Understanding. Using this slideshow with manipulatives (counters or tiles) will help reinforce the concepts of multiplication and division. Each student.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
To understand multiplication as repeated addition and as an array
Advertisements

Andrew has a dresser in his room with 7 drawers. He has 28 shirts. If he puts the same number of shirts in each drawer, how many shirts will he put in.
Understanding. Using this slideshow with manipulatives (counters or tiles) will help reinforce the concepts of multiplication and division. Each student.
Three cards numbered 4, 5, and 6 are in a bag. A card is randomly drawn and replaced. Then another card is drawn. What is the probability that the product.
What are we going to do? What does calculate mean? Calculate means __________. CFU Students, you already know that the relationship between quantities.
1 Telling the time What time is it? What’s the time? Have you got the time? It is eight o’clock. It is ten o’clock. It is three o’clock..
Long Division by One-Digit Numbers.
THE BIG IDEAS OF MULTIPLICATION AND DIVISION. WHAT IS MULTIPLICATION? WHEN DO WE USE MULTIPLICATION?
Translating Word Phrases into Algebraic Expressions or Equations
Solve one to solve the other!
Solve in the Practice section of your math journal, then read quietly at your desk Olisa has a garden shop. One customer wants to buy 42 snapdragon plants.
Review For Test #3. PEMDAS Writing Equations ProportionsLCM/GCFEstimation
By Kimberly Blanton. Today, I found out that in two weeks my mom and I are going to be moving near my grandparents, who live three hours away in Cincinnati,
1 Math DBA 2 Review Hosted by Mrs. Bryan © Don Link, Indian Creek School, 2004 Jeopardy.
Multiplication Stories Regina Payne, RRISD Instructional Coach EQUAL GROUPS PROBLEM SOLVING.
Math – LEAP Review – GLE’s Presented by Vicki Martinez.
Seth traveled 412 miles in 4 days. He traveled the same number of miles each day. How many miles did he travel each day?
Welcome! The Topic For Today Is…. Multiplication and Division Word Problems Multiplication Word Problems Division Word Problems Multiply Numbers Ending.
Writing and Solving Linear Equations. You bought a magazine for $5 and four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?
Unit 3 Review.
Multiplication and Division Word Problems Test Review.
GCF and LCM Problem Solving
Multiplication and Division Word Problems. 1.) Understand the problem. Mrs. Bailey is having a birthday party for her daughter Jessica. She bought 5 packs.
If it’s yours or if it’s mine, there’s a way to show it …
What do we know about division? 16 ÷ 4 = _____
Grade 2 Module 3 Lesson 2 Application Problem Problem
+ WORD PROBLEMS. + Warm Up 9/3 Solve: – 6k = 6(1 + 3k) 2. -5(1 – 5x) + 5(-8x – 2) = -4x – 8x.
Morning Work Week 3. Monday Multiplication Rule: REVIEW 10x6=2x9=5x7=11x3=0x4=1x5=10x3= 2x7=5x8=11x9=0x10=1x7=5x5=2x5=
Ask the Expert: Challenging Word Problems Cassy Turner.
ADDITION AND SUBTRACTION. Addition  “Finding the total, or sum, by combining two or more numbers.” You can use pictures and models to demonstrate addition!
Note: Many problems in this packet will be completed together in class during review time. Students are not expected to complete every single problem in.
Word Problems September 3, 2014
Copyright © 2011 Study Island - All rights reserved. Name: _________________________________ Real-World Multiplication and Division Directions: Draw pictures.
The Tiger or the Treasure? Play it safe with guaranteed treasure or pick a door to get more! But beware of the TIGER!
MULTIPLICATION DIVISION MECHANICAL MULTIPLICATION AND DIVISION ON THE PYTHABACUS.
How many? This is a yoyo. These are yoyos. How many yoyos are there? There is …..one yoyo.
Today we will discuss about the topic:

My Toys Primary One. How many balls are there ? one two three four.
1. Which situation below could represent the inequality 25x ≥ 500? a) A SALES PERSON EARNS A BASE SALARY OF $25 PER WEEK AND $311 PER SALE WANTS.
DIVISION VOCABULARY ÷EGTA ÷ What is division? How can I use what I know about repeated subtraction, equal sharing, and forming equal groups to solve division.
What To Do With Remainders By the end of this lesson, you will know four different ways to handle a remainder in real life.
Let’s Model Arrays, Base-10, Area Model, Partial Products, # Sentence.
Math An Introduction to Applications of Linear Equations 1.
Algebraic Expressions Using Variables to Represent Situations.
AdditionSubtractionMultiplication Division * Click the star on the desired box first and then click the box itself.
Created by Hester Sutton March 2011 The Brandywine School District presents The Singapore Math Series Session III Multiplication and Division.
Algebra Understand patterns, relations, and functions.
. 1. Sam usually delivers 22 newspapers each day. One day, 5 of his customers put a hold on the paper because they were going on vacation that.
1.6 Warm Up Warm Up Lesson Quiz Lesson Quiz Lesson Presentation Lesson Presentation Represent Functions as Rules and Tables.
Warm-Up Exercises Identify the domain and range of a function EXAMPLE 1 The input-output table shows the cost of various amounts of regular unleaded gas.
牛津小学英语 5B Unit 7 A busy day (Part BCD) 钱丽华. 6:30 go to school 11:45 watch a football game at night 10:00 go to bed David’s busy day get up David gets.
1-Digit Multiplication Digit Multiplication Digit Division Estimation Multi-Step Problems.
Solving Equations With Multiplication and Division.
This is JEOPARDY. JEOPARDY! Problem Solving Equations Order of Operations Factors Solving Equations Fractions FINAL JEOPARDY.
Bellwork: Could you hit a home-run using a hockey stick? How likely is this?
Lesson 5. Lesson 5. May I Help You? th Grade.
Singular and Plural Nouns.
Week 1.
SOLVING TWO-STEP EQUATIONS
I _________ ________ to Study English
Translate the sentence into an equation
PLACE VALUE.
Chapter 9: Developing Meanings for the Operations
冀教版 七年级上册 Lesson 27.
Long Division by One-Digit Numbers.
SOLVING TWO-STEP EQUATIONS
Jeopardy $100 $100 $100 $100 $100 $200 $200 $200 $200 $200 $300 $300
Multiplication facts Your Help Guide.
Multiplication basics:
Presentation transcript:

Understanding

Using this slideshow with manipulatives (counters or tiles) will help reinforce the concepts of multiplication and division. Each student should have about 65 counters or tiles to model the problems in this slideshow. Guide students through the problems, circulating the room to see that each student is displaying manipulatives that correspond to the problems. Note to the teacher

Division Start with a group, then break it into smaller groups of equal size.

Can you model these division problems using the manipulatives on your desk?

Samantha saved $54 for a bike. She saved six dollars each week. How many weeks did she save for her bike?

Samantha saved $54 for a bike. She saved six dollars each week. How many weeks did she save for her bike?

Phillip bought 24 tennis balls. These tennis balls were packaged three in each can. How many cans did he buy?

Phillip bought 24 tennis balls. These tennis balls were packaged three in each can. How many cans did he buy?

Amy has 25 strawberries to use for smoothies. Her recipe calls for 5 strawberries in each smoothie. How many can she make?

Amy has 25 strawberries to use for smoothies. Her recipe calls for 5 strawberries in each smoothie. How many can she make?

It takes two bananas to make a smoothie. How many smoothies can Jasmine make with 16 bananas?

It takes two bananas to make a smoothie. How many smoothies can Jasmine make with 16 bananas?

Ramona has 56 beads. She uses seven beads to make a bracelet. How many bracelets can she make?

56 beads

Ramona has 56 beads. She uses seven beads to make a bracelet. How many bracelets can she make?

Kim has 35 wooden logs. She burns the same number of logs each night. How many nights can she make a fire?

Kim has 35 wooden logs. She burns the same number of logs each night. How many nights can she make a fire?

Twenty four girls are going camping.. How many tents will they need? Four girls can sleep in a tent.

Twenty four girls are going camping.. How many tents will they need? Four girls can sleep in a tent.

Exactly twenty seven batteries are needed for 9 flashlights. How many batteries does each flashlight need?

Make 9 groups. Place a battery in each group - ONE at a TIME- until you use all the batteries.

Exactly twenty seven batteries are needed for 9 flashlights. How many batteries does each flashlight need?

There are 21 pots of flowers on our street. If there are three pots of flowers on each porch, how many houses are on our street?

There are 21 pots of flowers on our street. If there are three pots of flowers on each porch, how many houses are on our street?