8/16 It is payday!! Record your Total Family Net Monthly Income in your spreadsheet. Keeping Track Daily Problem NO CALCULATOR!!!

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Auto Guard of North Georgia How would you like to own your Mobil Detailing Business? You are off to a good start with Auto Guard "The Waterless Vehicle.
Advertisements

Credit. Borrowers & Lenders Find Your Match! Whos Your Middle-Man???
Chapter 19 Lesson 2 Budgeting Your money.
A Life of Surprises By Meera Patel Click Here. You are an orphan in Kansas and your life is dull and boring. Although you have average education, you.
WORKABILITY III PRESENTS EFFECTIVE BUDGETING SKILLS FOR COLLEGE & BEYOND ONLINE WORKSHOP SERIES.
Practical Application Problems: Pizza Fundraiser Project
Mid-Semester Exam Review
Q1. Marcos wants to know how many cars most families own. He polls 100 families and records the number of cars in each. What should he compute from his.
 9/3 (Make sure you transferred your balance.)  Since your lawnmower broke down you had to repair it. The part to fix the mower cost $45.95 and the labor.
 9/24  Put name on spreadsheet.  Staple work to spreadsheet if you have an extra sheet of work.  Prior to turning in the spreadsheet record your current.
Jeopardy Unit 3 and 4 Math Review.
Fifty-four people show up for a basketball tournament. Write and solve an equation to find how many 3 person teams can be formed.
21.42 Card # 1: A man weighed 90kg. After 2 months at Weight Watchers he has lost 20% of his weight. How many kg does he weigh now?
Money Management Skills
ALGEBRA PRACTICE FOR SOLVING EQUATIONS QUIZ – THURSDAY, FEBRUARY 20TH.
What would you like to do during a bonus class connect?
Q3: Ms. Rigsby made a $40,000 down payment on a $165,000 house and took out a 20 year mortgage (at 6% compounded monthly) on the balance. How much will.
Financial Maths Chapter A and B – purchasing goods (simple interest) and buying on terms.
THE FOOD BUDGET. Important Vocabulary Budget: A plan for managing money. Staples: Basic food items that are used on a regular basis. Food Assistance Program:
Business Math Assignment Press F5 to begin to playing this slide show.
Applications of Percent
Jessica Finn Period 3 The Power Of One. Concerns There are some families who don’t have enough money to get Christmas presents or to have a good meal.
Personal Finance Part 1.  _don_t_eat_the_marshmallow_yet.html _don_t_eat_the_marshmallow_yet.html.
Economics Paycheck.
1 Pre-Algebra Order of Operations Day 2. 2 What Are You Learning? I CAN evaluate word problems using the order of operations.
Ideas Changing the World Health Reform Mean for You? Does What.
We use ratios to make comparisons between two things. Ratios can be written 3 ways. 1. As a fraction 3 5 We are comparing rectangles to triangles. 2.
Unit 03: Financial Literacy Vocabulary. Available Balance The amount available in an account for a person, business, or organization to spend. How much.
Application of Percents
Securing Your Financial Future Cash Management Presented by Teresa Muench NEA Member Benefits April 4, 2015.
Expressions vs. Equations 4x x and 3x + 31 = 32 An expression is an operation with variables or numbers but no equal sign. – Example: 4x +5 or 4(x+5)
Employment and Budgeting
Surprise Vocab Mrs. Popovich’s Whatever $100100$100100$100100$ $200200$200200$200200$ $300300$300300$300300$ $400400$400400$400400$
State University of New York WARNING All rights reserved. No part of the course materials used in the instruction of this course may be reproduced in any.
Lesson 5-8 Simple Interest.
Functions. Taylor had $225 in her savings account. She then added $50 to her account each week, t. How long did it take Taylor to have a total savings.
WELCOME TO MRS. REESE’S THIRD GRADE CLASS Papers on Desk Sign Puzzlemania/Highlight for Kids Sign Puzzlemania/Highlight for Kids Reading/Math Skill Note.
 10/16  Put name on spreadsheet.  Staple work to spreadsheet if you have an extra sheet of work.  Prior to turning in the spreadsheet record your current.
How Much Are You Really Making? NEXT This presentation will help you to: understand the difference between gross and net pay accurately calculate gross.
Grade Lesson 13 part 2. If you divide each side of an equation by the same nonzero number, the two sides remain equal. If you multiply each side of an.
You need your Journal open to the Fruit and Veggie Box Problem ready to grade, a red pen, glue, calculator and a pencil.
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L4.5 Tips and Equivalent Pay From wages to salary to commission; earning money comes in many different.
The Sweater Shack is offering a 20% discount on sweaters
CPM “Compound Interest”
Common Assessment Quarter 2Test 1 Please read the questions carefully. Use scratch paper to work through the problems and record your answers on your answer.
G1 The Essentials of Take Charge of Your Finances Spending plan Essentials.
Word Problems September 3, 2014
Notes Ungroup, then double-click to edit text B reaking down Equations....What does it mean? Step 1: Read the equation Step 2: Underline key words Step.
A LGEBRA R EVIEW March #1 Jay mows lawns and washes cars to earn money. He earns $8 for each lawn he mows. He earns $5 for each car he washes. On.
Here are the players that you will be helping out today. Good Luck!
Balancing the Budget: Fitting It All In!. “What does it mean to be financially responsible?” What was the last big purchase you made? What decisions and.
UNIT FIVE. CREDIT: BUY NOW, PAY LATER. Coming soon to a mailbox near you: Credit Card offers.
Introduction to Accounting 8 th grade Mrs. Stovall.
Annette Glover. Billy is so excited the fair is in town! He enjoys the rides and the food there. His mother gives him thirty dollars for tickets and.
Chapter 3 Understanding Money Management
Janet earned $43 dollars babysitting and $25 dollars raking. About how much money did she earn altogether? About $70.
Activator You bought a shirt that was 45% of the original price. The shirt was $27. What was the original price?
BALANCING YOUR CHECK REGISTRY LESSON 3. SHORT CLASS DISCUSSION… What does it mean to “balance” something?? ______________________________________________________________.
Warm-Up Dec. 4 Carole owns a t-shirt company where she both designs and produces t-shirts for local individuals and businesses. Carole paid $18,000.
Level 1: Real Life SituationExpression 1)Five less than a number x 2) x split evenly in 6 groups 3)x decreased by 6 4)half of the amount of x 5)x increased.
MEANING OF PERCENT A ratio of a number to 100 is called a percent. Percent means per hundred, and is represented by the symbol %. Any ratio with 100 as.
Gross Pay pay before deductions; may include insurance, taxes, etc pay before deductions; may include insurance, taxes, etc.
All roads lead to Rome Unit14 Warm up. 2. Listen to four situations. Write down the jobs from the Key Words above. 1. _________________ 2. _________________.
Copyright © 2014, 2010, 2007 Pearson Education, Inc. Slide 1 Percent 7.
Planning a Budget CHAPTER 28 MRS. SORRELL. Money Management Money is a limited resource Money is a limited resource Most people want more goods and services.
What is Income? What is income? 2 Income is any money you earn plus any other money coming in to you! 3.
Learning How to Save Money
Lesson 3.4 Writing Two-Step Equations
How many gallons of gas will it take to
Presentation transcript:

