Money Problems next © 2007 Richard A. Medeiros. Use coins to solve the following problems. There can be more than one solution. next © 2007 RAM.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
What is it? GO ON BOAT BIKE CAR HELICOPTER VAN BUS TRAIN TRUCK
Advertisements

Spending When you spend money you Buy goods and services.
Let’s Go Shopping ! Enter the names of your group members below. Tyler.
EXAMPLE 2 Predicting Results Shopping You buy a T-shirt that costs $9.21. You give the clerk $ Estimate your change. Is this estimate high or low?
Algebra Problems… Solutions Algebra Problems… Solutions © 2007 Herbert I. Gross Set 24 By Herbert I. Gross and Richard A. Medeiros next.
Fractions of a Cornbread Fractions of a Cornbread © Richard A. Medeiros 2009 next.
Problem solving with money. Expectations I expect.
Pennies, nickels, dimes, and quarters! Oh My! A day of shopping!
Prime Factor Tree © Richard A. Medeiros 2008 next.
FRACTIONS & DECIMALS GO BACK TO ACTIVITY SLIDE
LINEAR ALGEBRA A toy manufacturer makes airplanes and boats: It costs $3 to make one airplane and $2 to make one boat. He has a total of $60. The many.
Joshua has $6.00 in his pocket. He went to a football game and bought some snacks. How much change will Joshua receive if he buys a hot dog that costs.
Math 7 Unit 6 Introduction to Fraction Operations.
Money Problems next 2.MN#8 © Math As A Second Language All Rights Reserved.
8 th Grade CC Review. Try with a Partner  Solve:
1 nickel = ___ pennies 1 dime = ___ pennies 1 quarter = ___ pennies 1 dime = ___ nickels 1 quarter = ___ nickels 8.1.
Lesson #22 - Systems of Equations. A system of equations is a set of two or more equations with 2 variables. The solution to a system is the point where.
Click for the next screen. Money Content Standard: Find a combination of coins that equals a given value Click for the next screen.
Going Shopping 1. Choose an item that you would like to buy. 2. Draw a picture of the item in your math journal. 3. Label the drawing with the amount of.
Shopping: buying products.. AIMS: To repeat words and combinations in oral speech To repeat words and combinations in oral speech To develop dialog skills.
Today we will be learning: to use all four number operations to solve money problems to find a small difference by counting on.
1A © Educational Publishing House Ltd How many Unit 3 Sharing toys.
Teens 2 lesson three budgeting your money presentation slides 04/09.
Name: May be reproduced for classroom use. © Classroom Connect I’ve got change! 1¢ 5¢ 10¢ 25¢
I see a little girl and a ball in a car.. See the airplane and the little horse.
Add money problems. How to add 2, 3, and 4 digit problems , ,678.
Slideshow 20, Mathematics Mr Richard Sasaki, Room 307.
Relations A relation is a set of ordered pairs. Let's take a look at a couple of examples:
A dding and Subtracting Integers and Unit Rate Prices By:Erica and Lewis.
The Use of $Money$ in the Virginia Colony SOL VS. 4d.
Anthony Thomas Chocolate Fundraiser. WHY?? Why do we even need another fundraiser? Troop 16 already offers the popcorn sale and occasional car washes.
Scientific Method Activity:  Problem: Are the colors equally represented in a pack of milk chocolate M&Ms?  Hypothesis: I think there will be 19 M&Ms.
Algebra Problems… Algebra Problems… © 2007 Herbert I. Gross Set 7 part 2 By Herb I. Gross and Richard A. Medeiros next.
Solving an equation with negative coefficients: EXAMPLE 1 EXAMPLE 2
Third Grade Miss. Torres.  Whole Numbers  Solve  Multiplication (x)  Products.
Economic Essentials #1 What is economics?. Economics The study of the choices people make to satisfy wants and needs.
Solve Systems of Linear Equations Application Problems.
By: Myriah Wooley. Today your mother has sent you to the store to pick up a few items! Let’s help her out! Each slide shows a picture of the item you.
ADDITION WORD PROBLEMS GABRIELA VALENCIA EDIT 4170 SATURDAY PORTIONS OF THESE MATERIALS HAVE BEEN INCORPORATED UNDER THE FAIR USE OF GUIDELINES AND ARE.
Today we will be learning: to recognise different coins and notes to add up small amounts of money.
Notes Over 11.1 Proportions Vocabulary Proportion - an equation that states that two ratios are equal. Cross Product Property - the product of the extremes.
Where is it?. This is a yoyo. This is a desk. The yoyo is on the desk.
A store pays $1.50 for a bag of candy. If the store wants to mark-up the price 60%, how much will the store sell the bag of candy for? 100% = $ %
Chocolate bars By Annette Dileo. Different Types!!!  There are a lot of different types.  My favorite type is milk chocolate.
Multiplication Rule Statistics B Mr. Evans. Addition vs. Multiplication Rule The addition rule helped us solve problems when we performed one task and.
Day 1 (Graphing and Substitution). 2 or more equations with the same set of unknowns We are doing these.
October 12, Objectives Content Objectives  Students will review probability rules through review of Thursday’s work.  Students will learn about.
Equations And Inequalities Algebraic Equations “MATHEMATICS I”
10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt Counting.
Probability VOCAB!. What is probability? The probability of an event is a measure of the likelihood that the event will occur. When all outcomes are equally.
Pg 155 # 1,2, 13(sub), 14(elim) You are planning a Halloween party. You have 22 people coming to the party and want to give each person a bag of candy.
Unit 4B Study Help. Choose the equation… A pack of gum $1.79. Jessica purchased 4 packs of gum to sneak into Dr. Brantley’s class. (Obviously she doesn’t.
Probability of Dependent Events Section 10.3 What key words tell us it is a dependent event?
Making Change West Baton Rouge Parish Schools Grade 3 GLE 10.
Teens 2 lesson three budgeting your money. budgeting vocabulary Where does your money come from? Where does it go? What are the consequences of decisions.
Hosted by Ms. Hornick Solving Equations Probability Problem Solving Inequalities
GloJuju’s Chocolate Shop Gloria Zhou & Julia Lieu.
8.7Systems of Linear Equations – Part 1
BACK SOLUTION:
Solve: 1. 4<
Jan has 10 pieces of candy. She gives 3 to Jim. Then she gives 3 to Pam.How much candy does she have left? *
Compound Probability.
How can you model a division problem to find how many in each group?
單位量詞.
POWER CHALLENGES Several Ways To Solve 7 CHALLENGES.
“Compound Probability”
I have… I have… Who has 3:40? Who has 12:20? I have… I have…
Presentation transcript:

