20 pt 30 pt 40 pt 50 pt 10 pt 20 pt 30 pt 40 pt 50 pt 10 pt 20 pt 30 pt 40 pt 50 pt 10 pt 20 pt 30 pt 40 pt 50 pt 10 pt 20 pt 30 pt 40 pt 50 pt 10 pt Ratio, Rate, Unit Rate ? Equivalent Ratio / Rate Rate of Change Interpret Graphs Potpourri
What is rate ?
5 out of 7 putts
What is ratio ?
$9.95 per ticket
What is unit rate ?
What is ratio *same unit! ?
$3.75 per dozen
What is unit rate ?
State whether the two ratios are equal: 6:8 and 10:12
What is not equal ?
State whether the two ratios are equal: 8 to 10 and 12 to 15
What is equal ?
State whether the two rates are equal: and
What is equal ?
Complete the table of equal ratios
What is ?
Complete the table of equal ratios
What is ?
Describe the rate of change Bags of Chips 1234 Number of Calories
What is as bags of chips increases by 1, number of calories increases by 150 ?
Describe the rate of change Time (minutes) 2456 # of words typed
What is as time increases by 2 minutes, number of words increases by 50 OR What is as time increases by 1 minutes, number of words increases by 25 ?
Find the unit rate Time (minutes) 2456 # of words typed
What is 25 words per minute OR ?
Write an equation that represents the number of words typed in n minutes Time (minutes) 2456 # of words typed
What is # words typed = 25n ?
Write an equation that represents the number of pieces of candy for h houses Number of houses 3457 Pieces of candy
What is Pieces of candy = 3h ?
Identify the linear graph AB CD
What is C ?
Identify each graph as increasing, decreasing, or constant AB C
What is A: decreasing B: constant C: increasing ?
Identify graph that best matches the situation: You notice a few fleas on your dog. You hope they will go away on their own. Instead, the problem gets much worse! BAC
What is B ?
Identify graph that best matches the situation: A family drove all morning, stopped for lunch, drove all afternoon, and stopped overnight in a motel. BAC
What is C ?
Identify graph that best matches the situation: You leave for school. When you are halfway there, you realize that you’ve left an important paper at home. You return home, and then go to school. BAC
What is A ?
Find the unit rate: $35 for 7 lbs
What is $5 per pound ?
Find the unit rate: $52 for 8 people
What is $6.50 per person ?
True or false? Every ratio is a rate
What is false ?
Complete using >, <, or = 12 feet in 5 seconds ____ 39 feet in 15 seconds
What is 12 feet in 5 seconds < 39 feet in 15 seconds ?
Determine the better buy: 16 oz for $3.36 or 24 oz for $4.80
What is 24 oz for $4.80 ?