2nd Grade Problem of Day Set #4. Rita wants to make Kool-Aid for her friends. To make one container of Kool-Aid, it takes a pitcher of water, 2 cups of.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
March 2009 Kindergarten SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday 1 How many pennies would you need to buy a pencil that costs 42 cents? 2 I have.
Advertisements

MATH BOXES 3.2.
Choose a category and value. Click to begin. Measurement Fractions & Geometry Data Analysis, Probability, & Algebra 10 Points 20 Points 30 Points 40.
Probability Abney Elementary.
Probability and Chance By: Mrs. Loyacano. It is CERTAIN that I pull out a black marble.
Topic Map Topic 5 Lesson 1 = Dime, Nickel, Penny
Math Review Data Analysis and Probability. Possible Outcomes... Tossing a coin.
4th Six Weeks Math Jeopardy created by Lana Beckwith on Patricia Terrell’s Blank Jeopardy template.
Lesson 7.11 One Dollar.
Copyright of for more videos,visit us. Full of ingredients to make your child a genius. “Don’t make me read,
Solve one to solve the other!
NUMBER REVIEW RD GRADE. Complete each number sequence , 318, 319, ____, 321, ____, ____, , 740, ____, 744, ____, 748, ____, 3. ____,
1 It’s Probably Probability By Virginia V. Lewis NSF Scholar.
FRACTIONS & DECIMALS GO BACK TO ACTIVITY SLIDE
Jeopardy Problem Solving PropertiesNumber Fun! Story Puzzlers Which Operation? Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final.
3rd Grade Jeopardy Math Computation and Estimation
JEOPARDY 4 th Grade Math Review. Jeopardy Directions: Place the students in groups of four. Decide which group will go first and have that group pick.
THIS IS With Host... Your Fractions and Decimals Estimation and Rounding Geometry Time Measurement Word Problems.
Jeopardy Reading Numbers Ordering Numbers Addition Subtraction Multiplication Division Money Fractions Rounding Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100.
1 2 nd Grade Math Review Section F. 2 There are 3 tennis balls in a can. There are 3 cans. Draw a model to show how many balls in all? Draw your cans.
SAT Math Practice Mrs. Charleigh – 2nd Grade. Number Sense a. Which number is: three hundred four b. Which number is : two hundred eleven.
Jeopardy 20 Squares Start.
By Emily Grace Little and Rachel Spencer. Anna got $10.00 from her grandma for her birthday. She wondered what she should spend her money on… She decided.
 UNDERSTANDING AND READING WORD PROBLEMS Do Now’s for Lessons 1-8.
Use the classroom calendar to answer 1.What is the total number of weekend days this month? 2.How many Fridays are in this month? 3.How many times will.
Our Purpose and Agenda Important outcome for 2 nd grade Whole number addition and subtraction Two- and three-digit addition and subtraction Important outcomes.
Green Meadow Elementary
Bell Work 2/25/2015 Solve the system by linear combination.
1 nickel = ___ pennies 1 dime = ___ pennies 1 quarter = ___ pennies 1 dime = ___ nickels 1 quarter = ___ nickels 8.1.
Grade 1 – Unit 8 Mental Arithmetic, Money, and Fractions
1.What number is ten greater than 44? 2. 3.Which number is ninety-eight? =______ 5. One starfish has 5 arms. Two starfish have 10.
Searching for Dollars By: Dara Gramling Heather Hansard Lori Webber Faron Wiseman.
Click for the next screen. Money Content Standard: Find a combination of coins that equals a given value Click for the next screen.
2 nd Grade Problem of Day – Set #2. Frank has 4 nickels. He spends 3 of his 4 nickels on gum. a.Does Frank spend all of his nickels on gum? _______ b.What.
What are the challenges? To know how to translate word problems into a workable mathematical equation. To know where to start and how to go about figuring.
I DO YOU WATCH Hannah collects stuffed animals. She has 3 bears, 4 zebras, and 2 dogs. What fraction of her stuffed animals are zebras?
Daily Problem Solvers How good are you at solving problems?
1. 2 hundreds 9 tens 4 ones = ______ = ______ , 395, 393, ____, _____ April 1.
How much money 1.2 quarters + 3 dimes + 4 pennies 2.4 quarters 3.7 quarters 4.
2 nd Grade DEEP in Math Problems of the Day! Set #1.
Daily Math Review #3 Ms. Naugle 4 th Grade. Monday – Complete this work in your math journal. Remember to put the date. Write these in standard form.
Let’s Play Review 1st 9 Weeks (3rd Grade) Place Value.
My Math Monster Monty By Hallie Landrum My Math Monster Monty By Hallie Landrum UNC-Charlotte Who’s Monty? Math Quiz Credits.
3 rd Grade Math All Domains. 1. Which statement does NOT equal 452? A. 4 hundreds, 5 tens, 2 ones B. 3 hundreds, 15 tens, 2 ones C. 3 hundreds, 5 tens,
Probability Objective: I can explore probability by predicting, comparing outcomes and recording data in multiple repetitions.
Grade 1 Summer Math Calendar Directions for Students and Parents: 1. Students will complete a problem for each weekday during the months of July and August.
08/31/09 Use your RECESS Skills to Solve. Sara sold 4 cups of lemonade at her family’s lemonade stand. Her brother, Ron, sold 6 cups. How many cups did.
Powerpoint Jeopardy Fact FamiliesEstimatingRoundingMoneyDivision/Multipli cation
1 2 nd Grade Math Review Section D. 2 Here are the number of pages Jose read this week: Monday 9 Tuesday 8 Wednesday 4 Thursday 7 How many pages did he.
Let’s Model Arrays, Base-10, Area Model, Partial Products, # Sentence.
Weekly Word Problems Grade 6.
Answer Question Larry tosses a fair coin 4 times. What is the probability that all 4 tosses land heads? Start.
Kindergarten Math Calendar October 2009 SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday 1 Make a rectangle by combining two squares. 2 Name this shape.
Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 1 Counting Coins Grade 3.
Grade 3 TAKS TM Practice Session #1 Copyright © Ed2Net Learning, Inc.1.
2 pt 3 pt 4 pt 5pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt 2pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt Fraction Basics Compare and Order.
2nd Grade Problem of Day Set #3. The fairgrounds open Saturday morning at 9:30. a.Draw a clock to show this time. b.What would be another way to say this.
Topic 10 and 16 Assessment Study Guide Money and Financial Literacy.
Week 1.
Kindergarten Math Calendar November 2011
Constructed Response Bonus
2nd Grade JEOPARDY Quarter 2: Math.
Presentation transcript:

2nd Grade Problem of Day Set #4

Rita wants to make Kool-Aid for her friends. To make one container of Kool-Aid, it takes a pitcher of water, 2 cups of sugar and 2 packages of mix. Rita has 24 girls coming over for a Blue Bird meeting, so she will need two pitchers of Kool Aid. What will Rita need to make two pitchers of Kool-Aid? (Make a list in your journal!)

Child’s NameGuess Betty113 Sue125 Lee62 Mike97 M&M Guessing Game List the M&M guesses from the greatest to the least! ________ ________ _________ ________

Kristen called her grandmother on February 5 th to see if she would come for a visit. Her grandmother said she would be coming in two weeks. There are _____ days in one week. There are _____ days in two weeks. Kristen’s grandmother would be coming to visit on February ______.

Air Heads cost 5 cents a piece. You have 4 dimes. How many Air Heads can you buy with 4 dimes? How many could you buy with 6 dimes?

Count by 2s. Start with the first even number after 30. __________, ___________, __________, ___________, ___________,___________

Ms. Jones puts her students in pairs to do a math activity. Every child has a partner. Which of the following number of students does Ms. Jones have in her class? _____ Does Ms. Jones have an even or odd number of students in her class? _____

Write the number to the following underlined words. Jane has four hundred thirty stamps in her collection. _____ Luke has fourteen cousins. ______ Madeline needs forty-two dollars for her WII game. _______ Landry wants twelve cubes to build a tower.

Adam has 12 doves. He wants to separate them so they are evenly divided into cages. How many will be in two cages? How many will be in three cages? How many would be in four cages?

Kenneth’s mom tells him he can bring any two games on vacation. He has the following games. List all the possible combinations of games which Kenneth can choose. _____________________________________ _____________________________________ _____________________________________ _____________________________________

Certain or impossible? The dog will need water to live. Humans can fly like birds. If you stand in the rain without an umbrella, then you will get wet. You will have two birthdays this year. You will pull out a yellow marble from a bag filled with blue and red marbles.

KADA Cola recycles aluminum cans. The cans are fed into a machine that flattens them into packs of ten cans each. If 30 cans are fed, how many packs come out? If 48 cans are fed, how many packs come out? If 56 cans are fed, how many packs come out? Are there any cans left over? ___ How many? What is two cans more than 48? _______

2 suckers cost a quarter. a.How many quarters would it take to buy 6 suckers? b.6 suckers would cost ____________ cents. c.What if you didn’t have quarters? How else could you pay for the 6 suckers?

How many sides does this figure have? ______ Draw a figure that has more sides than this one! Count the sides on your figure!

There are 26 boots on the floor of the West Baton Rouge Fire Station. Is there an even or odd number of boots in the fire station? ______________ How many firefighters would you need to fill all of the boots? _____________

Darius bought a candy bar for 83 cents. He had just enough coins in his pocket to pay for the candy bar. Two of his coins were quarters. Draw and label all the other coins to see which coins he had in his pocket!

Hannah reads 63 pages in her book. She has only 4 more pages to read. ______ is 4 pages more than 63 pages. Steven has 78 points in the game. On his next turn, he loses 3 points. _____ is 3 points less than 78 points.

Ms. Green gives a math test. She uses tally marks to show the math grades to her class. Students making As I I I I Students making Bs I I I I I I I I Students making Cs I I I I How many children made As? ______ How many papers were graded? ______ One half of the class made __________.

At school today, they sold donuts. The teachers are selling donuts 2 for a quarter. a.How much would 4 donuts cost? ______ b.If Colby has 75 cents, he could buy _____ donuts.

Lyn takes a quarter, a dime, and a penny out of her pocket. She places them in a line on her desk. List all of the different ways she can line up her coins. ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________

The Gomez family spent two weeks at the beach. a.How many days are in one week? _____ b.Write a number sentence showing how many days there are in two weeks. c.How many days did the family stay at the beach? ____________________