Подготовила : учитель английского яз. МБОУ СОШ № 8 г. Туапсе УРОК ДОМАШНЕГО ЧТЕНИЯ АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА в 6 классе М. З. Биболетова.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Unit 4 He said I was hard-working. ( Section A ) Violet.
Advertisements

(Say each word as it appears on the screen.)
Word List A.
Come.
Система времен английского глагола Настоящее простое Настоящее продолженно.
Keeping fit. Задачи: Развивающие Учебные Воспитательные.
Конспект урока по английскому языку в 9 классе выполнила: учитель иностранных языков МОУ «Ходарская гимназия» Краснова А.Н.
Школа - муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение
High-Frequency Words Second Grade Room B10.
What children think about having a thyroid disorder: a small scale study By Shannon Davidson Age 10.
Frank B. Gilbreth. Учитель Абрамова Н.И. Класс 8 Тема урока Belles on Their Toes Тип урока развитие навыков чтения аутентичного художественного текста.
 Тип урока: урок систематизации и обобщения знаний и умений.  Целевое назначение: систематизация предметных умений, универсальных действий по теме "
Unit 1 Sections 1-6 Sentence Frames
Открытый урок английского языка в 6 классе на тему «Моя семья» Подготовила учитель английского языка Солодкая С.В год.
The.
Цели урока: 1)Закрепление страноведческого материала по теме « Страны. Национальность. Языки». 2) Тренировка навыков аудирования и чтения. 3) Совершенствование.
220 Dolch Words.
The people.
Цели урока: 1)Развить умения в чтении 2)Развить фонетические, лексические, грамматические навыки 3)Научить точному восприятию смыслов. информ. текста.
Created by Verna C. Rentsch and Joyce Cooling Nelson School
Урок подготовила и провела: учитель английского языка МОУ гимназии №5 г. Конаково Паутова О.А.
What do we do at school? Материал подготовлен учителем английского языка Багдасарян Лусине Суриковной МОУ СОШ №32 г. Подольск 2013.
Составила учитель английского языка МБОУ СОШ №9 Петрова В.В.
Открытый урок в 5 «А» классе Тема урока: «Давайте поговорим о профессиях » УМК: «Enjoy English 5-6» М. З. Биболетова Тема урока: «Давайте поговорим о профессиях.
I am ready to test!________ I am ready to test!________
Sight Words.
Урок подготовила и провела: учитель английского языка Акопян А.Э.
Методическая разработка урока английского языка «Музыка вокруг нас» 9 класс Учитель английского языка – Цымлякова Любовь Владимировна МОУ «Гимназия» г.
Complete Dolch Sight Word List Preprimer through Third
Урок английского языка в 5 классе.
Подготовил: учитель английского языка МБОУ СОШ№97 Рыженкова И.А.
Соломина Оксана Николаевна Учитель английского языка.
Презентация к уроку “MY DAY”
1. Think about situations in your life. Use the Key Words to say how relaxing or stressful they are for you. Lying on a beach Shopping with a friends.
First 150 Words from the Fry List
The Sixth Period Reading & Listening. Questionnaire (3m) Step 1: In your group, think of four situations among friends. Design four questions accordingly.
Занятие по английскому языку в 11 классе Тема: “Грамматика. Simple Present, Present Progressive” Теплоухова Ольга Сергеевна, учитель английского языка.
Урок английского языка в 7 классе Учитель Карасева Г.В.
Unit 17 Lesson2 How to keep healthy? Healthy diet Enough sleep A good mood How to keep a good mood?
BLT # go help look at run.
The. to and a I you it in said for up look.
Dolch list for Ms. Hrouda’s Class!. List 1 the was.
DO YOU GET ON WELL WITH PEOPLE?. Цели: 1.Тренировка произносительных навыков. 2.Активизация лексических и грамматических навыков. 3.Развитие навыков чтения.
Учитель английского языка Бейской обшеобразовательной школы-интерната Республика Хакасия А.А. Сергин.
Цели урока 1) активизировать лексические навыки по теме «Профессии», «Черты характера»; 2) совершенствовать навыки поискового чтения; 3) повторить грамматические.
Rainbow of food.
Мохова Е.А., учитель английского языка МАОУ «Голышмановская СОШ № 1» Тюменской области.
Tag-questions I know/don’t know tag-questions, don’t/do I?
Вырицкая средняя общеобразовательная школа № 1 Does your native place attract tourists?
Sight Words.
Fry Words Read the words, phrases and sentences before they disappear.
High Frequency Words.
Dolch 220 Sharks! a is it am to an red up.
УМК : “Enjoy English 5-6 “ М. З. Биболетова учитель английского языка Космачёва Н. Т г. Хабаровск.
Objectives: Determine the meaning of words and phrases as they are used in the text. RL.4.4 Identify key ideas and details in a story. RL.4.2 Unit: 2 Lesson:
Second Grade Dolch Words egreay. a and away big.
ВЫПОЛНИЛА: УЧИТЕЛЬ АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА АСАКЕЕВА А.А. THE PRESENT CONTINUOUS TENSE.
Учитель английского языка Газиева Диана Рустамовна ГБОУ СОШ №439 г. Москва.
Our plans for next week Цели урока: Учебная:развитие лексических и грамматических навыков аудирования и говорения по теме: «Планы на будущее», с использованием.
Make a survey Yesterday was the children’s Day. Please talk about what you and your friends was doing yesterday, then make a dialogue with your partner.
A. Kindergarten Dolch List 2013 Sight Words am are.
A. and away big blue can come down find for.
——by Fu Yijie Beijiao Junior Middle School. Guess and vote I would like to recommend him/ her as the best student in our class because he/ she … Can you.
课标人教实验版 高二 Module 6 Unit 3. Listening on workbook.
Урок английского языка
Greeting I wake up in the morning Ready for the day – Hello, hello
SCHOOL. THE THINGS YOU CAN USE IN THE LESSON.
Простое прошедшее время Past Simple
Тема урока: “FAMOUS PEOPLE”
"English Houses" Соломина Оксана Николаевна Учитель английского языка.
Presentation transcript:

