20 30 40 50 10 20 30 40 50 10 20 30 40 50 10 20 30 40 50 10 20 30 40 50 10 Part of the Whole Conversions The cost is in the sauce Reva –“new” Wield the.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Kitchen Calculations.
Advertisements

Yield Tests Many of the products we use today are not 100% usable.
Using Standardized Recipes to Determine Standard Portion Cost
Recipes A recipe is a formula by which measured ingredients are combined in a specific procedure to give predetermined results Format should be consistent,
“Recipes are a way to expand your culinary skills”
Menu Planning, Recipes, and Cost Management
Unit 6: Recipes and Food Cost
Costs of a Food service Operation. Expenses Labor Total cost of labor employed in the establishment.
Menus & Recipes- chapter 4
Food Cost Controlling Foodservice Costs.
Food and Beverage Management
Principles of Control in a Foodservice Operation
Y2.U3.2 Controlling Food Cost.
Calculating Food Costs
Class Name Instructor Name Date, Semester Foundations of Cost Control Daniel Traster Yields chapter 4.
Food Cost Food Cost Percentages. Determines if menu price and costs for each item are in line Can be figured two ways Percentage = food cost menu price.
I-85 Calculations Using the FBG Yield Data Tables ___________ Child Nutrition Programs Calculations.
Conversions Part of the whole The cost is in the sauce Reva –“new” Wield the.
Controlling Foodservice Costs
How much should I buy?.  If we have less than needed?  Disappointed customers  Loss of customers  If we have more than needed?  Storage cost  Deterioration.
Agenda Chapter 7 – Asch & Chapter 3 – ManageFirst
Agenda Review Menu Engineering Chapter 7 Sample problems.
ProStart Year 1 Chapter 10 Business Math.
Value Revisited Reducing Costs Describe the concept of value and its dimensions. Understand the relationship among AP price, EP cost and value. Cost.
Menu Costing ProStart Chapter 3. Pricing of Food Why is one more expensive than the other? KFC Fried Chicken Dinner $2.99 and Chili’s Chicken Crisper.
Kitchen Economics 101 Prepared by the ProStart Team
CHAPTER 3 COST CONTROL What is revenue? (147) The income from sales before expenses.
Recipe Math Flash. Blank next Conversion factor (CF)= 1.
Price of Menu and Portion Control
Professionalism/Recipe
Menu Pricing reflect the overall cost of running the operation These prices the costs needed to purchase, prepare and service it as well as labor rent.
Costs of a Food service Operation. Expenses Labor Total cost of labor employed in the establishment.
Part Two – Using Standardized Recipes
© Copyright 2011 by the National Restaurant Association Educational Foundation (NRAEF) and published by Pearson Education, Inc. All rights reserved. Chapter.
Calculations and Controls for the Garde Manger © 2007 Thomson Delmar Learning. All Rights Reserved. Chapter 2.
Controlling Food Costs during Production
Yield Tests Sales Forecasting Order Size Adjustments to Order Sizes.
1 Menus, Recipes, and Cost Management Chapter 5. 2 Chapter Objectives 1. Explain how the makeup of a menu depends on the type of meal and the institution.
Culinary Math 101 Lets Play Put the following in order n Cup n Teaspoon n Tablespoon n Quart n Pint n Gallon n Ounce n Pinch.
1 FRMCA Level 1, Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism and Standardized Recipes 2013 Summer Institutes Level 1.
Chapter 7: Recipe Costing.
Exam 4 Problems Safety Net. Are We On Budget? The Triple P Diner had $2000 in sales for lunch. Total labor cost for lunch, according to the POS system,
Planning a Menu What are demographics Why do people go out to eat? How does this influence your demographic circle? Types of menus 4 Categories of Items.
Standardized Recipes. What is it? Must follow a format that is clear to anyone who uses it. – Control of costs – Quality – Consistency of product.
Menu Costing ProStart Chapter 3. Pricing of Food Why is one more expensive than the other? KFC Fried Chicken Dinner $2.99 and Chili’s Chicken Crisper.
Percent Proportions & Equations. A percent is a ratio that compares a number to 100. A commission is a percent of the amount of your sales. A percent.
Foundations Chapter 4 ProStart Level 1
Introduction to Food & Beverage Management Culinary Math: Fractions & Decimals.
4.02 All about the MONEY!. Costs Two Questions: How much money will it cost to start a business? Where will it come from? What are costs? How much money.
What’s the Yield with Standardized Recipes? Starting from Scratch with Molly Gregory, RDN, CD & Janelle Winter, RDN, CD.
Chapter 3 Cost Control.
Notes on Calculating Food Costs for Recipes
Chapter 3 Cost Control.
Using Standardized Recipes to Determine Standard Portion Cost
Using Standardized Recipes to Determine Standard Portion Cost
Strand 6 Students will explain basic culinary math concepts and their use in standardized recipes.
Sarah R. Labensky, CCP Alan M. Hause Priscilla A. Martel.
Controlling food costs
IN THE FOODS & NUTRITION INDUSTRY
Steps in Monitoring Food-Service Costs 3.2
Basic Culinary Math for Child Nutrition Professionals
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Standardized Recipes and Cost Control
Chapter 5: Using Standardized Recipes
Chapter 3 Cost Control.
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Business Math.
Presentation transcript:

Part of the Whole Conversions The cost is in the sauce Reva –“new” Wield the yield

A percent is defined to be a _____ of 100.

What is a “part”

At a restaurant, this amount should be left as gratuity or “tip”

What is “15-20%”

A restaurant has 85 employees. 4 have left in the past year. This ratio represents the employee turnover.

What is: 4 85

A cost analysis of ingredients shows that blackberry pie costs $2.10 to make and serves six. The food cost percentage is 26%, to the nearest penny, this represents the selling price for a slice of pie.

What is $1.35

876 people visited Mr. C’s restaurant on Friday. 231 of them ordered the New England Clam Chowder soup. This number represents the percent of people who ordered New England Clam Chowder on Friday.

What is 26%

“A pint is a pound, the world around”

What is “16 ounces in a pint, 16 ounces in a pound”

“A quart times four”

What is a “gallon”

“Two pints”

What is a “quart”

5 oz = ___ grams

What is “140”

A handy math trick for learning liquid measures would be to study these multiplication facts:

What are “multiples of 8”

To yield means to…

What is “give something as a result”

A recipe yields 12 servings. If you need to serve 142 people, what is the conversion factor you will use to convert each of your ingredients to serve the necessary amount?

What is desired / original = “12”

18 pounds of Grapefruit are purchased. What is the “edible portion” if Grapefruits have a yield of 40%

What is “7.2lbs.”

A recipe requires 10 pounds of trimmed broccoli, which has a 78% yield. How much untrimmed broccoli is needed? (the as purchased quantity)

What is 12.8 lbs.

A recipe calls for 8 pounds of green onions, which have a 70% yield. How many pounds of untrimmed green onions are needed?

What is 11.4 lbs

The cost of preparing a certain recipe is $ The recipe yields 15 portions, what is the cost per serving (rounded to the nearest cent)?

What is $1.67

A manager received an invoice of $28.35 for 8 gallons of ice cream. How much did each gallon cost?

What is $3.54

This person is an example of a fixed-cost employee

What is a Chef

A roast costs $16.87 and yields 8.5 lbs. of usable meat. What is the cost per usable ounce of roast?

What is $1.98

The Noodle Machine sells half- moon cookies at a 95% markup. If the menu item costs $3.50, what is its selling price?

What is $6.83

An operation’s opening inventory in September was $16,234. Monthly purchases totaled $15,300, and closing inventory was $12,889. What was the cost of goods sold for September?

What is $18,645

A manager estimates that the new chef’s summer salad will increase next month’s sales 12% from last month’s $52,000. What will next month’s sales be if she is correct?

What is $58,240

A food establishment sells portions of New England clam chowder for $4.35 a bowl. If they sell 82 portions, how much revenue is generated?

What is $356.70

Robert’s Rudiments sells fried dough for $4 a bag. If Robert’s sells 1 bag to 62 customers, 2 bags to each of 14 customers and 5 bags to each of 17 customers, how much revenue in sales is generated?

What is $700

If the raw price of crab meat salad is $3.32 and each portion contributes an average of $2.69 to overhead and profit, what is the selling price of crab meat salad?

What is $6.01