Writing equations to represent mathematical situations.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Ratios and Proportional Relationships Test Review
Advertisements

Created by E. Duffy Team 1Team 2Team 3 Team 4 Team 7 Team 6Team 5 Team 8Team 9 Question 1 Question 2 Question 3 Question 4 Question 5 Question 6.
Recognizing Key Words Solving Word Problems. Addition Key Words Add And Altogether Both In all Increased More Plus Sum Total.
Example #1: For her neighborhood barbecue, Mary bought 5 pounds of chicken for the cost of $ Worried that she didn’t have enough food, she returned.
MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday 3 Benchmark – Practice Questions from Unit 1 – 3 and a chance to earn Bonus (Skills Check category) 4 Review Unit.
CCGPS Coordinate Algebra EOCT Review Units 1 and 2.
Flashcards. Monday, April 14 Chapter 6 Review Chapter 6 Review 1. The perimeter of a rectangle can be found using the expression 2ℓ + 2w, where ℓ represents.
Find your seat. Team 1 Team 2 Team 3 Team 4 Team 5 Team 6.
12 An adult meal at a restaurant costs one dollar less than twice the cost “c” of a child’s meal. Write an equation that can be used to find the cost of.
Review Questions 3 rd OA.8. Hank has 115 stamps. Michael has 95 more stamps than Hank. Pedro has 28 fewer stamps than Michael. How many stamps does Pedro.
THE FOOD BUDGET. Important Vocabulary Budget: A plan for managing money. Staples: Basic food items that are used on a regular basis. Food Assistance Program:
Over Lesson 4–3 A.A B.B C.C D.D 5-Minute Check 1 x = -3 Solve x – 3 = –6. Check your solution. Solve y + 9 = 7. Check your solution. y = -2 Solve –13 =
© A Very Good Teacher th Grade TAKS Review 2008 Objective 2 Day 1.
Keystone Review Problems Which of the following inequalities is true for all real values of x? A. x 3 ≥ x 2 B. 3x 2 ≥ 2x 3 C. (2x) 2 ≥ 3x.
1 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt ExpressionsEquationsRatiosUnit.
5 Minute Check Complete in your notes · · ÷ ÷ 2 3.
HW # 69 - p. 296 & 297 # even AND p. 300 & 301 # 5-12 all, & 15 Warm up Joseph, Ana, Lena, and George chipped in money for a friend’s gift. The gift.
Expressions vs. Equations 4x x and 3x + 31 = 32 An expression is an operation with variables or numbers but no equal sign. – Example: 4x +5 or 4(x+5)
ZAP. CHOOSE THE CORRECT EQUATION A) The product of 2 and 3 plus 9 B) 9 minus the quotient of 2 and 3 C) 9 less than the product of 2 and 3.
Math Jeopardy Modeling 101Always Follow Orders Show Me the Money Always Use a Reference Two Step or To Trick
Functions. Taylor had $225 in her savings account. She then added $50 to her account each week, t. How long did it take Taylor to have a total savings.
 UNDERSTANDING AND READING WORD PROBLEMS Do Now’s for Lessons 1-8.
Gross Pay Chapter Hourly Pay Employees – People who work for others Employer – The person or company and employee works for. Hourly Rate - a certain.
Graphing Linear equations
Intro to Situations  Equations January 21, 2015.
Course Interpreting Graphs Do Now: Graph the ordered pairs from the table. What letter do the points form? V x 44 22 024 y42024 HWK: WBK p 38.
Bell Ringer What is the difference between a want and a need? Fill in the table below with examples. WantsNeeds.
I left the high school and drove right 100 ft., but then turned around and drove left 200 ft. Draw a picture representing the situation. Write your name.
A package of tennis balls contains 3 tennis balls. The number of tennis balls and the number of packages are in a proportional linear relationship. This.
Warm Up Change to a decimal 1. 20% 2. 45% % 4. 2% Course Applications of Percents.02.
Ex 1: Convert 5 miles to feet. Warm up. CCGPS Coordinate Algebra EOCT Review Units 1 and 2.
Steve rode 4 miles on his bike the first day, m miles on the second day and 7 miles on the third day. If on all three days total he rode no less than 20.
Mathematics 2 Ms. Meek Adding and Subtracting Money Amounts.
BELLWORK You save $1.00 in an envelope. Each day for 5 more days you triple the dollars in the envelope from the day before. How much will you have on.
