Problems, Problems! Problems! And how to solve them!

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Whats your favorite color? a pear a green pear.
Advertisements

Today we are learning how to solve problems. You must decide whether to use addition, subtraction, multiplication or division.
Learning intention: Algebra word problems Algebra story word problem using voki Learning intention: Algebra word problems Algebra story word problem using.
How to solve a 2-Step word problem using RUCSAC By Kye and Nina.
THE BIG IDEAS OF MULTIPLICATION AND DIVISION. WHAT IS MULTIPLICATION? WHEN DO WE USE MULTIPLICATION?
© red ©
Operations and Algebraic Thinking Jeopardy Graphics:
Get the worksheet from the front table and do the top 3 problems September 24 th, 2014.
Fractions, Decimals, and Percents
Maths Pop Quiz The quiz will be 4 rounds of 8 questions (if we have time) At the end of each round you will swap your answer sheet with another team, so.
MATHEMATICS KEY STAGE ? 200? TEST A LEVELS 3-5 PAGE MARKS TOTAL BORDERLINE CHECK 17 CALCULATOR NOT ALLOWED First Name Last Name School Mark.
I can solve inequalities by multiplying or dividing.
THE HANDLING DATA 100 GAME.
‘Boxing Up’ - The Big Launch. Boxing Up (A Mathematical Essay) What is the question asking me? What information do I have? What Maths will I be using?
1 Math DBA 2 Review Hosted by Mrs. Bryan © Don Link, Indian Creek School, 2004 Jeopardy.
One sheet of stamps contains 17 stamps. Kelly has 5 sheets of stamps. About how many stamps does Kelly have?
Maths that’s mental!. 12 passengers are on a bus. 5 more get on. How many are there now? How many are there if 8 get off? How many if 5 get on at the.
MASON’S MAGIC HUNDREDS CHART Single- and Double-Digit Addition Children can have fun practicing their addition skills with this fun learning activity that.
Use the classroom calendar to answer 1.What is the total number of weekend days this month? 2.How many Fridays are in this month? 3.How many times will.
 Mary and James each work. One is a bricklayer. One is a skycap. The man is not a bricklayer. Who does what?
September 14, 2009 Word Problems and more. Objectives Content Objectives Students will review problem solving methods. Students will review fractions.
1A © Educational Publishing House Ltd What colour …? Unit 5 Colourful world.
POP QUIZ Write these ratios in all three ways (in simplest form). 1. What is the ratio of stars to arrows? 2. What is the ratio of arrows to checkmarks?
Student’s Book. Unit 3 A Passive
I see a little girl and a ball in a car.. See the airplane and the little horse.
Let’s Play Review 1st 9 Weeks (3rd Grade) Place Value.
It is a way of writing and making a numerical comparison between two or more quantities 8 to 5 What is ratio? 3:5 1:2:5:4.
Name#Date Chapter 7 Test Multiply by Two-Digit Numbers Tips For Taking The Test Here are some suggestions to help you do your best: Be sure to read carefully.
UNIT 2: TEST REVIEW.
Math Bryant’s Math Rule Book. Bus ALWAYS wait for Ms. Barnes to walk you up to math class. Wait for her downstairs.
S.O.D.A. Start Of Day Activity Morning registration mathematics activity Aligned to the Renewed Framework for Mathematics Stoke-on-Trent Primary Maths.
How can you use a graph to determine whether two rates are the same? For example: On Saturday, Jen walked 2.4 miles in 45 minutes. On Sunday, Jen walked.
Word Problems.
Janet earned $43 dollars babysitting and $25 dollars raking. About how much money did she earn altogether? About $70.
Almost None!. Children could reduce their risk of preventable disease if: They consumed 5 or more servings of fruits and vegetables each day.
Interactive Advanced CBA January Math Begin Test.
How do you use a bar graph to solve put-together problems? How many red and yellow balloons do the children have?
MY IDENTIFICATION HOSNAYARA ASST. TEACHER MAJHIRA MODEL GOVT. PRIMARY SCHOOL SHAJAHANPUR, BOGRA. WELCOME EVERYBODY.
1 Lesson Understanding Problems. 2 Lesson Understanding Problems California Standards: Algebra and Functions 4.1 Solve two-step linear equations.
I see colors.. I see a blue bird. I see a yellow sun.
YOU WILL NEED A SHEET OF NOTEBOOK PAPER AND 2 CARDS FROM THE BACK TABLE BE READY TO REVIEW!!
$100 $200 $300 $400 $100 $200 $300 $400 $300 $200 $100 Addition with pictures up to 10 Addition word problems Addition up to 10Addition up to 20Addition.
Boxing Up (A Mathematical Essay) What is the question asking me? What information do I have? What Maths will I be using? Working out / Calculations Answers,
1. In how many ways can three men and three women be seated at a round table if Jane and Janet cannot sit next to each other?
1 Here are some shapes made of squares. A fraction of each shape is shaded. Match each shape to its equivalent fraction
I’m thinking of a number…
Colours Презентацию выполнила Преподаватель МБУДО ДШИ им.Л.И.Ошанина
Graphs Mighty Math.
What have you got in your
«Конструкция «either … or ...» (по ФГОС)
Modeling and Equation Solving
I see colors..
What have you got in your
Teacher Notes Take your own survey in class. Copy the tally marks into the table to get the count. Use the information you have gathered to create some.
Mastery - fractions Sam and Tom share the fruit equally. There 4 apples, 10 oranges, 6 pears and 1 banana. How many of each fruit do they receive? Fill.
Shining Stars SAVE THE DATES Apple Due
Year 7 Mathematical Literacy Assessment
LESSON OBJECTIVES We are learning to: Accurately calculate conditional probability without tree diagrams. (Grades A/A*)
Year 6 (National Numeracy Strategy) (Based on DFEE Sample Lessons)
Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz
Colours.
I see colors..
What Color is it?.
“Day F” October 15, :01 - 9:01 Exploratory 9: :03
Colours and Fruit.
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 2
6th Science Warm-up & Ticket Out
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 2
Real Life Problems – Calculator – Treasure Trail
Unit Rate Unit 1 Lesson 2 Math 6.
Presentation transcript:

