St Alfred’s happy cookies shop  By Amber, Victoria, Jakub,

Slides:



Advertisements
Similar presentations
NO Graphing Calculators You may use scientific calculators.
Advertisements

The Story of Chocolate By Primary 2/3F St Clements.
The Sweet Gourmet Donut Burrito Jorge Perez The Doughnut Burrito The doughnut burrito is a doughnut tortilla filled with any ten sweet toppings of your.
BY: ISAIAH, ILIRIAM, CLINTON THE FOOD OF TOMORROW TUCK SHOP.
Giant pandas by Felicity Hello! Pandas live in China. Pandas only eat five different bamboo. Pandas can only have 1to2 babies. Pandas can eat 85pounds.
OR Writing Great Paragraphs
The Ice Cream Shop Chelsea Bauman LTEC 4100 September 27,2010.
Welcome To. Products Specialty Cakes Cupcakes Cookies Brownies Baking Supplies Decorating Classes for All Ages.
November 21 st. 1. To overcome dollar constraints on their inventory levels, some retailers become involved in: a. Open-to-buy expansion b. Space reduction.
A Guide to being Consumer Savvy in the 21st Century
Reminder A mobile phone is reduced by 30% in a sale. The Sale price is £105. How much was the original price? 105/0.7 = £150 £105 represents 70% So 1%
How do you find out... Think of the various ways that you find out about a new product. Finding out about new products...
Coco Loco Crazy Presented by: Kyle Cunningham, Colin Mehalshick and Travis Hill.
Name of Product Group members. What’s so great about this product? What makes it different from all the other cookies available.
Total Item Price: $ Dollars. Website: Price: $60.00.
By Emily Grace Little and Rachel Spencer. Anna got $10.00 from her grandma for her birthday. She wondered what she should spend her money on… She decided.
Japan By Xyong and Ethan. Tradition Japan’s tradition is the family has a good lunch and they pray first than they eat. They put lights on their houses.
Emily B. Mrs. Sefcik English III AP - Period 7 September 27, 2010
Paragraph Writing Here is a new way to organize a paragraph. And how to add ideas to make the paragraph a complete idea!
2A © Educational Publishing House Ltd How much …? Unit 4 Shopping at the supermarket.
Desserts By: Seth Nunn. Cupcakes Sandwich Stuffer.
Carnations (Red/Pink) 3 Stalks - $ Stalks - $30.80 Sunflower 1 Stalk - $13.20 Roses (Red/Pink/Cream) 3 Stalks - $ Stalks - $30.80 * Note:
Stella has 6 pounds of chocolate
Canteen at Laurimar Primary By Haley & Adayah. We usually bring our own lunches from home but we can order lunch orders from the canteen so in the morning.
 Data Presentation Showing the public’s preferences of the Haagen-Dazs products.
The school club-room The pupils are here during breaks, they can play different games and make hot tea.
James Greco The Coca Bar. Product Logo/Tagline The candy from the dandy drink.
They conduct a small survey among 30 people, asking the question:
10 Money saving tips for Teenagers. Tip 1:  When you purchase something, online or in store, you should write it down in a note book or type it somewhere.
Yummy! By: Jamel Jones February 2011.
The Great Cookie Project. Secret Admirer We are trying to sell to you a cookie called Secret Admirer. It’s a cookie made with the finest Belgian Chocolate.
Abigail Servin Jose Soto. 1. Chocolate Chip 2. Chocolate Chip w/ Marshmallow 3. Sugar Cookie 4. Oatmeal 5. Oatmeal with Raisin 6. Peanut Butter 7. M&M.
Worktext p. 143 Worktext p × 3 11 × 3 33.
A TRIP TO THE CHOCOLATE SHOP By: Deborah Kozdras Photos taken by Deborah at Debbie’s Chocolate Delight Facts About Chocolate Making Provided by Tish and.
My company Mrs Mason. Product description What is my business? What do I sell? What service do I provide? Why I have chosen this business.
Thanksgiving Project. Getting ready to eat!  Between now and Thanksgiving, we will create FunMat for your family dinner.
Freddy. Was he happy? No. He was lonely. What did he do? He wanted to find a girlfriend.
 My business  What I do  My unique selling point.
The 3.8 Paragraph OR Writing the No-Hassle Way. Introduction: v 1 topic v 3 points v 8 sentences The 3.8 Paragraph is made up of.
Caramel Dough Kristen Eskildsen. The Product Caramel and cookie dough covered in chocolate Normal candy bar size Packaged in a gold wrapper Awesome tasting!
Sole proprietor Parker Hull. My milk, fudge and cookies are delicious in many ways. My milk is flavored. My fudge is long lasting. My cookies are tasty.
10-1 人生与责任 淮安工业园区实验学校 连芳芳 “ 自我介绍 ” “ 自我介绍 ” 儿童时期的我.
=TA12920 Cadburys advert- dancing clothes.
Parents donated fudge for the fund raiser for your classroom. 40 pounds of chocolate fudge sold for $2.15 per pound. Vanilla fudge sold for $1.90 per pound.
LOGO Организация кредитования в Республике Беларусь Костенко А.К., к.э.н., доцент.
Homecoming: Mitchell’s Ice Cream Survey Results August 11, 2015 SurveySurvey Created by John Ortega ‘16 Data Compiled by John Ortega ‘16.

