Identifying Cost Relationships High-Low Method © Dale R. Geiger 20111.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Calculate Point Of Indifference Between Two Different Cost Scenarios
Advertisements

Calculate A Production Plan With The Inventory Chain Template © Dale R. Geiger
Recommend A Course Of Action In Outsourcing And Keep Or Replace Decisions © Dale R. Geiger
Complete Steps 1-3 in Accounting Cycle © Dale R. Geiger
Calculate a Production Plan with the Inventory Chain Template ©
Bellringer……  Pick up Vocabulary worksheet  Pick up flashcard and index card  Find your partner wait for instructions!
Calculate Probability of a Given Outcome © Dale R. Geiger
Calculate Point of Indifference Between Two Cost Scenarios
Determine The Purpose And Motivation For Managerial Costing © Dale R. Geiger, 2011 Used by Permission 1.
C H A P T E R 2 Analyzing Cost-Volume- Profit Relationships Analyzing Cost-Volume- Profit Relationships.
Calculate Cost of Goods Manufactured © Dale R. Geiger
Calculate Projected Costs With The Cumulative Average Learning Curve © Dale R. Geiger
Calculate Breakeven Point © Dale R. Geiger
Cost Behavior Management Accounting: The Cornerstone for Business Decisions Copyright ©2006 by South-Western, a division of Thomson Learning. All rights.
Calculate Total Cost and Per-Unit Cost for a Given Production Volume ©1.
1 CHAPTER M4 Cost Behavior © 2007 Pearson Custom Publishing.
Managerial Accounting by James Jiambalvo
Identify Sensitive Variables through What-if Scenarios ©
Identify Sensitive Variables © Dale R. Geiger
Calculate Total Cost And Per-Unit Cost © Dale R. Geiger
Calculate Net Present Value © Dale R. Geiger
Calculate Total Cost And Incremental Costs © Dale R. Geiger
Calculate Volume and Performance Variances ©1. What Does it Mean?? 37 Best in class or worst? Best in class or worst? 37 out of 100? or 37 out of 37?
Calculate Volume And Performance Variances © Dale R. Geiger
Project Sales Or Production Levels Using The Rolling Average © Dale R. Geiger
Activity Cost Behavior
C H A P T E R 2 Analyzing Cost-Volume- Profit Relationships Analyzing Cost-Volume- Profit Relationships.
Calculate Expected Values © Dale R. Geiger
C H A P T E R 2 Analyzing Cost-Volume- Profit Relationships Analyzing Cost-Volume- Profit Relationships.
Cost Behavior Analysis
Define Governmental Operating Activities © Dale R. Geiger
Determine the Difference Between Internal and External Reporting © Dale R. Geiger
Calculate Financial Position © Dale R. Geiger
Calculate Expected Values of Alternative Courses of Action 1.
Verify Unit Of Measure In A Multivariate Equation © Dale R. Geiger
The Envelope System © Dale R. Geiger Questions to Consider Does “the Government” overspend its budget? Who decides how much to spend? How do managers.
Explain Changes in Net Position © Dale R. Geiger
CHAPTER 18 Cost Behavior & Cost-Volume-Profit Analysis.
Calculate Present or Future Value of Cash Flows © Dale R. Geiger
Transaction Analysis © Dale R. Geiger Terminal Learning Objective Action: Demonstrate How Transactions Affect the Accounting Equation Condition:
Explain Causes of Variances with the Reconciliation Format ©1.
Calculate Present or Future Value of Cash Flows ©
Cost Behavior Management Accounting: The Cornerstone for Business Decisions Copyright ©2006 by South-Western, a division of Thomson Learning. All rights.
Complete All Steps In The Accounting Cycle © Dale R. Geiger
Allocate Single Cost Pool to Users © Dale R. Geiger
Calculate Economic Order Quantity © Dale R. Geiger
© 2012 Cengage Learning. All Rights Reserved. May not be copied, scanned, or duplicated, in whole or in part, except for use as permitted in a license.
Organization Based Control – Childcare Case Ft. Riley © Dale R. Geiger
Calculate Economic Order Quantity © What do you think? Corporal O’Reilly, the supply clerk, knows that it costs the Army money to generate a purchase.
Prepared by Diane Tanner University of North Florida ACG Cost Estimation 4-1.
Calculate Spending and Efficiency Variances ©1. Why So Much? ©2.
Analyzing Mixed Costs Appendix 5A.
Explain Causes Of Variances With The Reconciliation Format
Mixed Costs Chapter 2: Managerial Accounting and Cost Concepts. In this chapter we explain how managers need to rely on different cost classifications.
Analyzing Mixed Costs Appendix 5A.
Calculate Break Even Point
Project Sales or Production Levels Using the Rolling Average
Recommend Investment Course of Action Based on NPV Calculation
Recommend Investment Course of Action Based on NPV Calculation
Principles of Cost Analysis and Management
Principles of Cost Analysis and Management
Solve a system of linear equation in two variables
Calculate Economic Order Quantity
Calculate Breakeven Point in Units and Revenue Dollars
Calculate Expected Values of Alternative Courses of Action
Example Exercise 1 Cost Behavior Variable Costs
Identifying Cost Relationships High-Low Method
Cornerstones of Managerial Accounting, 5e
Presentation transcript:

Identifying Cost Relationships High-Low Method © Dale R. Geiger 20111

How can we determine which costs are fixed and which are variable? © Dale R. Geiger 20112

Terminal Learning Objective Task: Determine the fixed and variable components of a mixed cost using the High-Low method Condition: You are a cost advisor technician with access to all regulations/course handouts, and awareness of Operational Environment (OE)/Contemporary Operational Environment (COE) variables and actors. Standard: with at least 80% accuracy Calculate fixed and variable cost components from mixed cost data Describe High-low method © Dale R. Geiger 20113

Need for High-Low Method Fixed and variable components of cost are not always identifiable This is especially true in service activities Sometimes costs aren’t strictly fixed and variable but mixed or semi-variable The High-Low Method permits further analysis by finding an approximate value for variable and fixed costs © Dale R. Geiger 20114

High-Low Assumptions The relationship between the cost at the highest level of output and the cost at the lowest level of output is linear This linear relationship reasonably represents the relationship between costs at other levels of output The change in cost from the highest level to the lowest level is due to the change in units from the highest level to the lowest: Change in cost / change in units = VC/unit © Dale R. Geiger 20115

High-Low Calculation Step 1: Calculate Variable Cost $/unit: Change in cost / change in units or: $ at high output – $ at low output # Units at high output – # Units at low output Step 2 Calculate Fixed Cost : Total Cost – Variable Cost or: $ high output – VC $/unit * # Units high output © Dale R. Geiger 20116

High-Low Calculation Step 1: Calculate Variable Cost $/unit: Change in cost / change in units or: $ at high output – $ at low output # Units at high output – # Units at low output Step 2 Calculate Fixed Cost : Total Cost – Variable Cost or: $ high output – VC $/unit * # Units high output © Dale R. Geiger 20117

High-Low Calculation Step 1: Calculate Variable Cost $/unit: Change in cost / change in units or: $ at high output – $ at low output # Units at high output – # Units at low output Step 2 Calculate Fixed Cost : Total Cost – Variable Cost or: Total $ high output – (VC $/unit * # Units high output) © Dale R. Geiger 20118

High-Low Calculation Step 3: Develop the cost expression for total cost: Total cost = VC $/unit * # units + Fixed cost This equation can be used for: Planning for various levels of output Break even analysis (Day 9) © Dale R. Geiger 20119

Check on Learning In the High-Low method, the change in cost from the high level of output to the low level of output is assumed to be caused by…? How is fixed cost calculated using the High- Low method? © Dale R. Geiger

High-Low Example The purchasing department shows the following activity for the last four months: MonthPOs ProcessedTotal Costs Jan100 $2500 Feb Mar April © Dale R. Geiger

High-Low Example The manager of the purchasing department sees that total costs increase as Purchase Orders increase However, he knows that the cost is not strictly variable He would like to segregate the variable component of the cost from the fixed cost © Dale R. Geiger

Graph of Actual Costs Cost at 120 POs = $3000 Cost at 120 POs = $3000 Cost at 80 POs = $2200 Cost at 80 POs = $2200 X-Axis represents number of Purchase Orders © Dale R. Geiger

Multiple Linear Relationships Exist Essentially any two points on the graph represent a linear relationship X-Axis represents number of Purchase Orders © Dale R. Geiger

High-Low Relationship High-Low Method assumes the relationship between highest point and lowest point is representative of the whole X-Axis represents number of Purchase Orders © Dale R. Geiger

Calculate Unit Variable Cost Change in Cost / Change in Units = Total $ at high output – Total $ at low output # Units at high output – # Units at low output = ($3000 – $2200) / (120 units – 80 units) = $800/40 units = $20/unit © Dale R. Geiger