Problems, Problems! Problems! And how to solve them!

Mental Maths

Learning Objective By the end of this lesson, children will be able to :- To use all 4 operations (+, -, X, and  ) to solve word problems involving numbers in real life.

Fruit Problem If oranges cost 12p each and pears cost £1 for 10, which fruit is cheaper? How many more pears than oranges could I buy for £2?

School Book Problem A school book costs 24p and a ruler costs 32p. How many more books could I buy than rulers for £1? How much change would I have? If I had to buy a book and ruler set - how many sets could I buy for £5.00?

Cinema Problem John and Mary want to go to the cinema. They have £5.00 to spend. John catches a bus, costing 38p for the trip. Mary goes in a taxi, which costs £1.50. When they leave the cinema, they still had £1.22. How much did they spend on the cinema tickets?

Main Task Date:-19th September 2000 Title:- Word Problems Expectations:- Show the workings for the calculation, but DO NOT WRITE OUT question. All children are expected to complete 5 word problems!

Main Task Blue group to work directly off this computer screen. Yellow table - find Yellow questions around the room. I expect you to complete at least 6 questions. Red Table:- Find Red Questions around Room Green - Find Green Questions around room

Blue Tables Task - All need to be completed! 1) An apple costs 30p, while a banana costs 23p. How many apples could I buy for £1? How much change would I get from £1.50, if I bought 3 apples and a banana? 2) I buy a pizza for 90p. If I shared it between 6 people, how much would each slice cost? How many slices of pizza could I buy for £5.00? 3) John has twice as many Pokemon cards as Gregory. If Gregory has 32 cards, how many cards does John have? If John had 32 cards, how many would Gregory have? 4) Sally, Jane and Sue each have a car. If each woman takes 1 1/2 hours to drive to London. What was the total time to drive three cars to London.? If each of the cars use 1 litre of petrol to drive 10 miles, and London is70 miles away, how many lires of petrol were used in total?

Plenary 1) An apple costs 30p, while a banana costs 23p. How many apples could I buy for £1? How much change would I get from £1.50, if I bought 3 apples and a banana? 2) I buy a pizza for 90p. If I shared it between 6 people, how much would each slice cost? How many slices of pizza could I buy for £5.00?

3) John has twice as many Pokemon cards as Gregory. If Gregory has 32 cards, how many cards does John have? If John had 32 cards, how many would Gregory have? 4) Sally, Jane and Sue each have a car. If each woman takes 1 1/2 hours to drive to London. What was the total time to drive three cars to London.? If each of the cars use 1 litre of petrol to drive 10 miles, and London is70 miles away, how many lires of petrol were used in total?