Electrical Energy Use in the Home

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Energy Conservation.
Advertisements

How Can I reduce my Carbon Footprint?. What I can do myself. Installing fluorescent bulbs in my room, and other rooms in the house: An ENERGY STAR qualified.
Washington State Department of Commerce Tips for Reducing Your Energy Bill 2009.
ENERGY MATTERS Anthony Fiore Superintendent of Electric Utilities Freeport Electric.
Energy Conservation Simple but Effective Strategies to “Save Energy and Save Money”
HYDRO POWER SOLAR POWER WIND POWER BIO POWER PETROLEUMCOAL NUCLEARNATURAL GAS.
Chapter 10: Appliances and Lighting To be used with the Guide to Building Energy Efficient Homes in Kentucky.
Electrical Energy Use in the Home
12. 2 Using Electrical Energy Wisely. (Pages )
Energy Awareness Training Objective To educate your team members on the power they use at home so they can better control what they use and save $$$
R EDUCING E LECTRICAL E NERGY C ONSUMPTION Lesson 12A.
The rate at which a device converts energy. The unit for power is the “watt” (we also use kilowatt and gigawatt depending upon the size) There are two.
Household Electricity
Power and Energy. Power Power means work over a time period Units = Watts Electric power is measured in Watts.
Power Calculations Noadswood Science, 2011.
LAST SECTION OF CHAPTER 12 AND OF THE ENTIRE ELECTRICITY UNIT Reducing Our Electrical Energy Consumption.
Ch Electricity IV. Measuring Electricity (p )  Electrical Power  Electrical Energy.
So it all boils down to ‘$ and Sense’ No matter what your motivation energy conservation can be argued form both the dollar and sense position.
Vytautas Didysis Gymnasium Klaipeda
ENERGY CONSERVATION & EFFICIENCY SAVE ENERGY = SAVE MONEY
Dearness Conservation Conservation in the School.
Chapter 9.2 Power.
Energy Efficiency Workshop Saving Energy & Lowering Utility Bills Copyright © 2010 Portland General Electric Inc. All rights reserved.
Electrical Energy.  Electrical energy is the energy transferred to an electrical device by moving electrical charges. The energy used at home is measured.
What is Energy?  Energy can come from the sun  It is used to power your home  Energy can be used to heat things  It is used to create electricity.
Section 3.3 Measuring Energy Input and Output 1 p
Know Your Impacts: Energy Conservation in Dorm Life By: Ashley Magnuson, Alyson McGonigle, Kelly Kurz, Jack Winkler, Leonard Hsu, and Lily Simek.
Paying for Electricity How much does it cost to watch T.V. for 2 hours?
Give me a break! How turning off the television can give your TV and the Earth a break.
 Amps  Volts  Watts Electricity is priced and sold by the Kilowatt- hour. (kilo-1000) If you use 1000 watts of electricity for 1 hour, you use 1 kwh.
Circuits.  Has only one path for electrons to move through.  Current is the same at every point in the circuit  I f = I R1 = I R2  When we add a lamp.
12.2 R EDUCING E LECTRICAL E NERGY C ONSUMPTION pp
By: Megan Esperti.  Don’t use your dryer: hang your clothes on a clothes line instead.  Wash clothes in cold water.  Replace light bulbs with CFLs.
Electrical Efficiency. Electrical Efficiency Electrical Energy Consumption: the amount of electrical energy used.
Environmentally Friendly House Gateway – Unit 7 – Green Architecture © 2012 Project Lead The Way, Inc.Green Architecture.
By Justin Margas Ways To Reduce Your Carbon Footprint.
Power and Energy Calculations. Power Ratings Power is the rate that an electrical device converts electrical energy into another form (ex. light or heat)
Electrical Power & Efficiency.  I will be able to calculate cost to operate and percent efficiency of various devices.
Earth’s Changing Environment Lecture 19 Lighting Efficiency Problem.
Using Energy Wisely Section Your Hydro (Energy) Bill.
Calculating Energy Use and Converting Units Chapter 2.
Electric Power Lesson 2.5. Key Concepts How do you calculate electric power? What factors are used to determine how people pay for electrical energy?
Hey, “What’s the bright idea?”. Why Should We Care About Saving Electricity? MONEY  Schools pay more for energy than textbooks and computers combined!
Energy Consumption Energy consumption is measured in kilowatt. hours. A kilowatt hour is the amount of energy being consumed per hour. –Energy (kwh) =
Energy Conservation. Payback Period The amount of time a consumer must use a system before beginning to benefit from the energy savings because of the.
Lighting Efficiency. Lighting Efficiency Problem Suppose that 25 incandescent light bulbs rated at 100 Watt are replaced by 25 fluorescent lamps rated.
Energy & Power for APES Adapted from Maureen Goble.
ENERGY CONSUMPTION State Professional and Technical School P.Sraffa Crema, Italy.
Buying electricity. Calculating the units of electricity The amount of electrical energy (i.e. the amount of electricity) used by an appliance depends.
Warm up: What are some ways that we can save energy?
Electrical Power and Cost of Electricity
Reducing Energy Use Lesson 15.
The Cost of Electricity
ENERGY CONSERVATION As the human population keeps increasing (it’s over six billion people right now), we keep requiring more and more energy. Using too.
Energy Transfer & Transformation
Energy Saving Guide How much in Energy Savings are you missing out on?
Student Centers Lunch and Learn: Energy Usage and Conservation Within the Household Saving Energy.
Calculating Energy Costs
Reviewing and Practicing the Energy Math Tuesday, December 13th, 2016
Energy and Power for APES
Electrical Calculations
Power, Electrical Energy and Efficiency
SNC1D PHYSICS THE CHARACTERISTICS OF ELECTRICITY
Energy Saving Guide How much in Energy Savings are you missing out on?
Energy Consumption at Home
Reducing Electrical Energy Consumption
Energy and Power for APES
Presentation transcript:

Electrical Energy Use in the Home Lesson 14

Electrical Energy Use in the Home Last week we calculated how much energy appliances use and how this correlates to the length of time that they are used. Energy = power x time Now we are going to look at how much it costs to use the electricity.

