1.) 3.5 ∙ -4.1 = ________ 2.) -2.7 ÷ -0.3 = ________ What is the answer to the multiplication and division problem?

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Unit 1 Review Problems. LCM & GCF LCM/GCF #1 Find the GCF of 8 and 30.
Advertisements

Pre-Algebra Glencoe 9.1 A ratio is a comparison of two numbers or measures using division. A ratio can be written three ways: 3:53/5 3 to 5 BACK.
10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt Perimeter.
1. If the pattern continues, which term will consist of 21 squares? 2. What are the next three terms in the linear pattern shown above?
Jeopardy – Math – 5 th Review – Fractions Misc 1Misc 2Misc 3Misc 4Misc 5 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy.
Page 510 #10-20 ANSWERS.
Solving Multistep Inequalities
Minds On. Emily's brother drove 340 miles and used 17 gallons of gas. How many miles per gallon (mpg) did he get?
1. If the pattern continues, which term will consist of 21 squares? 2. What are the next three terms in the linear pattern shown above?
Bell Work September 9 1.Carpeting costs $7.99 a yard. If Jan buys 12.4 yards, how much will it cost her? 2.Jackie just bought a new car. Use the information.
CONFIDENTIAL1 Today we will review “Multiplying & Dividing Decimals”
To make cranberry jam you need 12 cups of sugar for every 16 cups of cranberries. Find the amount of sugar needed for 4 cups of cranberries. 3 cups.
To make cranberry jam you need 12 cups of sugar for every 16 cups of cranberries. Find the amount of sugar needed for 4 cups of cranberries.
Dividing Decimals I CAN divide decimals by a whole numbers and decimals.
Commission, Sales Tax, and Profit
© A Very Good Teacher th Grade TAKS Review 2008 Objective 2 Day 1.
Example 1-1a Write as a decimal. Method 1 Use paper and pencil. Answer:
Miss Bowen 4th Grade Math
Learn to divide whole numbers and decimals by decimals.
10/30/14 Warm up Adding Tax to Cost How much change will you get when buying a sweater for $29.95 plus 8.5% sales tax and paying with forty dollars?
Unit 3 Assessment Review Multiplying and Dividing Decimals.
5 th Six Weeks Benchmark Review Test SOLs 6.6b, 6.7, 6.8, 6.9, and 6.10.
Warm ups: Eric bought a pair of shoes originally priced at $95 for 45% off. He paid $52.25 not including tax. Which equation shows how Eric.
3-8 Dividing by Decimals Warm Up Problem of the Day
Are You Smarter Than a 5 th Grader? 1,000,000 5th Grade 9 5th Grade 10 4th Grade 7 4th Grade 8 3rd Grade 5 3rd Grade 6 2nd Grade 3 2nd Grade 4 1st.
© Mark E. Damon - All Rights Reserved Another Presentation © All rights Reserved
Grade Lesson 13 part 2. If you divide each side of an equation by the same nonzero number, the two sides remain equal. If you multiply each side of an.
4-5 Dividing Decimals and Integers by Decimals Course 2 Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
3-6 Dividing by Decimals Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Standards California Extension of NS2.3
01/06/10 Divide Decimals#5 Today’s Plan: -Multiplication Practice -Correct Homework -Divide Decimals Learning Target: -I will divide decimals. Warm Up:
HW: Page 126 #10-24 ANSWERS.
Math-7 NOTES DATE: ______/_______/_______ What: equation word problems
Today’s Lesson: What: equation word problems Why: To use an EQUATION in order to solve for the unknown in several real-life situations. What: equation.
1.Solve the following multiplication two-step equations: 2.Solve the following division two-step equations: 3.What about these two equations? You can wait.
Note: Many problems in this packet will be completed together in class during review time. Students are not expected to complete every single problem in.
Slope as Rate of Change. Calculating a rate of change. Dependent variable is the y variable. Usually on the bottom. Independent variable is the x variable.
Jeopardy Equations to Problem Situations Problem Situations to Equations Multiplying & Dividing Equations Adding & Subtracting Equations Miscellaneous.
FCAT REVIEW  Students will develop an understanding of and fluency with multiplication and division of fractions and decimals.  Students will connect.
3-6 Dividing by Decimals Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Divided by ÷ Quotient ÷ Separated into ÷ Times x Product x Twice x Multiplied by x Difference - Twice Separated into Multiplied by Quotient Product.
Do Now 12/16/09  Take out HW from Monday and Tuesday. Text p. 366, #16-32 even, 36 & 40 Text p. 366, #16-32 even, 36 & 40 Text p.368, #1-10 Text p.368,
Percents In Algebra County. Things to remember: Of means multiply To convert a decimal to a percent, move the decimal two places to the right. To convert.
Chapter 3.1 Data Description. Steps for finding the mean of grouped data 1. Make a table with class boundaries, frequency, midpoint and frequency multiplied.
Dividing a Decimal by a Decimal. Dividing Whole Numbers 12 ÷ 2 = 120 ÷ 20 = 1200 ÷ 200 = ÷ 2000 = Multiply both 12 and 2 by 10 Multiply.
#11. Divisor Quotient Vocabulary: Division Dividend.
Check it out! 1.5.1: Rearranging Formulas 1. Read the scenario below. Write an equation and use it to answer the questions that follow. In January 2011,
Tutoring for Unit 7 Test. 1. Write the fraction 4/16 in simplest form.
POD #1 By: Alexis Rapach. Question  An employee of a delivery company drives 480 miles at 60 miles per hour in a vehicle that averages 20 miles per gallon.
Are You Smarter Than a 7 th Grader? Are You Smarter Than a ? th Grader? 1,000,000 5th Level Topic 1 5th Level Topic 2 4th Level Topic 3 4th Level Topic.
Comic Strip Math Stories. Picture – show question Picture – show data known Picture – show how to figure Picture – show solution A box contains 14 candy.
Hot Diggity Dog MATH! A game of adding and subtracting decimals.
Practice with Division. Solve. Write any remainders as a fraction. 526 ÷ 8.
Multiplying and Dividing Equations. = 8 A. 0.8 B C. 80 D. 800.
ALGEBRA 1 Lesson 1-1 Warm-Up Are the following answers reasonable? Use estimation to determine why or why not
Dividing Decimals by Decimals Divisor Quotient Remember! Dividend Dividing Decimals by Decimals.
Multiply and Divide Integers. Same rules apply for both multiplication and division When both signs are the same – then the answer is positive ++ = +
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Adding and Subtracting Decimals Prime and Composite Numbers Rounding
Additional Example 1A: Using the Multiplication Property of Inequality
Sample Question Four members of the Johnson family took a trip from Pittsburgh to Harrisburg, a distance of 221 miles. It took them 4 hours and 15 minutes.
Unit 2 Assessment REVIEW Name_____________________________
Section 6.3 “Solve Multi-Step Inequalities”
Multiply and divide Expressions
1) Write the fraction as a decimal. 2) Find the difference
Objective - To multiply decimals and whole numbers.
Multiplying and Dividing Decimals
Presentation transcript:

1.) 3.5 ∙ -4.1 = ________ 2.) -2.7 ÷ -0.3 = ________ What is the answer to the multiplication and division problem?

Together Try on your own! Name: _____________________________Multiplying & Dividing Decimals – Word Problems A.)The owner of a gas station must collect a gasoline tax of $0.14 on each gallon of gasoline sold. On Tuesday, the owner paid $ in gasoline taxes. How many gallons of gas were sold on Tuesday? 1.) The owner of a gas station must collect a gasoline tax of $0.16 on each gallon of gasoline sold. On Tuesday, the owner paid $ in gasoline taxes. How many gallons of gas were sold on Tuesday? B) For a fundraiser, the seventh grade class sells 53 submarine sandwiches. They collect a total of $ What is the cost per sub? 2.) For a fundraiser, the seventh grade class sells 61submarine sandwiches. They collect a total of $ What is the cost per sub? D.) Aaron has a lemonade stand. He spent $3.65 on supplies to make lemonade and $7.35 on supplies to make cookies. At his lemonade stand, he sold 24 cups of lemonade for $0.50 and 18 cookies for $0.75. What were Aaron’s profits that day? *Hint: Profits = how much he made minus how much he spent. C.) Nate bought 13 candy bars. Each candy bar cost $0.98. How much did Nate spend? 3.) Tessa bought 12 candy bars. Each candy bar cost $0.75. How much did Tessa spend? 4.) Austin has a lemonade stand. He spent $4.55 on supplies to make lemonade and $9.35 on supplies to make cookies. At his lemonade stand, he sold 26 cups of lemonade for $0.50 and 16 cookies for $0.65. What were Austin’s profits that day? *Hint: Profits = how much he made minus how much he spent.

Together Try on your own! Name: _____________________________Multiplying & Dividing Decimals – Word Problems Plant 1Plant 2Plant 3Plant 4Plant 5 15 in E) The table below gives the heights of five different tomato plants in Justin’s garden. What is the average height of the tomato plants? Express your answer as a decimal. Day 1Day 2Day 3Day 4Day 5 $4.50$2.25$0.50$2.00$5.75 5) The table below gives the gain in Sunny Cleaning Service’s stock price for the last five days. What is the average gain for the five days. Express your answer as a decimal. 6) Roan can run 2.60 miles in 20 minutes. How many miles can he run per minute? 7) Logan bought 15 cans of soda. Each soda cost $1.79. How much did Logan spend?

Name: _____________________________Multiplying & Dividing Decimals – Word Problems A.)The owner of a gas station must collect a gasoline tax of $0.14 on each gallon of gasoline sold. On Tuesday, the owner paid $ in gasoline taxes. How many gallons of gas were sold on Tuesday? B) For a fundraiser, the seventh grade class sells 53 submarine sandwiches. They collect a total of $ What is the cost per sub? D.) Aaron has a lemonade stand. He spent $3.65 on supplies to make lemonade and $7.35 on supplies to make cookies. At his lemonade stand, he sold 24 cups of lemonade for $0.50 and 18 cookies for $0.75. What were Aaron’s profits that day? *Hint: Profits = how much he made minus how much he spent. C.) Nate bought 13 candy bars. Each candy bar cost $0.98. How much did Nate spend?