Translating Words into Algebraic Expressions. Vocabulary  Variable  is a symbol usually a letter that represents one or more numbers.  ex. A number.
STAAR Review Obj 6 Obj 1 Obj 5Obj 3 and 4 Obj Test Review.
Note: Many problems in this packet will be completed together in class during review time. Students are not expected to complete every single problem in.
JEOPARDY Functions Equations Formulas Explicit Formulas
Using Percent. Warm-up: Get a calculator Find the percent of each number. 1)25% of 200 2)22% of 40 3)63% of 89 4)112% of 24 5)Jenny sold 380 boxes of.
Homework 1.Every month, Gillian makes $1600 plus an 8.9% commission on sales. If her sales last month totaled $18,400, what was her total pay? 2. The.
Percent Applications.
Jeopardy Writing Equations Solving Equations Word Problems Combining Like Terms Translating Math Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300.
Lesson 9 Solving Problems Using Ratios, Rates, Proportions, and Percents.
NS1.7 Solve problems that involve discounts, markups, commissions, and profit and compute simple and compound interest. Also covered: NS1.3 California.
Splash Screen. Lesson Menu Five-Minute Check (over Lesson 1–4) Then/Now New Vocabulary Example 1:Use a Replacement Set Example 2:Standardized Test Example.
Using Systems to Solve Problems (day 3 of 3) MCC9-12.A.REI.5 & MCC9-12.A.REI6 Learning Target: I am learning to write and solve a system of equations to.
Benchmark Review A teacher wants to put her students in groups. There are 36 students in the class. Which could not be the number of students in the groups?
Section 1-1 Using Variables SPI 21C: Translate a verbal expression into an algebraic expression or vs. SPI 22B: Translate a verbal sentence into an algebraic.
Activator You bought a shirt that was 45% of the original price. The shirt was $27. What was the original price?
Hot Diggity Dog MATH! A game of adding and subtracting decimals.
240,000 20p + a SATMathVideos.Net A) 550 books B) 600 books C) 650 books D) 700 books 1,000 books sold in a month when the price was $10 per book. An equation.
A health club charges $32 each month and a one time registration fee of $120. Miguel has spent a total of $280. Which equation can be used to determine.
Commission is a fee paid for services, usually a percentage of the total cost. Jack’s Gallery sold Carole’s painting for $500 so Carole paid the gallery.
Warm Up. Homework Combine Like Terms Draw lines to separate terms From left to right, combine terms with the same variables.
Unit 3 (Part B) Assessment Review. Use substitution and the set of possible solutions {4, 5, 6, 7} to determine a solution to the equation 4x + 8 = 36.
WORD PROBLEMS. Word Problems #1 It takes you 10 minutes to wash one car and it takes a friend 8 minutes to wash one car. How many minutes does it take.
Name: _______________________ Date: ____________ Section: _____ The Cost Equation and Two-Step Equations The Cost Equation: _____ = ______ ± _______ OR.
Texas Essential Knowledge and Skills The student is expected to: Expressions, equations, and relationships—7.7 Apply mathematical process standards to.
Review for Test. Question #1  Jillian can spend at most $135 at the movies. She wants to buy 3 boxes of popcorn and 2 boxes of candy to share with her.
1: (A.1)(B) 1. Steven made a table showing the amount of money he earned, y, based on the number of fruitcakes he sold at a bake sale, x. Which equation.
Liberal Arts Math Bell Work: Explain the following:
THIS IS 5th Math JEOPARDY. THIS IS 5th Math JEOPARDY.
PUBLIC RELEASE TUESDAY
Writing Equations.
Mathematical Problem-Solving
An accountant can review 12 financial records in 28 minutes
Unit Rate and Proportional Relationships
Unit 1 Assessment Review
CA Review 3b (Part 2).
Using Variables ALGEBRA 1 LESSON 1-1
Presentation transcript:

Writing equations to represent mathematical situations

EQ How do you write equations that correspond to given situations or represent a given mathematical relationships?

