Lesson 5-5 Example 5 4-1 Solve. CLOTHING Cynthia went school shopping. She spent $104.32 for pants, $58.90 on tops, and $60.24 on shoes. She also purchased.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Lesson 3-1 Example Solve. MUSIC Sabrina wants to buy an MP3 player and some accessories. The player costs $120 and the accessories will cost an additional.
Advertisements

Lesson 10-3 Example Solve. FLOOR PLANS Mr. Banderas is building a house. One bedroom in the house is 17 feet long and 10 feet wide. What is the.
Lesson 2-1 Example Solve. PIZZA The students in Jorell’s class voted for their favorite pizza topping. How many more students voted for mushroom.
Lesson 6-6 Example Solve. BUDGET The Martz family paid $10 per week towards a bill of $120. After 5 weeks, how much money do they still owe? Understand.
Lesson 1-3 Example Solve. BOOKS Khadijah’s book weighs 900 grams. How many milligrams does the book weigh? Understand Read the question. Write what.
Lesson 4-12 Example Solve. REMODELING Kenyi is remodeling her bathroom. The room is a square with lengths of 8 feet on each side. If each floor.
Lesson 4-4 Example Solve. DRINKS It costs $3 per bottle of orange drink. Graph an equation to represent the cost of purchasing x bottles of orange.
Lesson 4-7 Example Solve. COOKING Nhu is making dinner for friends. The recipe will feed 6 people. Suppose he needs to triple the recipe. How many.
Problem Solving and Estimation with Word Problems Review
Lesson 3-5 Example Solve. MONEY Monique made $368 babysitting last month. She put $345 in the bank and kept the rest for spending money. How much.
Lesson 1-3 Example Solve. CARDS Ricko bought 5 baseball cards. The first card cost $3. Each additional card cost $2 more than the previous baseball.
1-3 Dividing Decimals Pages 19 & 20. How to convert $ values?  Let’s look at a true example to help us realize how important it is to know long division.
Lesson 4-2 Example Solve. MONEY Casey and Jerald each purchased a ticket to the movies at $6.45 each. They used a different combination of bills.
Lesson 27 Solving Percent Problems
Lesson 3-3 Example Solve. Daniel put $1,500 into a savings account. The simple interest rate is 4.5%. How much interest will Daniel earn in 1 month?
Lesson 6-4 Example Solve. CARS Frankie was counting the cars in the parking lot across from the park. When he got to the park, there were 32 cars.
Lesson 3-2 Example Solve. FLAGS Catalina is making a flag in the shape of a parallelogram. The flag has a base of 48 inches and a height of 30 inches.
Lesson 3-2 Example Solve. Mike ordered a motor scooter online. The scooter costs $1,000 plus 6% sales tax. What was the total amount Mike paid for.
Lesson 6-3 Example Solve. RAIN Mrs. Padilla carefully watches her rain gauge during gardening season. When she checked the first week, 5 inches of.
Lesson 4-5 Example Solve. REMODELING Latisha had a budget of $ to remodel her bedroom. She wants to spend half of that on fabric and then equally.
Splash Screen. 5-minute check 1.A 2.B 3.C 4.D Five Minute Check 1 (over Lesson 3-3) Solve 7y = 42. A.6 B.7 C. D.
Lesson 1-1 Example Solve. VIDEO GAMES Jerome has $20 to buy a video game. The game costs $60. Jerome’s uncle gives him $15. How much more money does.
Lesson 1-6 Example Solve. Theo and Ren are speed readers. On average, Theo reads 36,000 words in 4 minutes. On average, Ren reads 42,500 words in.
Using Mathematics to Solve Everyday Problems Lesson 3 & 4 TEKS 6.11A/B.
Lesson 3-1 Example Solve. MP3 PLAYER Xavier had 120 songs on his MP3 player. He added more songs. Write an expression for the total number of songs.
Solve a Simpler Problem Lesson 5-6. Strategy When a problem contains difficult numbers (like fractions or mixed numbers), then imagine the problem with.
Lesson 2-2 Example Solve. SCHOOL STORE The school store sold 22 pencils on Tuesday, 31 pencils on Wednesday, and 19 pencils on Thursday. How many.
Lesson 7-4 Pages Solving Inequalities by Adding or Subtracting PA Lesson Check 7-3.
