Mr. Singh Think of one interesting thing about yourself.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Do Now 1.Susie earns 1/4 of a dollar for every 1/2 mile she runs in the race. How many miles does she need to run to earn a dollar? 2.Henry completes 1/6.
Advertisements

Constructed Response Assessment October 17th A ratio is a comparison of two quantities using division. Ratios can be written in three different ways:
SOLVING EQUATIONS WITH VARIABLES ON BOTH SIDES
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Fractions, Decimals, and Percents
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Prepared by: Josephine Libron
Rates, Ratios, and Proportions
A rate is a ratio of two quantities with different units, such as Rates are usually written as unit rates. A unit rate is a rate with a second.
7.1 The Meanings of Ratio, Rate, and Proportion
Ratio 11/12 My bike’s fuel has a ratio of oil to gas 1 : 25.
Ratio and Proportion A ratio is a comparison of numbers. The ratio of squares to stars can be expressed in three different ways: ★★★★ Using the word “to”-
Preview Warm Up California Standards Lesson Presentation.
7 th Grade Pre-algebra Chapter 6 Notes. 6.1 Ratios and Rates Vocabulary Ratio: a comparison of two numbers by division. Rate: a ratio of two measurements.
Copyright ©, Long Beach Unified School District. All rights reserved. - Grade 7 MAP 2 D Ratios and Proportions.
Ratios: a comparison of two numbers using division
Holt McDougal Algebra 1 Rates, Ratios, and Proportions Holt Algebra 1 Lesson Quiz Lesson Quiz Lesson Presentation Lesson Presentation Warm Up Warm Up Holt.
 A ratio compares two things.  It can compare part to part, a part to the whole, or the whole to a part.  The word “to” compares the two terms in a.
Solving Proportions 4-2 Bell work: Find two ratios that are equivalent to each given ratio , ,
Bell Quiz. Objectives Solve rate and ratio problems.
2nd Nine Weeks Practice Problems. Question 1 Simplify:
2 pt 3 pt 4 pt 5pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt 2pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt Proportions Similar Figures PercentsApplications.
Math Weekly Progress Check – Q2W8 1.Log onto Student Connect 2.Go to “Assignments” 3.Click on “Show All Assignments” 4.Record your current grade in math,
Proportions & Unit Rate 7 th Grade Math. 1. Melanie and Valerie went shopping last week. Melanie bought twice as many shirts as Valerie. If Valerie bought.
Percent.
When comparing two objects of the same proportion... Proportional Relationships Proportion: a statement that two ratios are equal.
Solving Proportions.  Ratios: A comparison of two numbers using division.  Three ways to write Ratios:  a to b  a : b ,where b is not 0  Proportion:
CAN THE WINNER LOSE?. 1. The classroom has 7 laptops and 4 tablets. What is the ratio of laptops to tablets?
Ratio Tables and Graphing 1. Warm Up Agenda 2 Complete these problems: 1) Label the x-axis, y-axis and origin. 2) Plot the point (2,4) 3) Plot the point.
7 th Grade Math Week of 11/17/14 Information from : Purple Math, Holt Rinehart Winston TB, Math-Aides
Holt Algebra Rates, Ratios, and Proportions 2-6 Rates, Ratios, and Proportions Holt Algebra 1 Lesson Quiz Lesson Quiz Lesson Presentation Lesson.
Vocabulary ratio: a comparison of two numbers through division often expressed as a fraction. Proportion: An equation that states that two ratios are equal.
Pumpkin Cake Pops Total Time: 40 minutes Yield: 1 dozen cake pops Serving: 1 cake pop.
Chapter 3-9 Proportions –pgs M5:Solve problems involving rates.
1. Simplify each side SOLVING EQUATIONS WITH VARIABLES ON BOTH SIDES 2. Get rid of variable on right side 3. Solve two step equation Get rid of parentheses,
Chapter 9: Stoichiometry Ridgewood High School
Find two ratios that are equivalent to each given ratio , , , , Possible answers:
Understanding Proportion Example:. What is a ratio? Write a ratio for the following in as many ways as you can: Boys to girls Boys to students Girls to.
Understanding Ratios Proportions We will solve problems using ratios and proportions.
Holt Algebra Rates, Ratios, and Proportions Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x = m = y =18.4 Multiply. 6.7.
Standard Equipment, Equivalents, and Measuring Math
Ratio and Proportion Ms. Crusenberry
Rates, Ratios, and Proportions
Bell Ringers Solve the following two step linear equations. Show your work. 1.
Objective Today you will learn how to change a fraction to a decimal and a percent!
Rates, Ratios, and Proportions
Ratios and Rates Chapter 7.
Ratio Tables and Graphing
Rates, Ratios, and Proportions
UNIT SELF-TEST QUESTIONS
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Ratio Tables and Graphing
Rates, Ratios, and Proportions
Change each fraction to a percent.
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Altering the yield Why ? To change the quantity.
Rates, Ratios, and Proportions
Ratios, Fractions, and Percents
Rates, Ratios, and Proportions
Unit 4 The Unit Organizer Betchan, Gonzales, Strauss Proportionality
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Lesson A ratio is the comparison of two quantities by division. We also, learned about proportions. A proportion states that 2 ratios are equal.
Rates, Ratios, and Proportions
What is a “ratio”? How do you write a ratio?
Rates, Ratios, and Proportions
Presentation transcript:

Mr. Singh Think of one interesting thing about yourself.