Money Problems next © 2007 Richard A. Medeiros

Use coins to solve the following problems. There can be more than one solution. next © 2007 RAM

1. If a pencil costs 29¢, what coins would you use to pay for the pencil? Find more than 1 solution! next © 2007 RAM

2. If a Hershey candy bar costs 55¢, what coins would you use to pay for your candy bar? Hershey Milk Chocolate 55¢ Find more than 1 solution! next © 2007 RAM

3. If a toy car costs 89¢, what coins would you use to pay for your toy car? Find more than 1 solution! next © 2007 RAM

4. If your school lunch costs 75¢, what coins would you use to pay for your lunch? Find more than 1 solution! next © 2007 RAM

5. If a deck of cards costs 77¢, what coins would you use to pay for the deck of cards? Find more than 1 solution! next © 2007 RAM

6. If a bag of marbles costs 99¢, what coins would you use to buy the bag ? Find more than 1 solution! next © 2007 RAM

7. If a model airplane costs 88¢, what coins would you use to pay for the plane? Find more than 1 solution! next © 2007 RAM

8. If a small bag of popcorn costs 46¢, what coins would you use to pay for the popcorn? Find more than 1 solution! next © 2007 RAM

9. If a small toy sailboat costs 95¢, what coins would you use to pay for the boat? Find more than 1 solution! next © 2007 RAM

10. If a yoyo costs 63¢, what coins would you use to pay for your new yoyo? Find more than 1 solution! next © 2007 RAM