Equations in the Real World

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Dixon and his dog weigh 112 pounds. Dixon weighs 91 pounds. Write and solve an addition equation to the dog’s weight. 1.
Advertisements

Multi-step Linear Equations Review. Solve for x:
Chapter 6 Test Review Algebra 1: 2/13/2013.
1. Danny earns $6. 50 per hour working at a movie theater
6.1, Review Game Show InequalitiesEquationsExpressionsProportionalityFractions.
TCAP REVIEW Equations/Expressions Word Problems. Equations/Expressions Camera World rents video cameras by the day. The store charges $6.00 per day and.
8-6 Applications of Percents Course 3 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
Algebra1 Writing Functions
Using Numerical and Algebraic Expressions and Equations Return to table of contents.
Bell Ringers Review for Week 1 -6 Quiz. Which expression best L represents the perimeter of this rectangle? W a. 2 LW b. 2 L+ 2 W c. L + W d. 4 ( L+W)
Lesson 2-2 Example Kaliska is playing a board game with her family. A $5 bill of the play money has two sides with a length of 12 centimeters and.
5th Grade Module 2 – Lesson 29
Calculate 0 On ² Ans √ (-) S ^ π ³ £ Next Question 1 Karen’s payslip for a month is shown. Gross Pay Deductions Net Pay Calculate Karen’s.
Solving Linear Equation Word problems
Handout Solve the following applications. Draw a table or diagram when necessary.
Algebra1 Writing Functions
Unit 2 Solving Equations.  The cost in dollars of carpet at Lowes is found by multiplying the area of the room by 12.5 then adding 100.  Write an equation.
Tyler has $2.50 for his lunch. He has a total of 13 coins In dimes and quarters. Which system of equations Could be used to find the number of each coin.
One Step Inequalities Word Problems
7 th Grade- 3 rd Nine Weeks Review #8 3.4 Interpret the slope of a line as a unit rate given the graph of a proportional relationship. What does the slope.
Extra Practice. The perimeter of a regular octagon is 124 inches. Find the length of each side.
Writing Two-Step Equations. Equation – a mathematical sentence containing variables, numbers and operation symbols Two-step equation – an equation with.
Patterns in Division A whole number is divisible by: If:Example: 2The number is even2486÷2=1243 3The sum of the digits is divisible by 3 687: 6+8+7=21.
Writing and solving equations from story problems.
Ratios and Proportions
Unit 4 Test Review Chapter 6 Lessons 1-8.
TEST REVIEW! Forget the worksheet and just relax.
Use the sign shown. A gas station charges $.10 less per gallon of gasoline if a customer also gets a car wash. What are the possible amounts (in gallons)
2-Step Word Problems Multi-Step Word Problems Distance, Rate, and Time
Real life application Solving linear systems with substitution
Unit 1 Unit 2Unit 3Unit 4 Miscellaneous.
Equations and Graphs I will be able to use a T- table to graph equations Homework Weekly assignment Pg #---
1. Take out a blank piece of paper and a pencil and a calculator (optional). 2. Label your paper 1-15 down the left-hand side. 3. You have 60s to complete.
Inequality Word Problems Review. Sean earns $6.70 per hour working after school. He needs at least $155 (≥ 155) for a stereo system. Write an inequality.
CBA # 4 Review Take out a sheet of paper with your name, date and class period!
Algebraic Expressions
1.A 2.B 3.C 4.D Lesson 4 CYP3 A. The profit a business makes is found by subtracting the cost to produce an item C(x) from the amount earned in sales E(x).
Unit 4 Patterns in addition & multiplication Unit 5 geometry.
Mrs. English Fox Creek Jr. High BCESD.  What is an equation?  How are equations useful in solving real- world problems?  How do you solve an algebraic.
WEEK 3 Homework 1/20 through 1/26 DUE Monday 1/26 EE. A.7 Real World Equations ASSIGNMENT # Write an equation to solve the following: How many.
Applications of Percents
Chapter 4 Review. Choose a solution that satisfies each inequality.
Using Systems to Solve Problems (day 3 of 3) MCC9-12.A.REI.5 & MCC9-12.A.REI6 Learning Target: I am learning to write and solve a system of equations to.
Chapter 1 Summary and Review Let’s play JEOPARDY!!!!!
Two-Step Equations. Standards  CC.8.EE.7 Solve linear equations in one variable.
Janet earned $43 dollars babysitting and $25 dollars raking. About how much money did she earn altogether? About $70.
Writing and solving equations from story problems.
Problem 1 After depositing $50 into his savings account, Mario now has $324 in total savings. Write and solve an equation to calculate how much Mario had.
Bellwork: Mr. Smith went out to eat yesterday. His receipt shows that he bought two drinks for $2.50 each. An appetizer for $5.50, an entree for $11.75.
Only those with single- step equation experience dare proceed! Section 6.4.
Unit 6 Review. Express as a percent % Express as a percent
Essential Question: How do you set up and solve a system of equations word problem? Students will write a summary describing how to set up a word problem.
7th Grade Pre-Algebra Ms. Beaty
Solving Problems using Tables and Graphs Chapter 4.
7 th Grade Second Nine Weeks Review #9 Day 1 Number Operations Which value of m makes this a true mathematical statement: m m = 3? AlgebraBased on.
2 step equations word problems
1 A gardener wants to use 62 ft. of fencing bought at a garage sale to enclose a rectangular garden. Find the dimensions of the gardens if its length is.
Warm up 1. Convert 5,400 inches to miles. (1 mi = 5280 ft) 2. Convert 16 weeks to seconds 3. Convert 36 cm per second to miles per hour. (1 in = 2.54 cm)
FINDING PERCENT'S MR. MORRISON. PERCENT'S What does it mean when a store has a Saturday Special Sale and everything in the store is 25% off? If everything.
Chapter 1 Review Game Ms. LaPorte Algebra Honors.
CP Math Lesson 1-4 “Problem Solving”. Quiz Solve for ‘r’: 1. Solve for ‘w’: 2. Find ‘y’ when x = -3:
ROPES #1 Park A state park charges admission of $6 per person plus $3 for parking. She was exciting about seeing the 22 alligators that were at the park.
Connecting Words and Equations Lesson Write the Equation for the Word Sentence 14 is 12 more than a number 14 = n less than a number equals.
7.EE.4 Use variables to represent quantities in a real-world or mathematical problem, and construct simple equations and inequalities to solve problems.
Section 1-3 Problem Solving Objectives: Solve problems by using a diagram Solve problems by trial and error Solve problems involving money Solve problems.
Example 1 Use Ratios Brandy paid $6.75 for 3 pounds of mixed nuts. At this price how much would 5 pounds cost? Let x represent the price for 5 pounds of.
Geometry/Trig 2 Name __________________________
Review Questions 3rd MD.8.
Creating Equations and Inequalities
Creating Equations and Inequalities
Presentation transcript:

Equations in the Real World Problems

Equations and Bar Diagrams Keyani spent $70 for 4 hours of dance classes. How much did she spend per hour of dance class?

2-step

Equations and Bar Diagrams Brandy wants to buy a digital camera that costs $300. Suppose she saves $15 each week. In how many weeks will she have enough for the camera?

Syreeta wants to buy some CDs that each cost $14 and a DVD that costs $23. she has $65. write and solve an equation to find how many CDs she can buy. 14c + 23 = 65

Cristiano is saving money to buy a bike that costs $189 Cristiano is saving money to buy a bike that costs $189. He has saved $99 so far. He plans on saving $10 each week. In how many weeks will he have enough money to buy the bike?

Suppose your school is selling magazine subscriptions Suppose your school is selling magazine subscriptions. Each subscription costs $20. The company pays the school half of the total sales in dollars. The school must also pay a one-time fee of $18. What is the fewest number of subscriptions that can be sold to earn a profit of $200?

The perimeter of the rectangle is 48 centimeters The perimeter of the rectangle is 48 centimeters. Its length is 16 centimeters. What is the width w? Draw a bar diagram.

Multi-step

Mark has two summer jobs. He babysits and helps with the gardening Mark has two summer jobs. He babysits and helps with the gardening. He works at each job three days a week and earns a total of $240. The table shows his earnings each day. How much does he earn each day babysitting? (x + 30) 3 bars = 240 3(x + 30) = 240 Job Daily Earnings ($) Babysitting x Gardening 30

Viajay and his brother bought two hamburgers and two lemonades Viajay and his brother bought two hamburgers and two lemonades. The hamburgers cost $6 each. they spent a total of $16. How much did each lemonade cost? 2(x + 6) = 16

Mr. Singh had three sheets of stickers Mr. Singh had three sheets of stickers. He gave 20 stickers from each sheet to his students and has 12 total stickers left. Write an equation to find how many stickers were originally on each sheet. 3(s – 20) = 12

The length of each side of an equilateral triangle is increased by 5 inches, so the perimeter is now 60 inches. Write an equation to find the original length of each side of the equilateral triangle. 3(l + 5) = 60

Create a story with the equation 2x + 6 = 48

Create a story with the equation 3x + 40 = 85

Create a story with the equation 3x – 1 = 8

Create a story with the equation 2(x + 6) = 48

Create a story with the equation 3(x – 4) = 3

Create a story with the equation 4(x + 15) = 140

Independent Practice

Create your own story and equation. Solve it! Early finishers are to create a comic strip.