How are ratios, rates, and unit rates related?

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Do Now 1.Susie earns 1/4 of a dollar for every 1/2 mile she runs in the race. How many miles does she need to run to earn a dollar? 2.Henry completes 1/6.
Advertisements

Looking Deeper Into Ratios Tuesday March 20, 2012 Common Core Leadership in Mathematics (CCLM) Common Core Leadership in Mathematics Project, University.
What do you know about ratios? When have you seen or used ratios?
Process Standards for Mathematics Indiana’s Academic Standards Sixth Grade: Ratios and Proportions.
Understanding Unit Rates
LESSON 4 INTRODUCING SCALE FACTOR. OBJECTIVES Content Objective: Make comparisons and reason about ratio and proportional situations using proportions.
The ratio of boys to girls in Ms. Johnson’s class is 3 to 2. How many boys might there be in the class? How many girls might there be?
Lesson Objective: I can…
NYS Core Curriculum lesson 3 Equivalent Ratios
Math Module 1 Lesson 4 Equivalent Ratios.
Ratios, Proportions and Unit Rate Objective is to: write ratios and find equivalent ratios use rates and unit rates to compare quantities.
By the end of the lesson, you will be able to…
By: Johanes and Gopas.   Ratio is the comparison between 2 or more things. It can be expressed as a fraction, using this (:), and using the word or.
Standards: Understand ratio concepts and use ratio reasoning to solve problems. MCC6.RP.1 Understand the concept of a ratio and use ratio language to.
Are the speeds 30 miles per 3 hours and 10 miles per hour the same?
Express each fraction as a decimal and then find their sum.,,, COURSE 1 LESSON = Ratios.
Warm Up Materials: Whiteboards Bins Create a design for a phone case. The design must include: There are only squares and circles The ratio of squares.
Ratios and Rates 4 : km/h __ : 14.
  Write all the factors for 18  Write all the factors for 100  Write all the factors for 12.
Challenge Warm Up - Tuesday
Ratios. To make the batch of trail mix, how many scoops of raisins should you use for every 1 scoop of peanuts? Explain your reasoning. Warm-Up The diagram.
Lesson  Your teacher gave you a fraction card.  Draw a model of the fraction.  Here’s one example:  Describe what your fraction means. The.
Chapter 7 Proportional Reasoning Section 7.1 The Concept of Ratio.
POP QUIZ Write these ratios in all three ways (in simplest form). 1. What is the ratio of stars to arrows? 2. What is the ratio of arrows to checkmarks?
Warm up:Write each fraction in simplest form.
Question 1 The recipe for chocolate chip cookies requires 2 cups of chocolate chips for every 6 cups of flour. What is the ratio of chocolate chips to.
Question 1 The recipe for chocolate chip cookies requires 3 cups of chocolate chips for every 8 cups of flour. What is the ratio of chocolate chips to.
6.RP - Understand ratio concepts and use ratio reasoning to solve problems. 1. Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a.
Understanding Unit Rates Unit 2. DIRECTIONS Use the word to complete each section. The answers are in order make sure they make sense. Answer the discuss.
PO D Wawa charges $7.50 for 3 packs of Trident. Find the unit rate.
Math: Module 1 Lesson 4 Equivalent Ratios.
Proportional Relationships
LESSON How can you use tables, graphs, and equations to represent proportional situations? Representing Proportional Relationships.
Math Pacing Ratios and Proportions Solve each equation
Chapter 6 Rates and Proportions © 2010 Pearson Education, Inc. All rights reserved.
Ratios, Rates & Proportions Warm Up Complete the handout.
Using Tape Diagrams to model Ratios YOU Friend. QUESTION # 1 (White Boards) : Jeffrey answered 4 out of every 5 questions correctly on a quiz last week.
Lesson 1-4  I can use ratio tables to represent and solve problems.
Proportions From Tables. Hours WorkedPay You have been hired by your neighbor to babysit their children Friday night. You are paid.
Unit Rates Math Notebook, pencil and calculator. Example If a person walks 1/2 mile in each 1/4 hour, compute the unit rate as the complex fraction 1/2.
Bits & Pieces I, II, III. Benchmarks An easy number to work with that can be used to estimate the size of other numbers. easy reference points X 0, ½,
Module 1: Standards.  Explain the concept of a ratio  Use ratio language to describe a relationship between two quantities Example: The ratio of girls.
5.1 Ratios and Rates Essential Question What kind of information do rates and ratios provide?
6.RP.3 Understand ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams,
Representing Proportional Relationships
7.1 Ratios How do you use ratios to compare two quantities?
Bellwork: There are 18 bulls and 45 cows on a ranch
Dried Cranberries Dried Cranberries
5.1 Ratios and Rates 9/22/16.
Ratios Rates & Unit Rates Ratio Tables Equivalent Ratios
Objective: Determine unit rates
Rates, Ratios, and Proportions (Standards: RP.1, RP.2, and RP.3)
Equivalent Ratios.
Lesson – Teacher Notes Standard: 6.RP.1
FRACTION JEOPARDY Equivalent Simplest Form Comparing Mixed Numbers
Lesson 3 Target I will develop an intuitive understanding of equivalent ratios by using tape diagrams to solve problems when the part-to-part ratio is.
UNIT 2 – RATES, RATIOS, & PROPORTIONS
Lesson – Teacher Notes Standard: 6.RP.1
Lesson 7.9 Identifying Proportional Relationships
Lesson Day 2 – Teacher Notes
Graphing Ratio Tables.
Writing, simplifying, and equivalent
Unit Rates.
Dried Fruit Dried Fruit
Division ratio simplified one (1) __ hour.
Tina says that 6:8 is equivalent to 36:64. What did Tina do wrong?
Unit Rates.
Ratios, Unit Rates, and Proportions
TAPE DIAGRAMS Best used when the two quantities have the same units.
Understanding Unit Rate
Presentation transcript:

How are ratios, rates, and unit rates related? Ratios and Unit Rates How are ratios, rates, and unit rates related?

Notes: Copy on notebook paper. RATIOS, RATES, and UNIT RATES are all comparisons. They compare one quantity to another quantity. Ratios compare any two quantities. Example: Yolanda uses 4 cups of nuts and 2 cups of dried fruit to make trail mix. You can use a tape diagram to show this comparison: nuts dried fruit The ratio is 4 cups to 2 cups, or 4:2. Notice that the quantity of nuts is double the quantity of dried fruit. Notes: Copy on notebook paper.

Notes: Copy on notebook paper. EVERY RATIO HAS A RELATED RATE! nuts dried fruit A related RATE is an equivalent ratio that compares the first quantity in a ratio to only one of the second quantity. In our example, you know that the amount of nuts is double the amount of dried fruit. So, what if you wanted to make the same kind of trail mix, but you only used 1 cup of dried fruit? How many cups of nuts would you use? Consider this 4:2 is the same as ____:1? Consider this What number is 1 doubled? Notes: Copy on notebook paper.

Notes: Copy on notebook paper. The UNIT RATE is the part of the rate that is being compared to 1. In the previous problem, the unit rate of nuts to dried fruit is 2. Example 2: Marco earned $85 for 10 hours of work. What is the ratio of dollars to hours? 85 to 10 What is the rate of dollars to 1 hour? Marco earned $85 in 10 hours, so he earned $85 ÷ 10 in 1 hour. He earned $8.50 for each 1 hour, or $8.50 per 1 hour. So, what is the UNIT RATE? The number part of the rate 8.50 dollars per hour is 8.50. Marco earned $8.50 for each hour that he worked. Notes: Copy on notebook paper.

In your notes, write 2-3 sentences that describe the difference between a ratio, a rate, and a unit rate. Be prepared to share your answers with your classmates. Reflect