8/16 It is payday!! Record your Total Family Net Monthly Income in your spreadsheet. Keeping Track Daily Problem NO CALCULATOR!!!

8/19 Your son and daughter are back to school and they need pencils and paper. You purchase 4 packages of pencils that cost $0.89 per package and 8 packages of paper that cost $0.65 per package. What was the total cost of your purchase? Record in spreadsheet. Keeping Track Daily Problem NO CALCULATOR!!!

8/20: Oops! You ran out of milk and cereal! You send your spouse to the store to buy milk and cereal. A gallon of milk cost $1.99 and a box of cereal cost $2.89. What is the total cost of your spouse’s purchase? Record in spreadsheet. Description should say milk and cereal! Keeping Track Daily Problem NO CALCULATOR!!!

8/21 To earn extra money you mow lawns. You earn $15 for every lawn you mow. You cut two lawns and only 5/6 of Mrs. Oldlady’s lawn because it started to rain. Mrs. Oldlady said she will only pay you 5/6 of $15. How much money did you earn mowing 2 and 5/6 lawns? Record in spreadsheet. Description should say Mow Job! Keeping Track Daily Problem NO CALCULATOR!!!

8/22 Uh oh!!! You got a flat tire on your way to work. You took your car to Sear’s Auto Center to plug the hole in the tire. The plug cost $11.99 and the labor cost $ What was the total cost for the plug repair? Record in spreadsheet. Description should say Sear’s Auto Center. Keeping Track Daily Problem NO CALCULATOR!!!

8/23 Your family decides to go to LaRosa’s for dinner. The family ordered a large pepperoni pizza for $17.99 and a medium cheese pizza for $13.99 plus four drinks for $1.99 each. They also decide to leave a $10.00 tip because they had great service!! What is the total cost for the dinner including tip? Record in spreadsheet. Description should say LaRosa’s. Keeping Track Daily Problem NO CALCULATOR!!!

8/26 Your daughter joins the Volleyball team. Team fees are $ You have already paid 1/5 of the fees. Today you paid 1/8 of the remaining balance. How much did you pay today? Record in your spreadsheet. Description should say Sport Fees. Keeping Track Daily Problem NO CALCULATOR!!!

8/27 Your spouse is sick and they went to the doctor today. They paid a $20.00 co-pay plus $5.99 for medicine at the pharmacy and $2.76 for tissues. What is the total cost of this sickness? Record in spreadsheet. Description should say Doctor. Keeping Track Daily Problem NO CALCULATOR!!!

8/28 Your son came home from school today and said that he needed another binder and a calculator, so you went to Wal-Mart to buy these items. The binder cost 21/5 dollars and the calculator cost 38/4 dollars. What is the total cost of these items written as improper fractions? Convert to proper money format. Record in spreadsheet as Wal-Mart. Keeping Track Daily Problem NO CALCULATOR!!!

8/29 You mowed some more lawns and earned some more money. You earn $15 for every lawn you mow. You mowed three lawns and only 2/9 of Mrs. Oldlady’s lawn because your lawnmower broke. Mrs. Oldlady said she will only pay you 2/9 of $15 and she said she expects you to return to finish. How much money did you earn in all? Record in spreadsheet as Mow Job 2. Keeping Track Daily Problem NO CALCULATOR!!!