How much should I buy?.  If we have less than needed?  Disappointed customers  Loss of customers  If we have more than needed?  Storage cost  Deterioration.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Kitchen Calculations.
Advertisements

Yield Tests Many of the products we use today are not 100% usable.
Using Standardized Recipes to Determine Standard Portion Cost
Controlling Food Costs in Purchasing and Receiving
Recipes A recipe is a formula by which measured ingredients are combined in a specific procedure to give predetermined results Format should be consistent,
Menu Planning, Recipes, and Cost Management
Costs of a Food service Operation. Expenses Labor Total cost of labor employed in the establishment.
Menus & Recipes- chapter 4
Food Cost Controlling Foodservice Costs.
Y2.U3.2 Controlling Food Cost.
Purchasing.
Calculating Food Costs
MATH MID-TERM REVIEW WORKSHEET FOR WEEK TOTAL COVERS ARE 325 AND THE TOTAL SALES ARE $9500, THE AVERAGE SALES PER COVER IS? Answer: 9500/325 =
Class Name Instructor Name Date, Semester Foundations of Cost Control Daniel Traster Yields chapter 4.
Conversions Part of the whole The cost is in the sauce Reva –“new” Wield the.
Part of the Whole Conversions The cost is in the sauce Reva –“new” Wield the.
Agenda Chapter 7 – Asch & Chapter 3 – ManageFirst
Inventory Reports Red Lobster – Brigida & Erin
Agenda Review Menu Engineering Chapter 7 Sample problems.
Standardized Recipes Are Critical
Chapter 5: The Yield Test.
Value Revisited Reducing Costs Describe the concept of value and its dimensions. Understand the relationship among AP price, EP cost and value. Cost.
Chapter 6 Food Production Control: Portions
Kitchen Economics 101 Prepared by the ProStart Team
CHAPTER 3 COST CONTROL What is revenue? (147) The income from sales before expenses.
I-62
Costs of a Food service Operation. Expenses Labor Total cost of labor employed in the establishment.
MATH MID-TERM REVIEW WORKSHEET FOR WEEK TOTAL COVERS ARE 325 AND THE TOTAL SALES ARE $9500, THE AVERAGE SALES PER COVER IS? Answer: 9500/325 =
Copyright © 2006 by John Wiley & Sons, Inc. All rights reserved Food Production Control: Portions.
 Goals  Prepare a purchasing plan for inventory.  Describe the perpetual and periodic inventory methods.  Determine how much inventory to keep in stock.
HOW TO USE THE FOOD BUYING GUIDE & Formula Presenter Mary Burks, RD, SNA.
Meatandeducation.com 2012 Factors affecting food choice.
Controlling Food Costs during Production
Yield Tests Sales Forecasting Order Size Adjustments to Order Sizes.
1 Menus, Recipes, and Cost Management Chapter 5. 2 Chapter Objectives 1. Explain how the makeup of a menu depends on the type of meal and the institution.
Food Buying Guide. Can be found on internet at
I-62 Introduction to Yield Information and Methods 1 and 2 _________ Child Nutrition Programs Yield Tables.
1 FRMCA Level 1, Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism and Standardized Recipes 2013 Summer Institutes Level 1.
Chapter 7: Recipe Costing.
Exam 4 Problems Safety Net. Are We On Budget? The Triple P Diner had $2000 in sales for lunch. Total labor cost for lunch, according to the POS system,
MATH MID-TERM REVIEW WORKSHEET FOR WEEK TOTAL COVERS ARE 325 AND THE TOTAL SALES ARE $9500, THE AVERAGE SALES PER COVER IS? Answer: 9500/325 =
FOOD BUYING GUIDE AND CREDITING Activity. How much chicken fajita meat to credit for 2 oz equivalent m/ma?
MATH MID-TERM REVIEW WORKSHEET FOR WEEK TOTAL COVERS ARE 325 AND THE TOTAL SALES ARE $9500, THE AVERAGE SALES PER COVER IS? Answer: 9500/325 =
Standardized Recipes. What is it? Must follow a format that is clear to anyone who uses it. – Control of costs – Quality – Consistency of product.
© 2011 John Wiley and Sons, Inc. All Rights Reserved Selection and Procurement for the Hospitality Industry Purchasing ANDREW HALE FEINSTEIN AND JOHN M.
Foundations Chapter 4 ProStart Level 1
As Purchased and Edible Portion
© Copyright 2011 by the National Restaurant Association Educational Foundation (NRAEF) and published by Pearson Education, Inc. All rights reserved. Chapter.
Food & Beverage Management -I Cost Control HT 225 C ONTROLLING F OOD P RODUCTION -1 Slide 1 of 10 King Abdul Aziz University Tourism Institute Diploma.
Menu Notes and Edible Portion. Menu Types Static menu is a menu that offers the same dishes everyday Cycle Menu-Changes everyday for a certain period.
Introduction to Food & Beverage Management Culinary Math: Costing.
Food Purchasing for Child Care National Food Service Management Institute The University of Mississippi
King abdul Aziz university Tourism institute KAUTI
Notes on Calculating Food Costs for Recipes
Culinary Management Yield Factors.
Expenses Of A Foodservice Operation
Using Standardized Recipes to Determine Standard Portion Cost
Using Standardized Recipes to Determine Standard Portion Cost
Chapter 5: The Yield Test.
Sarah R. Labensky, CCP Alan M. Hause Priscilla A. Martel.
As Purchased vs. Edible Portion
Controlling food costs
Steps in Monitoring Food-Service Costs 3.2
Basic Culinary Math for Child Nutrition Professionals
Standardized Recipes and Cost Control
9 The Optimal Amount. 9 The Optimal Amount You Should Be Able To: Calculate the correct order quantities and order times using the par stock, Levinson,
Foundations Chapter 4 ProStart Level 1
Chapter 5: Using Standardized Recipes
Business Math.
Presentation transcript:

How much should I buy?

 If we have less than needed?  Disappointed customers  Loss of customers  If we have more than needed?  Storage cost  Deterioration of product  Un-earned revenue

 Conduct a Yield Test  Physical test of the product: meat, canned goods, produce ▪ Use the Yield Percentage Guide  Forecast the Sales  Keep track of sales, sold items, lost items, pilferage  Understand the ordering sizes  Quantity, quality, cases, singles

AP: The original weight of an item purchased meats, vegetables, canned goods, fruits EP: The difference between the original weight and the production loss after preparation after trimming and cooking Calculating Yield Percentage: is used when a percentage is not found in any reference materials

 Serving size of mashed potato is 4 oz.  Edible Yield is 70%  Number of guests: 600  600 x 4 oz.= 2400 oz.  2400 oz. ÷0.70 = 3428 round up to 3429  3429 ÷ 16 oz. (1 pound)= or ▪ Order 215 pounds ▪ Case quantity of potatoes 50 # ▪ How many cases do I need to order?

 Servable portion cost of a 50 milliliter Scotch Servable Yield of 95% AP Price of $9.10 per liter 1000 ml x 0.95 = 950 ml 950 ml = 19 servings $9.10 ÷ 19 servings = round up 0.48 per