Solving Inequalities by Adding or Subtracting
Unit 4 Quiz Review Chapter 6 Lessons 1-5.
Problem of the Week! Winton went shopping for school clothes. He bought 2 pairs of jeans that cost $29 each. He also bought a shirt for $18 and a pair.
M8 (Friday, Sept 11 th ) (1) Some friends decided to go to the aquarium. Each person pays $7.50 to get in the aquarium. They spend a total of $40 for the.
 Bryia went to the galleria and got 5 pairs of shoes for dollars a piece. How much did she spend in all?
Jeopardy Showing Coin Amounts Guess the Amount How Many in a DollarWord Problems Miscellaneous Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300.
Then/Now You solved single-step equations. (Lesson 2–2) Solve equations involving more than one operation. Solve equations involving consecutive integers.
WARM UP 1.5x + 4 = t + 7 = m + 1 = w – 4 = y + 3 = t – 13 = 2 1.x = 3 2.t = -4 3.m = -4 4.w = -3 5.y = 4 6.t = 5.
Over Lesson 2–2. Splash Screen Then/Now You solved single-step equations. Solve equations involving more than one operation. Solve equations involving.
Lesson 8: I can add fractions to and subtract from whole numbers using equivalence and the number line strategies. 5th Grade Module 3 – Lesson 8.
Lesson 3: How to Write Equations Content Standards and Objectives 6.EE.7 (CCSS.6.EE.B.7) Solve real world and mathematical problems by writing and solving.
Addition and Subtraction CRCT Practice. 1. Tony went to the store and bought the following two items. $3.00 $1.50 How much money did Tony spend at the.
12-3 Solving Equations with Variables on Both Sides Warm Up Solve. 1. 6n + 8 – 4n = –4w + 16 – 4w = – t – 17 – 13t = = 2(x + 7) +
It was time to start Christmas shopping! Miss Bruch went to the store with $50 to buy gifts for the school’s Holiday Gift Drive. What are two items she.
Implementation 1.Review the mathematical concept. 2.Review the problem solving steps. 3.READ: Children read the part that is asking them to find something.
Unit 4 Quiz Review Chapter 6 Lessons 1-5.
M8 (Thurs 9-10) Solve each equation: (1) 6 – 3x = 21 (2)
Multiplication Strategies
Key Concept: Addition and Subtraction Properties of Inequality
Solving Two-Step and 1-4 Multi-Step Equations Warm Up
Key Concept: Properties of Inequality Example 1: Solve Inequalities
Solving Two-Step Inequalities
Key Concept: Properties of Inequality Example 1: Solve Inequalities
Year 2 Autumn Term Week 4 Lesson 4
Solving Equations using Mental Math
Name__________________________
Year 2 Autumn Term Week 11 Lesson 4
Year 2 Autumn Term Week 11 Lesson 4
Solving Inequalities by Adding or Subtracting
Extra Review Chapter 3 Pre-Algebra.
Splash Screen.
Year 2 Spring Term Week 10 Lesson 2
Year 2 Autumn Term Week 4 Lesson 4
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 1
Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz
Implementation Review the mathematical concept.
68c + 58c = 40c + 10c 2c + 6c 68c $1.08 $1.18 $1.20 $ c.
Proportions Word Problems
Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 4
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 1
Problem Solving Strategies and Real World Experience
Presentation transcript:

Lesson 5-5 Example Solve. CLOTHING Cynthia went school shopping. She spent $ for pants, $58.90 on tops, and $60.24 on shoes. She also purchased two skirts at $15 each. How much did she spend altogether? Understand Read the problem. Write what you know. Cynthia spent $ for pants. She spent $58.90 for tops. She spent $60.24 on shoes. She bought 2 skirts at $15 each.

Lesson 5-5 Example Plan Pick a strategy. One strategy is to solve a simpler problem.

Lesson 5-5 Example Solve Add the amounts spent for the pants, tops, and shoes. $ $ $60.24 = $ Add the cost of the skirts. $15 + $15 = $30 Add the cost of the skirts to the rest of the items purchased. $ $30 = $253.46

Lesson 5-5 Example Check Did you answer the question? You can check your the numbers in a different order.