+ Bell Work The product of 20 and 10 is how much greater than the sum of 20 and 10?

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Jeopardy Estimation Mental math Addition Subtraction Variables Grab Bag Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy.
Advertisements

Learning Objectives Use the properties of equality to solve multistep equations of one unknown Apply the process of solving multistep equations to solve.
Grade 2 – Module 7 Module Focus Session
Solve the following two variable system by hand. Classify the system.
7th Grade Math Week of 9/15/14.
Lets Count Money!!! Kelly Goolsby. Content Area: Math Grade Level: 2nd Summary: The purpose of this instructional power point is to teach students how.
Module 2: Multi-digit Whole Number and Decimal Operations
1.Mrs. Mindy made 26 goody bags for the bake sale on Friday. She placed 10 cookies in each bag. How many cookies did she use for all 26 goody bags? 2.The.
Lesson 4-2 Example Solve. MONEY Casey and Jerald each purchased a ticket to the movies at $6.45 each. They used a different combination of bills.
Grade 3 Fluency Unit Lesson 1 I can check my fluency with addition & subtraction I can review strategies for addition I can review strategies for subtraction.
3 rd Grade Math Review 1 st Quarter Created By: Mrs. Bell.
Grade
INEQUALITIES Focus 7 7 th Grade Math. Math Notebook - Table of Contents DateTitlePage 2/4/14Focus 7 Common Core Inv. 3.1Fresh Left 2/5/14Focus 7 Common.
Ten Minute Math DECIMALS Find the EXACT answer. + *Remember to line up your decimals!
Grade 2- Unit 8 Lesson 1 I can define quadrilaterals.
7 th Grade Math Week of 9/22/14 Information from :
Rational Numbers & Equations
By Emily Grace Little and Rachel Spencer. Anna got $10.00 from her grandma for her birthday. She wondered what she should spend her money on… She decided.
Warm-Up X 2.7 x 5.7 x Partner Talk How Would you Add 2/5 and 1/5?
Bell Ringers Solve the following problems on a loose leaf piece of paper. 1. Draw a model to show the following expression (-5) + (-3) What is the.
Pricing Math. Activity # 1: Explain how markup is calculated for your company.
By the end of the lesson, I will be able to…
Splash Screen. 1.A 2.B 3.C 4.D Five Minute Check 4 (over Chapter 2) Find –6 – (–12). A.18 B. 12 C. 6 D. –6 Find –5(11). A.–55 B. –16 C. 16 D.55 The temperature.
What are the challenges? To know how to translate word problems into a workable mathematical equation. To know where to start and how to go about figuring.
IntegersIntegers Add, subtract, multiply, and divide.
Core Focus on Rational Numbers & Equations
Bell work 1. Solve. 0.5a a +1.2 = a a +1.2 = Solve. (x/2) + 3/16 = (5/8) 3. Solve. 5(3 + 2c) = 12 – 4(c – 6) 4. Solve. (2y.
Problem Solving Block The Cookie Problem Donna, Emily, and Dan have eight cookies to share among themselves. They decide that they each do not need to.
Transitioning to the Common Core State Standards – Mathematics Pam Hutchison
Bell Ringers On a loose leaf piece of paper complete the following bell ringers. 1. (-56) (-17) (-35) 3. Nemo is swimming 78 feet below.
ADDING AND SUBTRACTING DECIMALS (2) GRADE 3.
Can you remember the four steps?. 1. Understand the problem 2. Plan how to solve the problem 3. Carry out the plan 4. Look Back.
Bellwork: Mr. Smith went out to eat yesterday. His receipt shows that he bought two drinks for $2.50 each. An appetizer for $5.50, an entree for $11.75.
Task The focus of this unit is on developing and using good number sense. Good number sense includes knowledge about how numbers are structured in our.
MATH 3rd Grade: Luther waited 50 minutes in line to buy tickets to a play. While waiting, Luther played his video game for 12 minutes and read a book for.
Splash Screen. Lesson Menu Objectives Vocabulary Example 1 Example 2 Example 3 Quick Quiz.
Unit 5—Part A Test Review 6 th : Chapter 1 Lessons th : Chapter 1 Lessons 1-3.
Lesson 8: I can add fractions to and subtract from whole numbers using equivalence and the number line strategies. 5th Grade Module 3 – Lesson 8.
S OLVING P ROPORTIONS Lesson 2-7. Warm Up: You are making beaded necklaces using a pattern in which 2 large red beads are followed by 3 small blue beads.
Textbook page 66 IAN page 87. Each side of the equation must be balanced. We balance an equation by doing the same thing to both sides of the equal sign.
Course 2, Lesson 3-3 Add. 1. − (−7) (−5) Write an addition expression to describe each situation. Then find each sum and explain the.
7 th Grade Second Nine Weeks Review #9 Day 1 Number Operations Which value of m makes this a true mathematical statement: m m = 3? AlgebraBased on.
Math Practice 8 Look for and Express Regularity in Repeated Reasoning.
Meaning of Equations and Inequalities.  Today’s standard: CCSS.MATH.CONTENT.7.EE.B.4  Use variables to represent quantities in a real-world or mathematical.
100 Jeopardy Integer Add/SubMiscellaneous Integer Mult/DivideWord Problems Advanced.
CP Math Lesson 1-4 “Problem Solving”. Quiz Solve for ‘r’: 1. Solve for ‘w’: 2. Find ‘y’ when x = -3:
5th Grade Module 3 – Lesson 13 Designed by Leigh-Ann Pieragostini
Solving Equations With Multiplication and Division.
– 3x + 8 Simplify 6x – 9x – 13x – 3y – 3 Simplify – 4x – 3y + 2 – 9x – 5.
Warm-up Opposites Attract Powerpoint In the Red Guided Practice Chip, Chip, Hooray! Models and Pictorials.
Bell Work: Factor 9x + 81x 2. Answer: 9x(1 + 9) Lesson 38: Using Properties of Equality to Solve Equations.
HW: page 64 #8-17 ANSWERS. HW: page 64 #8-17 ANSWERS.
MyMath 6.8 SWBAT use guess and check to solve story problems.
Module 1 Place Value & Decimal Review
Rational Numbers & Equations
SOLVING WORD PROBLEMS USING READING STRATEGIES.
TNReady Practice February 1-5
Unit 2: Buying Food.
“Day F” June 14, :01 - 9:01 Exploratory 9: :03
l l l l l l l l l l l 18.
Math unit 1 review.
Chapter Three: Expressions and Equations
Year 2 Spring Term Week 9 Lesson 2
Math Jeopardy Review Activity.
10/10/ Bell Work Write and answer the following questions.
September 11th, 2014 Day 20 xx 7-1 Learning Target – Today I will be able to compare and order integers to determine absolute value Bellringer Lesson Exit.
Lessons 1-36… Place the following numbers on a number line:
Year 2 Spring Term Week 9 Lesson 2
Trigonometric Equations
Splash Screen.
Presentation transcript:

