1-8 RATES,RATIOS AND PROPORTIONS

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Rates, Ratios, and Proportions
Advertisements

Lesson 6.5 Scale Drawings Students will be able to understand ratios and proportions in scale drawings.
2.6 Ratios, Rates, and Conversions
Ratio and Proportion.
Ratio Lesson 4-1 and Proportion.
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Problem of the Day 1) Find the Length of the missing side.
Rates, Ratios, and Proportions
Objectives Write and use ratios, rates, and unit rates.
A rate is a ratio of two quantities with different units, such as Rates are usually written as unit rates. A unit rate is a rate with a second.
2.5 Solving Proportions Write and use ratios, rates, and unit rates. Write and solve proportions.
Pre-Algebra 7-7 Scale Drawings HW: Page 370 #1-6 and #21-26.
Ch. 7 Learning Goal: Ratios & Proportions
Preview Warm Up California Standards Lesson Presentation.
Objectives Write and use ratios, rates, and unit rates.
Holt McDougal Algebra 1 Rates, Ratios, and Proportions Holt Algebra 1 Lesson Quiz Lesson Quiz Lesson Presentation Lesson Presentation Warm Up Warm Up Holt.
Algebra 2.6 Rates, Ratios, and Proportions. Learning Targets Language Goal  Students will be able to write and use ratios, rates, and unit rates. Math.
Ratio, Rate, Proportion, and Percent. Ratio  Comparison of two numbers by division  Can be written three different ways 4 to 9 4 :
4.1 Ratio and Proportion Ratio – comparison of two numbers by division. –Can be written: a to b a : b where b ≠ 0. If a and b represent quantities measured.
Rates, Ratios, and Proportions
Objectives Write and use ratios, rates, and unit rates.
RATIOS AND PROPORTIONS
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x =
SOLVING AND APPLYING PROPORTIONS
Warm Up. Chapter 4 Solving & Applying Proportions.
Ratios and Rates A ratio is a comparison of two numbers by division. A rate represents quantities measured in different units. $ 1.50 for 16 ounces of.
Grade 8 Pre-Algebra Rates, Ratios, and Proportions
7.1 Ratios and Proportions. Ratios Ratio: A comparison of two quantities by division. 1) The ratio of a to b 2) a : b Ratios can be written in three ways…
Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 1 Algebra I Rates, Ratios, and Proportions.
Course Simplifying Algebraic Expressions 1-9 Simplifying Algebraic Expressions Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson.
Algebra 1 Chapter 2 Section : Solving Proportions A ratio is a comparison of two quantities. The ratio of a to b can be written a:b or a/b, where.
Ratios, Rates, and Conversions Section 2-6. Goals Goal To find ratios and rates. To convert units and rates. Rubric Level 1 – Know the goals. Level 2.
Holt Algebra Rates, Ratios, and Proportions 2-6 Rates, Ratios, and Proportions Holt Algebra 1 Lesson Quiz Lesson Quiz Lesson Presentation Lesson.
Holt McDougal Algebra 1 Rates, Ratios, and Proportions Questions on Module 1 HW? P. 28 #1-29 odds 1. 4 increased by n 3. The quotient of g and g.
Holt Algebra Rates, Ratios, and Proportions Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x = m = y =18.4 Multiply. 6.7.
3.8 Algebra I. We SayAlgebraically The ratio of a to b if a and b are measured in the same unit a/b is a ratio If a and b are measured in different units.
2.1 Rates, Ratios, and Proportions EQ: How can I use units to understand problems and guide the solution of proportions?
Holt Algebra Rates, Ratios, and Proportions Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x = m = y =18.4 Multiply. 6.7.
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x = 36 2.
Rates, Ratios, and Proportions
Lesson 2-6 Ratios & Proportions.
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Ratio and _________.
Preview Warm Up California Standards Lesson Presentation.
3.6 Cross Products.
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
That sounds pretty easy.
Objectives Write and use ratios, rates, and unit rates.
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Algebra 1 Section 3.2.
Ratio and Proportion.
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios and Proportions
Presentation transcript:

1-8 RATES,RATIOS AND PROPORTIONS CHAPTER 1 1-8 RATES,RATIOS AND PROPORTIONS

Objectives Student will be able to learn how to: Write and use ratios, rates, and unit rates. Write and solve proportions.

What is ratio? Answer: A ratio is a comparison of two quantities by division. The ratio of a to b can be written a:b or , where b ≠ 0. Ratios that name the same comparison are said to be equivalent

What is a proportion? Answer: A statement that two ratios are equivalent, such as , is called a proportion.

Example #1 The ratio of the number of bones in a human’s ears to the number of bones in the skull is 3:11. There are 22 bones in the skull. How many bones are in the ears?

Example #2 The ratio of games won to games lost for a baseball team is 3:2. The team has won 18 games. How many games did the team lose?

Example#3 If you can buy one can of pineapple chunks for $2 then how many can you buy with $10?

Student guided practice Work on proportion worksheet

What is a rate? A rate is a ratio of two quantities with different units, such as Rates are usually written as unit rates. A unit rate is a rate with a second quantity of 1 unit, such as or 17 mi/gal. You can convert any rate to a unit rate.

Example #4 Raulf Laue of Germany flipped a pancake 416 times in 120 seconds to set the world record. Find the unit rate. Round your answer to the nearest hundredth.

Example #5 Cory earns $52.50 in 7 hours. Find the unit rate.

What is dimensional analysis Dimensional analysis is a process that uses rates to convert measurements from one unit to another. A rate such as in which the two quantities are equal but use different units, is called a conversion factor. To convert a rate from one set of units to another, multiply by a conversion factor.

Example #6 A cheetah can run at a rate of 60 miles per hour in short bursts. What is this speed in feet per minute?

Example#7 A cyclist travels 56 miles in 4 hours. Use dimensional analysis to convert the cyclist’s speed to feet per second? Round your answer to the nearest tenth, and show that your answer is reasonable.

Cross product In the proportion , the products a • d and b • c are called cross products. You can solve a proportion for a missing value by using the Cross Products property.

Example #8 Solve each proportion.

Example #9 Solve each proportion.

What is a scale? A scale is a ratio between two sets of measurements, such as 1 in:5 mi. A scale drawing or scale model uses a scale to represent an object as smaller or larger than the actual object. A map is an example of a scale drawing.

Example #10 A contractor has a blueprint for a house drawn to the scale 1 in: 3 ft. One wall of the house will be 12 feet long when it is built. How long is the wall on the blueprint?

Example#11 A scale model of a human heart is 16 ft. long. The scale is 32:1. How many inches long is the actual heart it represents?

Student guided practice Work on proportion worksheet

homework Do problems 2-18 evens page 65

closure Today we saw about proportions Next class we are going to continue with some applications of proportions

Have a great day!!!!