Solve the system of equations by graphing. 𝑥−𝑦=3 7𝑥−𝑦=−3 (-1, -4)
Solve the system of equations by graphing. 4𝑥+𝑦=2 𝑦=−4𝑥+2 Infinitely many solutions Will draw graph before making copies
Solve the system of equations by graphing. 𝑦−3𝑥=4 𝑦=3𝑥−2 No solutions Will draw graph before making copies
Solve the system of equations by using the Elimination Method. 6𝑥−12𝑦=24 −𝑥−6𝑦=4 (2, -1)
Solve the system of equations by using the Elimination Method. −8𝑥−10𝑦=24 6𝑥+5𝑦=2 (7, -8)
Solve the system of equations by using the best method (elimination or substitution). 8𝑥−6𝑦=−20 −16𝑥+7𝑦=30 The best method is Elimination because the x variable has a least common factor. (-1, 2)
Solve the system of equations by using the Substitution Method. 7𝑥+2𝑦=−19 −𝑥+2𝑦=21 (-5, 8)
Solve the system of equations by using the Substitution Method. 4𝑥−𝑦=20 −2𝑥−2𝑦=10 (3, -8)
Solve the system of equations by using the best method (elimination or substitution). 𝑥+7𝑦=0 2𝑥−8𝑦=22 The best method is Substitution because the first equation can easily be solved for in terms of x. (7, -1)
Solve the system of inequalities by graphing. 4𝑥−3𝑦<9 𝑥+3𝑦>6
Solve the system of inequalities by graphing. 𝑥+𝑦>2 2𝑥−𝑦>1
Solve the system of inequalities by graphing. 4𝑥+3𝑦>−6 𝑥−3𝑦≤−9
1) Write a system of equations for the word problem 1) Write a system of equations for the word problem. 2) Find the numbers. Three times a number subtracted from two times another number is equal to 11. 8 minus three times the first number is equal to four times the second number. 2𝑥−3𝑦=11 8−3𝑥=4𝑦 (4, -1)
1) Write a system of equations for the word problem 1) Write a system of equations for the word problem. 2) Find the numbers. The Frosty Ice-Cream Shop sells sundaes for $2 and banana splits for $3. On a hot summer day, the shop sold 8 more sundaes than banana splits and made $156. How many sundaes and banana splits did The Frosty Ice-Cream Shop sell? 2𝑠+3𝑏=156 𝑠=𝑏+8 𝑠=36 𝑏=28
1) Write a system of equations for the word problem 1) Write a system of equations for the word problem. 2) Find the numbers. At a college bookstore, Carla purchased a math textbook and a novel that cost a total of $54, not including tax. The price of the math textbook is $6 more than 3 times the price of the novel. What is the price of the textbook? What is the price of the novel? 𝑚+𝑛=54 𝑚=3𝑛+6 𝑚=42 𝑏=12