涉外合同中的法律适用问题 --- 以上海地区为例 Group 2 吕雅丽 王燕玉 刘彧 孙煜 韦卫玲 李天奇 LOGO.
America’s favorite neighborhood ice cream shop…..
Favorite Flavor Ice Cream Maker
Sweet Sweets by brandon.
Popcorn and Cookie Dough (PCCD)!!
3.5a Homework Name: ___________________________ Date:______________
Samples and Populations
Hey Diddle Diddle the Median’s in the Middle by Kay McCullough
Yahoo Mail Customer Support Number
Cookie Dough Cookie Dough Cookie Dough Cookie Dough Cookie Dough
Racism.
Chocolate Chip Cookies or Pirouettes?
Put the pieces of the cloth together.
FAIRY COOKIES G2 Lynette& Winnie& Pearl& Michele& Michelle 2009/01/08.
Advanced google searching techniques
What Is Your Favorite Kind of Cookie?
Unit 4 Shopping at the Supermarket
Chocolate Chip Cookies or Pirouettes?
Donovan S. Marketing Essentials Period 7
Malt Amore Malt Amore Malt Amore Malt Amore Malt Amore Malt Amore
Brownie Cascade Brownie Cascade Brownie Cascade Brownie Cascade
Presentation transcript:

St Alfred’s happy cookies shop  By Amber, Victoria, Jakub,

Number of people in gr 8 gr 2 gr 4 that like a certain type of cookies

our conclusion’s Our conclusion’s Is that most people out of all the flavors two most flavors that the gr 8, gr 2, and gr 4 liked caramel and fudge chip and caramel chip. Least flavors that the gr 8, gr 2, and gr 4 liked oatmeal and chocolate chip.

How much to sell the product for ? We are selling the cookies for a one dollar because we think that it is a fine price to sell the cookies for. We put one dollar because we thought that $1. 14 was to much and people don’t carry pennies anymore. 2 dollars is to much but a dollar is more of a even price. We are selling the cookies for a one dollar because we think that it is a fine price to sell the cookies for. We put one dollar because we thought that $1. 14 was to much and people don’t carry pennies anymore. 2 dollars is to much but a dollar is more of a even price.

Name and slogan  The name of our tuck shop is Happy Cookies  Our slogan is When all else Fails eat cookies!  The name of our tuck shop is Happy Cookies  Our slogan is When all else Fails eat cookies!

Our logo (Each students presented)

Logo by: Jakub mroz

Logo By: Amber Bettencourt

Logo by: Victoria gouveia

The end thanks for watching