Just like meat at the Northern has a price per pound, electricity has a cost per kilowatt hour (kWh).   If the cost of a kilowatt is 0.08$, all we need to know is how much energy is used to find out how much it will cost. Cost of energy used = amount energy used (kWh) x price per kWh

Example 1: If a 500 W refrigerator/ freezer uses 75 kWh of energy, and it costs 0.08$/kWh. How much does it cost to operate the refrigerator for one month? Cost of energy used = amount energy used x price per kWh Cost of energy used = 75 kWh x 0.08$ / kWh = 6.00 $ Therefore, it costs 6.00 dollars a month to run the fridge.

Example 2: A 200 watt TV is used 12 hours a day for 30 days. How much will it cost to run if each kWh costs 0.08$? E = P x t E = (200W ÷ 1000W) x (12 h x 30 days) E = 0.2 kW x 360 h E = 72 kWh   Cost of energy used = amount energy used x price per kWh Cost of energy used = 72 kWh x 0.08$/kWh Cost of energy used = 5.76 $

Practice questions Try the 4 questions, if you need help just ask A microwave oven uses 15kWh a month. How much does it cost to run for one month? Cost of energy used = amount energy used x price per kWh Cost of energy used = 15 kWh x 0.08 $kWh Cost of energy used = 1.20 $

A toaster uses 5kWh hours of electricity per month, what would it cost to use? Cost of energy used = amount energy used x price per kWh Cost of energy used = 5kWh x 0.08 $kWh Cost of energy used = 0.40 $

A 60 W incandescent bulb uses 30 kWh a month A 60 W incandescent bulb uses 30 kWh a month. How much does it cost to run for one month? Cost of energy used = amount energy used x price per kWh Cost of energy used = 30 kWh x 0.08 $kWh Cost of energy used = 2.40 $

A 500 W clothes dryer uses 150 kWh of electricity a month A 500 W clothes dryer uses 150 kWh of electricity a month. How much does it cost to run for one month? Cost of energy used = amount energy used x price per kWh Cost of energy used = 150 kWh x 0.08 $kWh Cost of energy used = 12.00 $

Efficiency and Conservation

Although the cost of one incandescent light bulb is relatively inexpensive, it is important to remember that there are multiple light bulbs in every house and many are left on for multiple hours a day. The cost of lighting can quickly add up when you calculate all of the light bulbs in a house.

Fluorescent bulbs cost much more to use than incandescent light bulbs do but they use less energy for the same amount of light. Which one is more cost effective in the end? A few factors must be looked at: cost of the bulb, life of the bulb and power usage. We will compare the bulbs over the life of one fluorescent.

Bulb 1: 60 watt incandescent Cost: 0.50 $ Life: 1 000 h Power: 60 W Since incandescent bulbs burn out faster we will need to calculate the cost of all of the bulbs. 10 000 h ÷ 1000 h = 10 bulbs. 10 bulbs x 0.50 $ = 5.00 $

Energy used: E = P x t E = (60W ÷ 1000kW) x (10 000 h) E = 0.06 kW x 10000 h E = 600 kWh

Cost of energy used = amount energy used x price per kWh Cost of energy used = 600 kWh x 0.08 $ kWh Cost of energy used = 48.00 $ Total cost for 10 00 hours of light = Cost of bulbs + cost of energy 5.00 $ + 48.00 $ = 53.00 $

Bulb 2: 13W fluorescent Cost: 10.00$ Life: 10 000 h Power: 13 W

One bulb provides 10 000 hours of light so we only need to buy one bulb. Total bulb cost = 10.00$

Energy used: E = P x t E = (13W ÷ 1000kW) x (10 000h) E = 0.013 kW x 10000 h E = 130 kWh Cost of energy used = amount energy used x price per kWh Cost of energy used = 130 kWh x 0.08 $ kWh Cost of energy used = 10.40 $

Total cost for 10 00 hours of light = Cost of bulbs + cost of energy 10.00 $ + 10.40 $ = 20.40 $

Now we can calculate how much the fluorescent bulb would save us after 10 000 hours. Savings = total cost of low efficiency appliance – total cost of high efficiency appliance = 53.00 $ - 20.40$ = 32.60 $.

Methods of conserving energy Thawing frozen food in the refrigerator Using a microwave instead of a conventional oven Cleaning dust from light fixtures Replacing light fixtures and appliances with more efficient ones when they wear out. Drying laundry on a clothes line

Methods of conserving energy Blocking sunlight with shades and blinds to reduce air conditioning use Using timer switches and programmed thermostats Turning down the heat in the winter by 1°and turning up the air conditioner by 1°. Turing off lights when leaving a room or reducing the time lights are on. Sealing up drafts around the house.

Calculating the Cost of Power Worksheet