12 An adult meal at a restaurant costs one dollar less than twice the cost “c” of a child’s meal. Write an equation that can be used to find the cost of.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Why use it? Data Analysis, Make Predictions, Determine best value, sale price, or make various consumer decisions.
Advertisements

Dixon and his dog weigh 112 pounds. Dixon weighs 91 pounds. Write and solve an addition equation to the dog’s weight. 1.
The PTSO of West-East HS were selling tickets for the game against their rival, North-South HS. The PTSO received a $1500 donation from a booster and adult.
1 Lesson Applications of Equations Applications of Equations.
6.1, Review Game Show InequalitiesEquationsExpressionsProportionalityFractions.
Your teacher is giving you a test worth 100 points containing 40 questions. There are two-point and four-point questions on the test. How many of each.
Writing Algebraic Expressions
TCAP REVIEW Equations/Expressions Word Problems. Equations/Expressions Camera World rents video cameras by the day. The store charges $6.00 per day and.
Math 7 Review 2008 TAKS. Notes These questions were gleaned from the 2008 released TAKS items. I tried to compare the questions from their 6 th, 7 th.
8-6 Applications of Percents Course 3 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
Using Systems to Solve Word Problems
Writing Algebraic Expressions
Warm-up Jim makes $5.75 an hour. Each week, 26% of his total pay is deducted for taxes. Write an expression for the amount Jim has after taxes. 5.75h -
Solving Systems Using Word Problems
Using Numerical and Algebraic Expressions and Equations Return to table of contents.
CONFIDENTIAL1 Good Afternoon! Today we will do pre-quiz practice problems of NUMBERS & ALGEBRAIC CONCEPTS.
Solving Equations with Variables on Both Sides
Applications of Percents 6-6 Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Solving Systems Using Word Problems
ZAP. CHOOSE THE CORRECT EQUATION A) The product of 2 and 3 plus 9 B) 9 minus the quotient of 2 and 3 C) 9 less than the product of 2 and 3.
Practice Test : Percents. Learning Target I will complete a practice test to identify my strengths and weaknesses for my PERCENTS test.
The algebra of maths.
Algebra Jeopardy Expressions and Equations. Algebra Jeopardy Evaluate Distributive Property Simplify Connections Solve Real Life
Solving Two-Step Equations. When solving algebraic equations our main goal is to get the variable (letter) by itself. Step One: use inverse operations.
CRCT Review. At a concession stand, a hamburger is 25 cents more than twice the cost of a hotdog. If h represents the cost of a hamburger and d represents.
Ratios and Proportions
Holt Algebra Solving Equations by Adding or Subtracting Over 20 years, the population of a town decreased by 275 people to a population of 850. Write.
A package of tennis balls contains 3 tennis balls. The number of tennis balls and the number of packages are in a proportional linear relationship. This.
Writing Algebraic Expressions 1.2 Pre-Algebra. Evaluate each expression for the given values of the variables. Which operation symbol goes with each word?
Warm Up # 3 Quarterly Assessment 3 Take out your Make Up QA – work on them quietly Work on your homework if you are finished.
+ WORD PROBLEMS. + Warm Up 9/3 Solve: – 6k = 6(1 + 3k) 2. -5(1 – 5x) + 5(-8x – 2) = -4x – 8x.
Bits and Pieces 3 Unit Test Review. Four stores are having a sale on DVDs. Which store is offering the best deal? 1.Store 1: $3 off the regular price.
EQ: How can I create and use equations to solve word problems? (Standard A.CED.1)
JEOPARDY Functions Equations Formulas Explicit Formulas
Solving Two-Step Inequalities. Warm Up Solve each inequality. Graph and check the solution.
Jeopardy Equations to Problem Situations Problem Situations to Equations Multiplying & Dividing Equations Adding & Subtracting Equations Miscellaneous.
11-3 Solving Equations with Variables on Both Sides Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
Applications of Percents
Rate of Change Directions: On the following slide, copy the equations into your notebook and and record the correct letter and ROC next to the equation.
Instructions for using this template. Remember this is Jeopardy, so where I have written “Answer” this is the prompt the students will see, and where.
Find two consecutive even integers with a sum of 14. Solve n + (n + 2) = & 8 Carrie had $32 when she got to the carnival. After riding 6 rides,
Additional Example 1: Using Inverse Operations to Group Terms with Variables Group the terms with variables on one side of the equal sign, and simplify.
Algebra 3 Lesson 1.6 Objective: SSBAT write equations that model real life data. Standards: M11.A.2.2.1, M11.D and M11.D
Constant Rate of Change
MAFS.3.OA.4.8 SUPPLEMENTAL LESSON Writing equations for two-step word problems.
Equations Test Review. Solve: x = 13 Solve: -4x + 12 = 36.
Warm Up. Creating Equations Essential Question: How do you create an algebraic equation from a word problem?
7th Grade Pre-Algebra Ms. Beaty
Level 1: Real Life SituationExpression 1)Five less than a number x 2) x split evenly in 6 groups 3)x decreased by 6 4)half of the amount of x 5)x increased.
Two Step Equations Real World PRoblems
Algebra 3 Lesson 1.6 Objective: SSBAT write equations that model real life data. Standards: M11.A.2.2.1, M11.D and M11.D
Warm up… 1 ) Mr. Sanchez bought 2 magazines for $9.95 each and 1 book for $ If the sales tax is 6%, what is the total cost of Mr. Sanchez’s purchases?
Word Problems & Equations TWO AND MULTI-STEP EQUATIONS.
A health club charges $32 each month and a one time registration fee of $120. Miguel has spent a total of $280. Which equation can be used to determine.
20 – 3c Single Step Real World Problems. A plane is at an altitude of 29,446 2/3 feet above ground level. After 30 minutes, the plane rises by an altitude.
Copyright © 2014, 2010, 2007 Pearson Education, Inc. Slide 1 Percent 7.
Bell Ringer Distribute: -12 ( 3a – 4) b(-2a – 3c) -8(-3r – 5t) Write an Expression and plug in n = 3 five more than twice a number eight divided by twice.
CP Math Lesson 1-4 “Problem Solving”. Quiz Solve for ‘r’: 1. Solve for ‘w’: 2. Find ‘y’ when x = -3:
Name: _______________________ Date: ____________ Section: _____ The Cost Equation and Two-Step Equations The Cost Equation: _____ = ______ ± _______ OR.
Final Fantasy! ExponentsPolynomialsSystemsReal-Life Problems Grab Bag
Review for Test. Question #1  Jillian can spend at most $135 at the movies. She wants to buy 3 boxes of popcorn and 2 boxes of candy to share with her.
Solving One-Step Equations
1 F On a map of Philadelphia, 3 centimeters on the map represent 10 city blocks. How many centimeters represent 15 city blocks? A 3.5 centimeters B 4 centimeters.
Writing Equations.
Solving Two-Step Inequalities
Unit 6 – Variables and Expressions
Translate the sentence into an equation
Lesson 1.3 Creating and Solving Equations
Lesson 1.3 Creating and Solving Equations
Situations to Equations
Presentation transcript:

12 An adult meal at a restaurant costs one dollar less than twice the cost “c” of a child’s meal. Write an equation that can be used to find the cost of the child’s meal if the adult meal is 13 dollars. The list below shows the items Anna bought at the mall. 1 book for $ book for $ hat for $ hat for $ lunch for $ lunch for $6.00 Anna paid for the items with a $20 bill. Write an equation that could be used to find c, the total amount of change, in dollars, Anna should receive.

3 4 Julio went to the movie store and bought 2 movies on sale for $5.00 off the original price. The original price of each was $ Write an equation that can be used to find t, the total price Julio paid for the two movies. Lisa biked 23 miles this week. This is 8 miles more than she biked the week before. Write an equation that could be used to find d, the distance, in miles, Lisa biked last week.

56 Max baked 48 cookies to bring to school. He ate 6 of the cookies himself and divided the rest of the cookies equally in 3 sandwich bags. Write an equation that could be used to find c, the number of cookies that were in each bag You are in a hot air balloon, and you descend 200 feet to an altitude of 1000 feet. What was your original altitude? Write an equation and solve.

7 8 The temperature decreased by 24 degrees, and is now 75 degrees. What was the original temperature? Write an equation and solve. The cost of renting a mountain bike is a basic fee of $6 plus an additional $2 for each hour that the bike is rented. Write an equation to find c, the cost of renting a bike for h hours. (two variables)

9 10 It cost $5 to get into an amusement park plus $2 per ride, and Carter has $80 to spend. Write an equation to find the number of rides r that he can afford. Jim’s sister is two years more than half of Jim’s age. His sister is ten years old. Write an equation to find how old is Jim.

11 12 Jillian is 14. Her mother is 38. Her mother’s age is twice the sum of Jillian’s and her sister’s ages. Write an equation to find the age of Jillian’s sister. A magazine has p pages. A stack of 15 copies of the magazines has a total of 960 pages. Write an equation you can use to find the number of pages in the magazine.

13 14 Stephanie bought muffins for $0.55 each plus $1.19 in sales tax. She spent $11.09 altogether. Write an equation to find how many muffins she bought. A cell-phone company charges a monthly rate of $12.95 and $0.25 a minute for each call. The total bill is $ Write an equation to find, m, the number of minutes used.