20 30 40 50 10 20 30 40 50 10 20 30 40 50 10 20 30 40 50 10 20 30 40 50 10 Conversions Part of the whole The cost is in the sauce Reva –“new” Wield the.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Kitchen Calculations.
Advertisements

Yield Tests Many of the products we use today are not 100% usable.
Using Standardized Recipes to Determine Standard Portion Cost
Recipes A recipe is a formula by which measured ingredients are combined in a specific procedure to give predetermined results Format should be consistent,
Menu Planning, Recipes, and Cost Management
Unit 6: Recipes and Food Cost
Costs of a Food service Operation. Expenses Labor Total cost of labor employed in the establishment.
Menus & Recipes- chapter 4
Food Cost Controlling Foodservice Costs.
Food and Beverage Management
Principles of Control in a Foodservice Operation
Y2.U3.2 Controlling Food Cost.
Calculating Food Costs
Class Name Instructor Name Date, Semester Foundations of Cost Control Daniel Traster Yields chapter 4.
Food Cost Food Cost Percentages. Determines if menu price and costs for each item are in line Can be figured two ways Percentage = food cost menu price.
I-85 Calculations Using the FBG Yield Data Tables ___________ Child Nutrition Programs Calculations.
Part of the Whole Conversions The cost is in the sauce Reva –“new” Wield the.
DETERMINING SALES FORECASTS
Controlling Foodservice Costs
How much should I buy?.  If we have less than needed?  Disappointed customers  Loss of customers  If we have more than needed?  Storage cost  Deterioration.
Agenda Chapter 7 – Asch & Chapter 3 – ManageFirst
Agenda Review Menu Engineering Chapter 7 Sample problems.
ProStart Year 1 Chapter 10 Business Math.
Principles of Control.
Menu Costing ProStart Chapter 3. Pricing of Food Why is one more expensive than the other? KFC Fried Chicken Dinner $2.99 and Chili’s Chicken Crisper.
Kitchen Economics 101 Prepared by the ProStart Team
CHAPTER 3 COST CONTROL What is revenue? (147) The income from sales before expenses.
Recipe Math Flash. Blank next Conversion factor (CF)= 1.
Price of Menu and Portion Control
Professionalism/Recipe
Menu Pricing reflect the overall cost of running the operation These prices the costs needed to purchase, prepare and service it as well as labor rent.
Costs of a Food service Operation. Expenses Labor Total cost of labor employed in the establishment.
Part Two – Using Standardized Recipes
© Copyright 2011 by the National Restaurant Association Educational Foundation (NRAEF) and published by Pearson Education, Inc. All rights reserved. Chapter.
Calculations and Controls for the Garde Manger © 2007 Thomson Delmar Learning. All Rights Reserved. Chapter 2.
Yield Tests Sales Forecasting Order Size Adjustments to Order Sizes.
1 Menus, Recipes, and Cost Management Chapter 5. 2 Chapter Objectives 1. Explain how the makeup of a menu depends on the type of meal and the institution.
1 FRMCA Level 1, Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism and Standardized Recipes 2013 Summer Institutes Level 1.
Chapter 7: Recipe Costing.
Exam 4 Problems Safety Net. Are We On Budget? The Triple P Diner had $2000 in sales for lunch. Total labor cost for lunch, according to the POS system,
Planning a Menu What are demographics Why do people go out to eat? How does this influence your demographic circle? Types of menus 4 Categories of Items.
Standardized Recipes. What is it? Must follow a format that is clear to anyone who uses it. – Control of costs – Quality – Consistency of product.
Menu Costing ProStart Chapter 3. Pricing of Food Why is one more expensive than the other? KFC Fried Chicken Dinner $2.99 and Chili’s Chicken Crisper.
Foundations Chapter 4 ProStart Level 1
1 FRMCA Level 2, Chapter 3 Cost Control 2015 Summer Institutes Level 3.
Introduction to Food & Beverage Management Culinary Math: Fractions & Decimals.
4.02 All about the MONEY!. Costs Two Questions: How much money will it cost to start a business? Where will it come from? What are costs? How much money.
© Copyright 2011 by the National Restaurant Association Educational Foundation (NRAEF) and published by Pearson Education, Inc. All rights reserved. Chapter.
Chapter 3 Cost Control.
Notes on Calculating Food Costs for Recipes
Chapter 3 Cost Control.
Using Standardized Recipes to Determine Standard Portion Cost
Using Standardized Recipes to Determine Standard Portion Cost
Sarah R. Labensky, CCP Alan M. Hause Priscilla A. Martel.
As Purchased vs. Edible Portion
Controlling food costs
IN THE FOODS & NUTRITION INDUSTRY
Steps in Monitoring Food-Service Costs 3.2
Basic Culinary Math for Child Nutrition Professionals
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Standardized Recipes and Cost Control
Foundations Chapter 4 ProStart Level 1
Chapter 3 Cost Control.
Chapter 3 Cost Control.
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Business Math.
Presentation transcript:

Conversions Part of the whole The cost is in the sauce Reva –“new” Wield the yield

1 oz. = ? grams

What is “28”

½ = what as a decimal?

What is.5

35lbs. = ? oz.

What is 560

50 degrees C = ? degrees F

What is 122

217 degrees F = ? degrees C

What is 103

A food service operator budgets 5% of her total budget for marketing. Her total budget is $342,000. What part (how much) is her marketing budget?

What is $17,100

Employee Turnover: A bakery has 95 employees. 35 have left in the past year. What is the employee turnover ratio?

35 95

Food cost percentage: A baking operation’s daily food cost is $475 and total sales are $870, what is the food cost percentage?

54.6%

Food Cost Percentage Method: A food establishment has a food cost percentage of 27%. A cost analysis of ingredients shows that a blackberry pie costs the bakery $4.25 to make. What price should the restaurant sell the pie for?

What is $15.74

What would be the amount of tip for a check whose subtotal is $125. (use 20%)

What is $25

To yield means to…

What is “give something as a result”

A recipe yields 11 servings. If you need to serve 99 people, what is the conversion factor you will use to convert each of your ingredients to serve the necessary amount?

What is 9.

15 pounds of Grapefruit are purchased. What is the “edible portion” if Grapefruits have a yield of 45%

What is 6.75lbs.

A recipe requires 8 pounds of trimmed broccoli, which has a 76% yield. How much untrimmed broccoli is needed? (the as purchased quantity)

What is 10.5 lbs.

A recipe calls for 4 pounds of green onions, which have a 70% yield. How many pounds of untrimmed green onions are needed?

What is 5.7lb.

The cost of preparing a certain recipe is $ The recipe yields 12 portions, what is the cost per serving (rounded to the nearest cent)?

What is $1.84

A manager received an invoice of $54.35 for 14 gallons of ice cream. How much did each gallon cost?

What is $3.88

This person is an example of a fixed-cost employee

What is a Chef

A roast costs $15.87 and yields 7.5 lbs. of usable meat. What is the cost per usable ounce of roast?

What is $.13

The Noodle Machine sells half- moon cookies at a 45% markup. If the menu item costs $2.50, what is its selling price?

What is $3.63

An operation’s opening inventory in September was $9,234. Monthly purchases totaled $13,300, and closing inventory was $10,889. What was the cost of goods sold for September?

What is $11,645

A manager estimates that the new chef’s summer salad will increase next month’s sales 7% from last month’s $42,000. What will next month’s sales be if she is correct?

What is $44,940

A food establishment sells portions of New England clam chowder for $2.35 a bowl. If they sell 72 portions, how much revenue is generated?

What is $169.20

Robert’s Rudiments sells fried dough for $3 a bag. If Robert’s sells 1 bag to 62 customers, 2 bags to each of 14 customers and 5 bags to each of 17 customers, how much revenue in sales is generated?

What is $525

If the raw price of crab meat salad is $2.32 and each portion contributes an average of $2.75 to overhead and profit, what is the selling price of crab meat salad?

What is $5.07