Unit Rates Objective: I will compute unit rates associated with ratios of fractions with like or different units and use unit ratios to convert rates MAFS.7.RP.1.1:

Slides:



Advertisements
Similar presentations
CCSSM Stage 2 Companion Text
Advertisements

What do you know about ratios? When have you seen or used ratios?
Splash Screen. Lesson Menu Five-Minute Check (over Lesson 6–3) Main Idea Example 1:Solve Using Equivalent Fractions Example 2:Solve Using Equivalent Fractions.
Unit 2 Test Review. 1-6 How can you find out if two rates or ratios are equivalent? How do you create equivalent ratios or rates?
Do Now 1.) 2.) 3.) Find the ratio of defective to working calculators in simplest form. 5.) What are the 3 methods of expressing ratios? 4.) Find the ratio.
Ratios & Rates. What is a ratio? A ratio is the comparison between two quantities Have we studied anything that would be considered a ratio? Fractions.
7.RP - Analyze proportional relationships and use them to solve real-world and mathematical problems. 1. Compute unit rates associated with ratios of.
Bell Work: Simplify: (1) (10) -2. Answer: 100 LESSON 64: USING A UNIT MULTIPLIER TO CONVERT A RATE.
02 – 4a Unit Rates PA Grade 7, Math Anchor M07.A-R Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas, and.
Section 2.2: Rate, Unit Rate, and Unit Price
POD Write your own complex fraction that simplifies to ¼.
Presentation Timer Select a time to count down from the clock above 60 min 45 min 30 min 20 min 15 min 10 min 5 min or less.
Presentation Timer Select a time to count down from the clock above 60 min 45 min 30 min 20 min 15 min 10 min 5 min or less.
Are the speeds 30 miles per 3 hours and 10 miles per hour the same?
Starter Questions Starter Questions 1. Calculate 8796 ÷ What is 45 mins expressed as a fraction of an hour? 3. Calculate the area of a circle, with.
Changing Form Fractions and Decimals. Suppose you share a pan of brownies among four friends plus yourself. 1a) How many people are sharing the brownies?
Section 4-1 p. 156 Goal – to express ratios as fractions - to determine unit rates.
Silent Classroom Timer
7 th Grade Pre-algebra Chapter 6 Notes. 6.1 Ratios and Rates Vocabulary Ratio: a comparison of two numbers by division. Rate: a ratio of two measurements.
Proportions Using Equivalent Ratios. What is a proportion?  A proportion is an equation with a ratio on each side. It is a statement that two ratios.
Unit 1 Relationships Between Quantities and Expressions Week 3 Lesson 1 Dimensional Analysis N.Q.1.
Ratios and Rates Problems #25. Example 1: Finding Equivalent Ratios and Rates Use a table to find three equivalent ratios or rates. A. The ratio of girls.
Rational Numbers & Equations
Ratios Lesson 7 – 1. Vocabulary Ratio: a comparison of two numbers (quantities) by division Equivalent Ratios: ratios showing the same relationship between.
Multiplying and Dividing Fractions PART ONE: PART TWO: Multiplying and Dividing Decimals.
BELL RINGER: DISCUSS WITH A PARTNER THE SITUATION GIVEN.
Complex fractions are fractions that have fractions within them. They are either in the numerator, the denominator, or both. Divide complex fractions.
Ratios. In mathematics a ratio expresses the magnitude of quantities relative to each other. Determine the following ratios Boys to girls staff : students.
Part 1: Concrete Models Tape Diagrams
Computer time costs $4.50 for 30 min. What is the unit rate? Ratios and Rates COURSE 3 LESSON 5-1 cost number of minutes $ min = Write a rate comparing.
Proportions Lesson 6-3. A proportion is an equation stating that two ratios are equivalent. Determine if the quantities in each pair of rates are proportional.
Proportional and Non-proportional Relationships. An equation stating that two ratios are equivalent is called a proportional. 200 Miles 4 Hours 50 Miles.
Chapter 9 Lesson 9-1: Understanding Percents
Complex Fractions and Unit Rates
Unit Rates Objective: I will compute unit rates associated with ratios of fractions in like or different units MAFS.7.RP.1.1: Compute unit rates associated.
Unit Rates Math Notebook, pencil and calculator. Example If a person walks 1/2 mile in each 1/4 hour, compute the unit rate as the complex fraction 1/2.
Vocabulary ratio: a comparison of two numbers through division often expressed as a fraction. Proportion: An equation that states that two ratios are equal.
1.3 Write Expressions Objective: To be able to translate verbal phrases into expressions Warm-up: Evaluate: when x = 3 Eight students each order.
Ratios and Proportional Relationships Module one
Ratios and Rates. ratio – A ratio is a comparison of two or more quantities. Ratios may be written in colon form ( 1:2 ) or in fraction form ( 1/2 ).
Ratio and Rates Coordinate Algebra. Ratio A ratio is a comparison of two numbers by division.
1.2 Measurement of Segments and Angles. * There are many ways to find the measure of the angle formed by the hands of an analog clock. * You may use one.
Converting units within a measurement system 6.4(H)
Grade 7 Writing Rational Numbers as Decimals
Learning Journey – Percentages
Science and Measurement
Unit Rates with Fractions
The 3 formulas for Speed, Time & Distance:
Do Now Can you Reason abstractly?
Chapter 5 test on Engrade. Thanksgiving PROJECT is due after break.
Rate of Change and Instantaneous Velocity
Simplifying ratios with units
Unit Rates.
A way to compare 2 qualities Usually written as fractions
Unit 3. Day 4..
Teaching Priority Concepts in Math Grade 7
Ratios and Rates.
Ratios involving complex fractions
Decimals to Fractions & Percents Fractions to Decimals & Percents
Turn in pages 377 and 389 from the textbook
REVIEW.
Standard: understand subtraction of rational numbers as adding the additive inverse, p-q = P + (-q). Show that the distance between the two rational.
Ratios, Rates, Unit Rates
An object travels 40 miles in 2 hrs. Calculate its speed?
Section 3.1 Ratios and Rates
Fractions: Dividing with mixed numbers
Direct Conversions Dr. Shildneck.
Express the fraction to decimal.
Ratios Simplifying Ratios Ratio Calculations.
(0,2) and (5,7) (7,1) and (9,7) (12,2) and (8,4) (3,0) and (5,11)
Presentation transcript:

Unit Rates Objective: I will compute unit rates associated with ratios of fractions with like or different units and use unit ratios to convert rates MAFS.7.RP.1.1: Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities measured in like or different units.

Do Now If a person walks ½ mile in each ¼ hour, compute the unit rate

Unit Rates During their last workout, Izzy ran 2 ¼ miles in 15 min, and her friend Julia ran 3 ¾ miles in 25 minutes. Which girl ran more miles per minute?

Unit Rates Method 1: Create a table: 2. Change mixed fractions: Izzy 2 ¼ miles 15 min Julia 3 ¾ miles 25 min

Unit Rates 3. Find ratio by dividing fractions:

Unit Rates Method 2: Use time clocks (make a diagram) Izzy Julia

Unit Rates Your turn: A turtle walks 7/8 of a mile in 50 minutes. What is the unit rate expressed in miles per hour?

Unit Rates Reflection: How is the unit rate calculated? Can we calculate unit rates when both values in the ratio are fractions? Explain.