Подготовила : учитель английского яз. МБОУ СОШ № 8 г. Туапсе УРОК ДОМАШНЕГО ЧТЕНИЯ АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА в 6 классе М. З. Биболетова

My funny family Jenny the Joker By Colin West “HORUM” на уроке английского языка

Цель урока: раскрыть тайну “HORUMU” в рассказе “Jenny the Joker” План урока: 1. Орг. Момент 2. Речевая разминка 3. Вводная беседа 4. Развитие лексических навыков 5. Контроль понимания содержания текста 6. Тренировка навыков диалогической речи. 7. Итог урока Задачи урока: Образовательные: развивать лексические навыки говорения; совершенствовать навыки чтения; формировать навыки и умения работы с текстом. Воспитательные: приучать к соблюдению этикета в межличностном общении; воспитывать чувство ответственности перед своими одноклассниками; Развивающие: развивать внимание, память, воображение; развивать навыки социокультурной компетенции; развивать интерес к жизни сверстников страны изучаемого языка; развивать способность к анализу и отбору информации; Тип урока: урок домашнего чтения. Оборудование: доска; книга для чтения 5-6 класс М.З. Биболетова, 2012

Орг. Момент Речевая разминка - Good morning, children! I’m glad to see you. Sit down, please. Today we’ll talk about … “HORUMU” What is it?... and at the end of the lesson you should open the mystery of Jenny’s humor! Remember the English proverb: «Everyone has a fool in his sleeve» Let’s repeat it. Who can guess the Russian equivalent? « У каждого в рукаве сидит свой дурак » Well done! Now answer my questions: Do you know the meaning of the word “humor”? Do you like to play pranks on people? What do you usually do when your relatives visit you?

2 minutes for you… The word humor has come to us from the English language - COMEDY (born humour), a special kind of comic that combines mockery and sympathy outwardly comedic interpretation and internal involvement that seems ridiculous. In the guise of humor funny lurks a serious attitude to the subject of laughter. Main representatives in the literature: Cervantes, Laurence Sterne, Dickens, Gogol, Mark Twain. In English the word has got out of the Greek. In ancient medical condition of the person described by the relation of four fluids - blood, lymph, yellow and black bile - which they called " humor." Ratio and the harmony of these fluids determines the health and well-being. - What does the word “HUMOR” mean? - What are the famoust humouros writers?

Развитие лексических навыков Find the English equivalents for the following words Шутница Девчачьи штучки Сколько шума из - за маленькой букашки Жесткий, как старый башмак Клянусь Мне пришло в голову Брызгающая роза Порошок вызывающий чихание Она прихлебывала свой чай The joker Girlish things What a little fuss over a little insect. Tough as an old boot! Cross my heart Cross my mind Squirting rose Sneezing powder She sipped her tea

Контроль понимания содержания текста I hope you like the story “Jenny the Joker”. Let’ do some exercises. Open your books on page 55 Ex. 2; 58 Ex.2; 59 Ex. 1 Read the statement and say if they are true or false. The next task: put the sentences in the right order. 1.Everyone thought it was extremely funny. 2.Jenny brought a woopee cushion with her. 3.It was a joke plastic fly. 4.He felt a squirt of water up his nose. 5.The cheese was made of rubber. 6.Night night, sleep tight, mind the bugs don’t bite!

Тренировка навыков диалогической речи. Make the dialogue and act it: - Can I help you? - Fooled you, fooled you!!! - A little old man, wow!!! - Now, aren’t you going to give your cousin a hug? - Thanks, for inviting me! I’ll take your bags upstairs.

Подведение итогов: Find the answers in the text … What is the mystery of Jenny’s pranks? Who can find the answer in the text? What did she want? - Yes, you are right: She thought if she acted terribly to begin with, the boy wouldn’t think the real Jenny too bad after all!!! So, humor helps Jenny to understand interests of each other and we can make friends.

So, why do you use “Humour” in your life? I want to add some cheer to the atmosphere! I can make a hint to my relatives. I don’t tell lies. It helps me to make friends. I can express my feelings. I’m a merry person! I want to look better then I am. I keen on joking because

Your marks are… Your home task Ex. 1-3 p. 60 (Retell the story and describe your friend) See you! Good bye!