About the student

What I expect from the class Listen to what your teacher has to say. Raise your hand when asking a question. When working in a group use the “quite voice”. Enjoy the activities we will do in class, and help your classmates.

Agenda for today Introduction (5 min) Magic with numbers activity (5 min) Lesson on ratio (10 min) Bubble Gum activity (5 min) Lesson on proportion (10 min) Capture recapture Activity (20 min) Exit Slip (5 min)

Activity 1: Magic with numbers Think of a number between 1-20 Double this number Add 1234 Divide by 2 Subtract the original number from your answer Subtract 93 The result is _______________

What did you learn from the magic with number activity?

Goals for today Learn about ratio and rate. Learn to setup and solve proportion. Use ratios and proportion to solve real life problems.

What is ratio? 1a. A ratio is _____________________________________ There are ________________ to write a ratio. Example 1. John could run a mile in 25 minutes _______________or__________or ______________ Comparison of two numbers 3 ways 1 mile 25 minutes 1 mile : 25 minutes 1 mile to 25 minutes

Example 2. Two pounds of grapes cost $4.45 _____________ Example 3. In a math class there are 5 boys and 6 girls. _______________________ 2 lbor$4.45 $4.452lb 2lb : $4.45or2lb to $ boysor6 girls 6 girls5 boys 5 boys : 6 girlsor 6 girls to 5 boys

Practice 1: A can of soda cost 75 cents. ________ Practice 2: There are 2 yellow beans for every 5 red beans. _______ Practice 3: Three feet is equal to one yard. ________ 1 can or 1can : 75 cents or 75 cents to 1 can $ yard 3 feet : 1 yard or 3 feet to 1 yard 3 feet 2 yellow beans or 2yb : 5rb or 2 yellow to 5 red 5 red beans

Activity 2: Blowing bubble Contest Remember to use your “quite voice”. Student one – Count the bubbles Student two – Blow the bubbles Student three – keep track of the time Student four- record the data gathered

What are some other rates you see in real life?

Proportion _______________________ Cross product 2*3 = 6*1  6=6 Cross product of a proportion is always equal. Show that two ratios (or fractions) are equal.ratios

Example 4. If a turtle travels 5 inches every 10 seconds, how far will it travel in 50 seconds? 5 inchesx inches 10 seconds 50 seconds = The turtle will travel 25 inches in 50 seconds

Example 5. David read 40 pages of a book in 5 minutes. How many pages will he read in 80 minutes if he reads at a constant rate? Example 6. On a map, one inch represents 150 miles. If Las Vegas and Reno are five inches apart on the map, what is the actual distance between them?

Example 7. Ricaldo work as a landscaper and earn $13.75 per hour. How many hours Ricaldo worked if he earned $576 last week.

Practice 4. If there were 7 males for every 12 females at the dance, how many females were there if there were 21 males at the dance? Ask yourself is there a ratio, a comparison in that problem? What’s being compared? Practice 5. Bob had 21 problems correct on a math test that had a total of 25 questions, what percent grade did he earn? (In other words, how many questions would we expect him to get correct if there were 100 questions on the test?) Practice 6. If there should be three calculators for every 4 students in an elementary school, how many calculators should be in a classroom that has 44 students? If a new school is scheduled to open with 600 students, how many calculators should be ordered? Practice 7. If your car can go 350 miles on 20 gallons of gas, at that rate, how much gas would you have to purchase to take a cross-country trip that was 3000 miles long?

Blueberry Muffin Recipe Prep Time: 15 MinutesCook Time: 25 Minutes Ready In: 40 MinutesServings: 8 INGREDIENTS: 1 1/2 cups all-purpose flour1/3 cup milk 3/4 cup white sugar1 cup fresh blueberries 1/2 teaspoon salt1/2 cup white sugar 2 teaspoons baking powder1/3 cup all-purpose flour 1/3 cup vegetable oil1/4 cup butter, cubed 1 egg1 1/2 teaspoons ground cinnamon

-What do you learn about the ratios and proportion? -Can ratios and proportion be used to solve everyday problems?

Lion population Kenya's lions could vanish within 10 years Kenya has been losing 100 lions a year for the past seven years, leaving the country with just 2000 lions in year 2009.

Global Polar bear populating is estimated to be between 20,000 to 25,000. Worldwide population estimates are uncertain, but recent consensus suggests an absolute minimum of 50,000 killer whale.

How would someone measure the bird population?

Capture and recapture activity *Wait for your teacher’s permission before starting the activity *Work quietly in group of four -Student one – read the direction -Student two – bring the material and observe for mistakes -Student three – perform the activity -Student four- record the data gathered

-How did this activity helped you enhance your knowledge about ratio and proportion?