Calculate Unit Variable Cost Change in Cost / Change in Units = Total $ at high output – Total $ at low output # Units at high output – # Units at low output = ($3000 – $2200) / (120 units – 80 units) = $800/40 units = $20/unit © Dale R. Geiger

Calculate Unit Variable Cost Change in Cost / Change in Units = Total $ at high output – Total $ at low output # Units at high output – # Units at low output = ($3000 – $2200) / (120 units – 80 units) = $800/40 units = $20/unit © Dale R. Geiger

Calculate Fixed Cost Total Cost – Variable Cost = Total $ high output – VC $/unit * # Units high output = $3000 – ($20/unit * 120 units) $3000 – ($20 * 120 ) $3000 – $2400 = $600 © Dale R. Geiger

Calculate Fixed Cost Total Cost – Variable Cost = Total $ high output – VC $/unit * # Units high output = $3000 – ($20/unit * 120 units) $3000 – ($20 * 120 ) $3000 – $2400 = $600 © Dale R. Geiger

Calculate Fixed Cost Total Cost – Variable Cost = Total $ high output – VC $/unit * # Units high output = $3000 – ($20/unit * 120 units) $3000 – ($20 * 120 ) $3000 – $2400 = $600 © Dale R. Geiger

Calculate Fixed Cost Total Cost – Variable Cost = Total $ high output – VC $/unit * # Units high output = $3000 – ($20/unit * 120 units) $3000 – ($20 * 120 ) $3000 – $2400 = $600 © Dale R. Geiger

Express the Mixed Cost Relationship Total Cost = VC $/Unit * # Units + Fixed Cost Total Cost = $20/Unit * # Units + $600 © Dale R. Geiger

Express the Mixed Cost Relationship Total Cost = VC $/Unit * # Units + Fixed Cost Total Cost = $20/Unit * # Units + $600 © Dale R. Geiger

Using the Cost Expression For planning: If planned output in May is 60 purchase orders, what is our expected cost? $20/PO * 60 POs + $600 = $1800 If planned output in June is 130 purchase orders? $20/PO * 130 POs + $600 = $3200 © Dale R. Geiger

Using the Cost Expression For planning: If planned output in May is 60 purchase orders, what is our expected cost? $20/PO * 60 POs + $600 = $1800 If planned output in June is 130 purchase orders? $20/PO * 130 POs + $600 = $3200 © Dale R. Geiger

Using the Cost Expression For planning: If planned output in May is 60 purchase orders, what is our expected cost? $20/PO * 60 POs + $600 = $1800 If planned output in June is 130 purchase orders? $20/PO * 130 POs + $600 = $3200 © Dale R. Geiger

Using the Cost Expression For comparison and learning April’s cost of $2750 for 105 POs was higher than expected. Why? Expected cost = $20/PO * 105 POs + $600 = $2700 January’s cost of $2500 for 100 POs was lower than expected. Why? Expected cost = $20/PO * 100 POs + $600 = $2600 What did we do differently? What can we learn? © Dale R. Geiger

Using the Cost Expression For comparison and learning April’s cost of $2750 for 105 POs was higher than expected. Why? Expected cost = $20/PO * 105 POs + $600 = $2700 January’s cost of $2500 for 100 POs was lower than expected. Why? Expected cost = $20/PO * 100 POs + $600 = $2600 What did we do differently? What can we learn? © Dale R. Geiger

Using the Cost Expression For comparison and learning April’s cost of $2750 for 105 POs was higher than expected. Why? Expected cost = $20/PO * 105 POs + $600 = $2700 January’s cost of $2500 for 100 POs was lower than expected. Why? Expected cost = $20/PO * 100 POs + $600 = $2600 What did we do differently? What can we learn? © Dale R. Geiger

Using the Cost Expression For comparison and learning April’s cost of $2750 for 105 POs was higher than expected. Why? Expected cost = $20/PO * 105 POs + $600 = $2700 January’s cost of $2500 for 100 POs was lower than expected. Why? Expected cost = $20/PO * 100 POs + $600 = $2600 What did we do differently? What can we learn? © Dale R. Geiger

Check on Learning What might cause a difference between the expected cost using High-Low and the actual cost? © Dale R. Geiger

Practical Exercise © Dale R. Geiger

© Dale R. Geiger Enter and Filter Data to identify if relationship is reasonably linear The spreadsheet calculates the Variable and Fixed portions of the cost

Practical Exercise © Dale R. Geiger