 A backpacker in the Sierras hikes 5.5 miles in 2 hours. If the hiking rate remains the same, how far will the backpacker hike in 7 hours?

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Finding Equivalent Ratios Given the Total Quantity
Advertisements

3-5 Write Ratios & Proportions
7.1 Ratios and Proportions
Identifying and Representing Proportional Relationships
Ratio, Proportion and Similarity
02 – 4a Unit Rates PA Grade 7, Math Anchor M07.A-R Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas, and.
Ratios and Proportions
Ratios Rates and Unit Rate
STAAR REVIEW RATES & UNIT RATES. GETTING THE IDEA A rate is a comparison, or ratio, of two quantities with different units. For example, a store sells.
Bell Ringer I will not answer questions.
7.1 The Meanings of Ratio, Rate, and Proportion
Notes Over is what percent of 140?
Writing and Solving Proportions. Proportions Proportion is an equation stating that two ratios are equivalent. Proportional are two quantities that form.
Proportions. An equation stating that two ratios are equivalent is called a proportion. 200 Miles 4 Hours 50 Miles 1 Hour = An equation stating that two.
Lesson 4-1 Ratio and Proportion
Proportion Ratio: A comparison of two numbers or two like quantities by division Rate: A ratio that compares quantities of different units Equivalent Ratios:
1. What is the Title of Lesson 2-6? 2. What is a ratio? 3. What is a proportion? 4. What is the difference between a rate and a unit rate? 5. What are.
Algebra 1 Notes 3.6 Warm Up Vocabulary 3.6 Ratio: Comparison of two numbers by division. Can be expressed 3 ways. Proportion: Equation stating.
Bell Work Find the unit rate: $54 6 lbs 500 miles 10 hours $42___ 6 people $9.00 per pound 50 miles per hour $7.00 per person.
Proportions. Proportion – two equal ratios 1 = 4 3 = = 21 a = c 8 24 b d.
Ratio, Rate, Proportion, and Percent. Ratio  Comparison of two numbers by division  Can be written three different ways 4 to 9 4 :
Do Now 1/4/12 Take out HW from last. Take out HW from last. Text p.152, #6-24 evens, 27, 31, & 32 Text p.152, #6-24 evens, 27, 31, & 32 Copy HW in your.
SWBAT… calculate ratio and proportion problems
4.1 Ratio and Proportion Ratio – comparison of two numbers by division. –Can be written: a to b a : b where b ≠ 0. If a and b represent quantities measured.
6.1.1 RATIOS, PROPORTIONS, AND THE GEOMETRIC MEAN Chapter 6: Similarity.
DO NOW. OBJECTIVE : SWBAT Solve problems involving proportional relationships Convert between measurement systems using unit rates and using proportions.
3.4a: Proportions p What is a ratio? A ratio is a comparison of two quantities The ratio of a to b can be expressed as: a : b or a/b a/b.
5-1 Objective: Solving proportions. A ratio is the comparison of two numbers written as a fraction. An equation in which two ratios are equal is called.
Chapter Notes: Write Ratios and Proportions Goal: You will find ratios and write and solve proportions.
Friday, December 3 Objective: SWBAT find ratios and rates solve proportions Homework: Practice 4-1 Bell Work (write in simplest form)
3.2 Solving Equations by Using Addition and Subtraction Addition Property of Equality –If the same number is added to each side of an equation, the resulting.
Finding a Percent of a Number
Monday October 18,2010 Review for Benchmark Assessment on Rates, Ratios and Proportions.
Lesson 6 & 7 Unit 5. Objectives Be able to find equations for direct variation: y = kx Be able to find equations for inverse variation: y = k/x Be able.
Direct Variation 2.4. Big idea… 5280ft=1mile. There will always be the same number of feet in a mile, so they are “directly proportional”
  A ratio is a way to compare two quantities that are measured in the same units by using division  45 : 100 Ratio.
7-1 Ratios and Proportions Class Notes and Examples.
Week 14 Math Vocabulary 1.area of a triangle – A = ½ bh 2.obtuse triangle – triangle with one obtuse angle 3.range of a function – the set of all second.
Proportions Lesson 6-3. A proportion is an equation stating that two ratios are equivalent. Determine if the quantities in each pair of rates are proportional.
Proportional and Non-proportional Relationships. An equation stating that two ratios are equivalent is called a proportional. 200 Miles 4 Hours 50 Miles.
4.7 PROPORTIONAL RELATIONSHIPS I CAN IDENTIFY PROPORTIONAL RELATIONSHIPS AND FIND CONSTANTS OF PROPORTIONALITY BY USING PROPORTIONS.
VOCABULARY. For any numbers a, b, and c, if a = b then a + c = b + c Addition Property of Equality.
Ratios, Rates & Proportions Warm Up Complete the handout.
1.6 SOLVE PROPORTIONAL RELATIONSHIPS OBJECTIVE: USE PROPORTIONS TO SOLVE PROBLEMS PROPORTIONS – BRAIN POP.
Chapter 3 – Solving Linear Equations Algebra I A - Meeting 16 Section 3.5 – Write Ratios and Proportions Ratio – uses division to compare to quantities.
Algebra 1 Foundations, pg 136  Students will be able to solve and apply proportions.
Section 3.8 Ratios & Rates Made Easy Mr. Beltz & Mr. Sparks.
Aim: How do we solve proportion problems?
October 1, 2012 Ratios and Proportions
Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x = 36 2.
Daily Problem for Tuesday 10/11/16
Grade 7 Writing Rational Numbers as Decimals
2-6 Ratio and Proportion Goal:
Modeling with proportions
Equivalent Ratios.
Proportions and Percent Equations
Proportions TeacherTwins©2014.
Lesson 2-6 Ratios & Proportions.
Rational Numbers, Factors, and Multiples Part 2
Ratios, Rates, and Proportions
Division ratio simplified one (1) __ hour.
Chapter 5: Graphs & Functions
Ratios Ratio – comparison of two quantities by division to 7 5:7.
6-1: Ratios and Rates.
Chapter 3: Solving Equations
Slope as Rate of Change Wednesday. Feb 5, 2014.
Ratios, Unit Rates, and Proportions
Proportion Guided Notes
Bell Ringer I will not answer questions.
NOT have to be a whole number.
Presentation transcript:

 A backpacker in the Sierras hikes 5.5 miles in 2 hours. If the hiking rate remains the same, how far will the backpacker hike in 7 hours?

 Uses division to compare two quantities. Can write the ratio of two quantities a and b in three ways:

 At a carwash fundraiser, 18 ninth grade students and 14 tenth grade students worked the first shift  A. Find the ratio of ninth grade students to tenth grade students.  B. Find the ratio of ninth grade students to all students.

 Equation that states two ratios are equivalent What must be true though??

 A.  B. 12 is to 18 as d is to 27.

 HW #16 Ratio and Proportion Worksheet