Writing equations to represent mathematical situations The list below shows the items Seth bought at a grocery store. 1 gallon of milk for $ loaf of bread for $ dozen eggs for $1.59 He paid for these items with a $10 bill. Which equation could be used to find c, the total amount of change, in dollars, Seth should receive? A)C – 10 = (3.88 x 1.99 x 1.59) B)C = 10 + ( ) C)C = 10 – D)C = 10 – ( )

Writing equations to represent mathematical situations The table below shows the number of pumpkins sold at a pumpkin patch: SizeNumber of pumpkinsPrice Large100$8 Smally$5 A total of $1,050 was made on the sales of large and small pumpkins. Which equation could be used to find y, the number of small pumpkins that were sold? A) 5y + 8(100)=1,050C) 5y +1,050= 8(100) B) 5y 8(100) +1,050D) 5y + (8 +100)=1,050

Writing equations to represent mathematical situations The list below shows the amount of time it will take Tammy to do each of her chores. Rake the leaves (20 minutes) Clean her room (40 minutes) Do the laundry (40 minutes) Do her homework (40 minutes) Which equation could be used to find m, the total number of minutes it will take Tammy to do all the chores on her list? A)m=(40 + 3)×20C) m=(40 + 3)+20 B)m=(40 × 3)×20D) m=(40 × 3)+20

Writing equations to represent mathematical situations The librarian had 64 books to deliver to teachers. She delivered 7 of the books and then divided the rest of the books equally into 3 boxes. Which equation could be used to find n, the total number of books she put into each box? A)n=64−(7 × 3)C) n=64 +(7 × 3) B)n=(64− 7)÷3D) n=(64 + 7)÷3

Writing equations to represent mathematical situations Ms. Hollis spent $10 on food each day for 5 days. During this time period, she also spent a total of $61 on fuel for her car and $85 to pay her electricity bill. Which equation could be used to determine t, the total amount of money, in dollars, Ms. Hollis spent during this time period? A)t =5×(10×61) + 85C) t =5×( ) B)t =5×( ) + 85D) t =5×10 + (61+ 85)

Writing equations to represent mathematical situations Mr. Orland earns $16 for each wooden sign that he makes and $20 for each vinyl banner that he makes. Yesterday, he made 5 wooden signs and 2 vinyl banners. Which equation can be used to determine m, the total amount of money, in dollars, Mr. Orland earned from the signs and vinyl banners he made yesterday? A)m =( )×(2 + 5)C) m =(16×5) + (20×2) B)m =(16×20) + (2×5)D) m =(16 + 5)×(20 + 2)

Writing equations to represent mathematical situations A farmer sold cotton to two companies for $1.87 per pound. The farmer sold 500 pounds to Company A and 750 pounds to Company B. Which equation can be used to determine d, the total amount, in dollars, of the cotton sold to these two companies? A)d =(500×750) B)d =( )×1.87 C)d =( )×(750×1.87) D)d =( ) + (500×1.87)

Writing equations to represent mathematical situations “TICKET OUT” Jenny recently bought a new iPhone through AT&T. She had to pay a new customer fee of $120. She also had to pay $58 each month. So far, she has spent a total of $352. Which equation could be used to determine the number of months m, Jenny has had her iPhone? A)352 = 120m + 58C) 58m – 120 = 352 B)58m = 352D) 120 = 58m + 352

Writing equations to represent mathematical situations Sierra walks her dog Pepper twice a day. Her evening walk is two and a half times as far as her morning walk. At the end of the week she tells her mom, I walked Pepper for 30 miles this week! How long is her morning walk?