 10 “X’s”  Each group gets a questions. If you get the question.
7 th Grade Math Week of 11/17/14 Information from : Purple Math, Holt Rinehart Winston TB, Math-Aides
Lesson 1-4  I can use ratio tables to represent and solve problems.
Proportions From Tables. Hours WorkedPay You have been hired by your neighbor to babysit their children Friday night. You are paid.
+ Directly Proportional. + Directly proportional: as one amount increases, another amount increases at the same rate. Hence, the straight line when we.
Identifying a Proportional Relationship A.) Proportional relationships and charts B.) Proportional relationships and graphs D.) Explaining the x and y.
Laura Conrad Teaching Stoichiometry Using Recipes: Quick! Quick! Easy! Easy! Student-Friendly! Student-Friendly!
Topic 10 and 16 Assessment Study Guide Money and Financial Literacy.
Rate It Simplify It Solve ItPotluck Fraction Fun.
3-4 HW: Pg #4-24e, 28-44eoe, 49-50,
Connecting Words and Equations Lesson Write the Equation for the Word Sentence 14 is 12 more than a number 14 = n less than a number equals.
Name: _______________________ Date: ____________ Section: _____ The Cost Equation and Two-Step Equations The Cost Equation: _____ = ______ ± _______ OR.
Find two ratios that are equivalent to each given ratio , , , , Possible answers:
Proportional Relationships
Comparing & Scaling Unit: 1.3 Comparing Ratios
Do Now: 10/30/17
Lesson 4.3 Graphing Proportional Relationships
HW: Identifying Proportional Relationships Wkst
How do you use proportions to find unknown values?
Proportional Relationships
Proportional Relationships
Main Idea and New Vocabulary
Presentation transcript:

Proportional Relationships

Weight (ounces) Cost ($) Example 1: A new self-serve frozen yogurt store opened this summer that sells its yogurt at a price based upon the total weight of the yogurt and its toppings in a dish. Each member of Isabelle’s family weighed his/her dish and this is what they found. a. Does everyone pay the same cost per ounce? How do you know? b. Isabelle’s brother takes an extra-long time to create his dish. When he puts it on the scale, it weighs 15 ounces. If everyone pays the same rate in this store, how much will his dish cost? How did you calculate this cost? Find the cost per ounce (unit rate) for each yogurt dish. Yes, everyone pays the same cost per ounce. Each yogurt dish had the same unit rate. If one ounce costs $0.40, what can you do mathematically to find out how much 15 ounces would cost? Cost per ounce(number of ounces) 0.40(15) $6 The dish will cost $6. To find the cost you multiply the number of ounces by the cost per ounce.

Cups of Powdered Sugar 1 Tablespoons of Milk 246 Find the unit rate of powdered sugar to milk for each pair of values. There is a proportional relationship between cups of powdered sugar and tablespoons of milk since all of the simplified ratios are equal. Example 2: A recipe for frosting calls for ½ cup of powdered sugar and 2 tablespoons of milk. The chart below is what you used when you made larger batches of frosting than what the recipe listed. Is the amount of sugar used proportional to the amount of milk used? Explain.

Example 3: In the back of a recipe book, a diagram provides easy conversions to use while cooking. a.What does the diagram tell us? The number of ounces in a given number of cups. b.Is the number of ounces proportional to the number of cups? How do you know? c.How many ounces are in 4 cups? How do you know? Find the unit rate of each cup (ounces to cups). There are 8 ounces for every cup. They all have the same unit rate. If there are 8 ounces in 1 cup. What can you do to find out how many ounces are in 4 cups? 4(8) = 32 ounces There are 32 ounces in 4 cups. You multiply the number of cups by 8.

Example 4: Alex spent his summer helping out his family’s business. He was hoping to earn enough money to buy a new $220 gaming system by the end of the summer. Halfway through the summer, after working 4 weeks, he had earned $112. Alex wonders, “If I continue to work and earn money at this rate, will I have enough money to buy the gaming system by the end of the summer?” Alex made the table below with his total money earned at the end of week 1 and his total money earned at the end of week 4. a.Complete the table to answer Alex’s question. Yes, if Alex continues to work and earn money at this rate he will have enough money to buy the gaming system. b.Are Alex’s total earning proportional to the number of weeks he worked? How do you know? Alex’s total earnings are proportional to the number of weeks he worked. You can multiply each week by 28 to check. Week Total Earnings $28$112 Week Total Earnings $0$28$56$84$112$140$168$196$224