+ Bell Work The product of 20 and 10 is how much greater than the sum of 20 and 10?

+ Bell Work Answer: 200 – 30 = 170

+ Lesson 3: Addition and Subtraction Word Problems

+ Many word problems we solve with math have plots just like a novel or a story. Recognizing the plot helps us solve the problem.

+ Problems about combining* have an addition thought pattern. We can express a combining plot with a formula, which is an equation used to calculate a desired result. some + more = total

+ Example: in the first half of the game, Sophie scored 12 points. In the second half, she scored 15 points. How many points did she score in the whole game? In this story, two numbers are combined to make a total.

+ Problems about separating* have a subtraction thought pattern. starting amount – some went away = what is left

+ Example: Danny went to the store with a twenty dollar bill. He bout a loaf of bread and a half gallon of milk for a total of $4.83. How much should the clerk give him back?

+ The hike to the summit of Mt. Whitney began from the upper trailhead at 8365 feet. The elevation of Mt. Whitney’s summit is 14,496 feet. Which equation shows how to find the elevation gain from the trailhead to the summit? A) g = 14,496B) ,496 = g C) g – 14,496 = 8365D) 8365 – g = 14,496

+ One way of comparing* numbers is by subtraction. The difference shows us how much greater or how much less one number is compared to another number. greater – lesser = difference

+ We can use a similar formula for elapsed time. later – earlier = difference

+ Example: from 1990 to 2000, the population of Fort Worth increased from 447,619 to 534,694. What was the population increase?

+ Example: President John F. Kennedy was elected in 1960 at the age of 43. In what year was he born?

+ Practice: Which three words identify the three types of plots described in this lesson?

+ Practice: Write a story problem for this equation. $20.00 – a = $8.45

+ For the next couple problems, identify the plot, write an equation, and solve the problem.

+ Practice: From 1990 to 2000 the population of Garland increased from 180,635 to 215,768. How many more people lived in Garland in 2000 than in 1990?

+ Practice: Lexie went to the theater with $20.00 and left the theater with $ How much money did she spend at the theater? Explain why your answer is reasonable.

+ Practice: In the 3 8 th grade classrooms at Washington school, there are 29 students, 28 students, and 31 students. What is the total number of students in the three classrooms?

+ Practice: Write an equation that shows how to find how much change a customer should receive from $10.00 for a $6.29 purchase.

+ HW Lesson 3 #1-30