Warm Up: Simplify each ratio below. (reduce) 4) 1) 2) 5) 3) 6)

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Rates.
Advertisements

Constructed Response Assessment October 17th A ratio is a comparison of two quantities using division. Ratios can be written in three different ways:
Math 015 Section 7.2 Ratios. Obj: To write a ratio of two quantities in simplest form A ratio is a comparison of two quantities that have the same units.
Ratios and Proportions
Preparation for MG1.1 Compare weights, capacities, geometric measures, times, and temperatures within and between measurement systems (e.g., miles per.
4-1 Ratios & Proportions.
Ratios and Rates. ratio – a comparison of two numbers by division written in several different forms.
A ratio is a comparison of two quantities by division.
Ratios Rates and Unit Rate
Section 2.2: Rate, Unit Rate, and Unit Price
Examples: 12 out of 20, 12 boys and 8 girls
Ratios and Unit Rates Lesson 6-1 & 6-2.
Ratio Notes A ratio is a comparison of two numbers by division. Each number in a ratio is called a term. Ratios can be written three ways and SHOULD ALWAYS.
Fraction Vocabulary.
Unit Rate and proportional reasoning
Section 4-1 p. 156 Goal – to express ratios as fractions - to determine unit rates.
Ratio (Pronounced “ray – shee – o”). What is a ratio? A ratio is a comparison of two quantities. For instance, someone can look at a group of people,
A ratio is a comparison of two quantities. Ratios can be written in several ways. 7 to 5, 7:5, and name the same ratio Notes 12 inches = 1 foot 3.
Page 171 – Percent Problems
Transparency 2 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
Created by: Mrs. Dube.  Rate – a ratio that compares two quantities measured in different units  Ex. miles/per hour  Unit rate – a rate whose denominator.
Objective- To compare ratios and rates. Ratio -A comparison of two whole numbers in the same units. 5 girls to 7 boys 4 Possible Ways to Write a Ratio.
Math Rates.
Grade Lesson 13 part 2. If you divide each side of an equation by the same nonzero number, the two sides remain equal. If you multiply each side of an.
Proportionality: Ratios and Rates
ratio percent Write fractions as percents and percents as fractions.
Convert: fractions to decimals and decimals to fractions.
Fractions VI Simplifying Fractions
Fractions VI Simplifying Fractions Factor A number that divides evenly into another. Factors of 24 are 1,2, 3, 4, 6, 8, 12 and 24. Factors of 24 are.
Ratios and Rates. ratio – a comparison of two numbers by division written in several different forms.
Identifying and Writing Proportions 4-2
5-1 Ratios & Rates Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
Rates 4-1. Vocabulary Rate- a ratio that compares two quantities measured in different units. Unit rate- a rate whose denominator is 1 when it is written.
Ratios, Rates and Unit Rates Honors Math – Grade 7.
Course Ratios and Proportions Warm Up Write each fraction in lowest terms
Ratios and Unit Rate Reminder By: Mr. Menjivar. Ratios and Unit Rates Reminder R L 03/31/11 Ratios and Unit Rate Reminder Reflection 03/31/11 Observe,
Ch 3.8 Objective: To compare ratios and rates.. Definitions Ratio: A comparison of two whole numbers in the same units. Rate: A comparison of two numbers.
Course Ratios and Proportions 5-1 Ratios and Proportions Course 3 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Ratios and Rates. ratio – A ratio is a comparison of two or more quantities. Ratios may be written in colon form ( 1:2 ) or in fraction form ( 1/2 ).
Ratio and Rates Coordinate Algebra. Ratio A ratio is a comparison of two numbers by division.
Rate It Simplify It Solve ItPotluck Fraction Fun.
Do Now Laurie and Cynthia played 5 games of checkers together. The ratio of games that Laurie won to games that she lost was 2:3. What was Laurie’s ratio.
Ratios and Rates. ratio – a comparison of two numbers by division written in several different forms.
Math 015 Section 7.2 Ratios.
Study the equation 3 a 5 20 What is the value of a? 3/100 5/ =
Power Point shared with permission from
Ratio & Unit Rate Pre-Algebra.
Rates Pg
Ratios, Rates, & Unit Rates
Ratios and Rates.
Ratios 4 Possible Ways to Write a Ratio #1
Fractions VI Simplifying Fractions
Ratios and Rates.
Ratios and Rates.
Do Now In your purple books: Page 24 #11.
Ratios and Rates.
MATH 7 Ms. Harrison September 2017
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Ratios and Rates.
6-1: Ratios and Rates.
3rd week of the first six week
Chapter 7-1 Ratios and Rates
Ratios and Rates.
Identifying and Writing Proportions 4-2
Ratios and Rates.
Presentation transcript:

Warm Up: Simplify each ratio below. (reduce) 4) 1) 2) 5) 3) 6)

REMEMBER: No make-up work accepted unless you have 3 or more excused absences . If you were absent yesterday, you must stay today (during lunch or after school) to make up your math unit project. You will have a quiz on unit rate tomorrow.

Unit Rate and Unit Price TAKE OUT A CALCULATOR!

Giant One The Giant One is used to reduce rates. A rate is in simplest form, or is reduced if the numerator and denominator have no common factors other than one.

Giant One To find the simplest form divide the numerator and denominator by the greatest common factor.

Converting Units Change 10 feet to inches Change 3 hours to minutes Change 21 days to weeks

Simplify Each Ratio 1) 4) 2) 5) 3) 6)

Rate Rate: is a ratio that compares two quantities with different units of measure. To solve a rate you divide Example: 10 people read 50 pages Unit Rate: is a rate that is reduced to 1 unit ? $12.00 = = 6 oz 1 oz

Rate A comparison of a number to one in different units. Always written as a single number on a per unit basis. Always write the units. Divide to simplify.

Simplify Each Rate 2) 1) 3) 4) Notice all of the rates are written as fractions and are in simplest form!

Unit Rate Rates are simplified by writing them as a unit rate. A unit rate has a second term that is a single unit. Example: 500 people go to 10 school dances.

Unit Rate Find the Unit Rate. Amount per one 1) 84 students in 4 classrooms

Unit Rate Find the Unit Rate. Amount per one 2) $30 for 6 lunches

Unit Rate Find the Unit Rate. Amount per one 3) 10,000 cars sold by 2000 dealers

Unit price is the same as unit rate, but you divide the $ by the number of items. Example: For a dozen roses it costs $36.00. What is the unit price?

Unit Price Jenna buys 8 oranges for $2. What is her unit price? Unit Price: Divide the $ by the amount

Unit Price Michael buys 7 movie tickets for $42.00 What is his unit price? Unit Price: Divide the $ by the amount

Which is the better deal? Unit Price Which is the better deal? 20 oz. of orange juice for $1.35 1 quart (32 oz.) of orange juice for $2.40

Which is the better deal? Unit Price Which is the better deal? A 16 oz box of cereal costs $2.89 and a 20 oz box costs $3.49. Which is the better buy? 16 oz. of cereal for $2.89 20 oz. of cereal for $3.49

That's all Folks! Take out your Study Guide! That’s all folks

Ratio vs. Rate A comparison of two whole numbers in the same units. A comparison of a number to one in different units. Always written as a single number on a per unit basis. Always written as two numbers. Never write the units. Always write the units. Reduce to simplify. Divide to simplify.

Unit Rate Unit Rate is a comparison of a number to one in different units. It is written as a fraction. You divide to simplify and always include units in your answer. 1) 120 students in 4 classrooms 2) 29 grams per cubic centimeter Unit Rate is a rate that is reduced to 1 unit

Unit Price Unit price is the same as unit rate, but you divide the $ by the number of items. Example: For a dozen roses it costs $36.00. What is the unit price?