Acknowledgement This power point presentation is part of the collaborative work of fifteen ELI / KAU female English language instructors. The project comprises.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Module 6 A Farm Unit 1 It was hard work but I enjoyed it. :
Advertisements

Adding Details to a Story Narrative Writing Lesson Craft Lessons page.30.
“The Mixed-Up Chameleon”
Commas: Words in a Series
Swimming across Borders By Dr. Amal Shousha
COUNTABLE AND UNCOUNTABLE NOUNS
Food Riddles V.B.2013.
Mrs. Fatima Attia And: to connect two similar ideas Ex: He didn‘t have to travel for work, and his family and friends lived nearby. But: to connect two.
1 ABC - Slide Show Things you find in the grocery store.
Basic/ Low Intermediate Northstar
Unit 3 Swimming across Borders. Acknowledgement This power point presentation is part of the collaborative work of fifteen ELI / KAU female English language.
Charles W. Henry Science
Mrs. Fatima Attia Page 150 Reading Two On the road with John Madden.
Acknowledgement This power point presentation is part of the collaborative work of fifteen ELI / KAU female English language instructors. The project.
4- Focus on Writing Audience, Content, and Tone In any kind of writing, audience refers to the people who read what you write. What you say – content –
ORANGIC PRODUCE: IS IT WORTH THE PRICE?Page 121 This unit explores the advantages and disadvantages of buying natural foods. Reading One focuses on the.
NorthStar Basic/ Low Intermediate Unit 7: Organic Produce: Is It Worth the Price? Prepared by: Azza Khattab.
Guess the Veg. Our food comes from all over the world! A lot of our food comes from the continent of Africa. This includes a lot of the fruit and vegetables.
The ELI External Program- Level 102 NorthStar Second Edition Reading and Writing Basic/Low Intermediate.
match the words with their definitions.
6/25/2013. What is CELDT? California English Language Development Test PURPOSE: To identify students who are English Learners To monitor progress in learning.
Section B Do you like fruits? A: What are these? B: They are apples. A: Do you like them? B: Yes, I do. / No, I don’t.
Country Life vs. City Life Unit 2
莆田二十八中学 陈海泉. 1 Greeting 2 Enjoying a song Make sentences which includes “wh- + to do” according to the pictures. wonder, where not know, how I wonder.
Match the picture and the words. Write what you need to make toast. Put the sentences into a right order. White a minute. It’s ready. Put it in the toaster.
Fruit and Vegetables. How many pieces of fruit and vegetables have you eaten today? To be healthier and live longer. Why do you think we should eat fruit.
Food When you think of a bean what do you imagine? Something long and green?
I am ready to test!________ I am ready to test!________
NORTHSTAR (2 nd edition)Reading/Writing Basic/Low Intermediate.
Learning Goals:.
Healthy Eating This presentation is prepared by the 6 th grade students for the project “Keeping Fit & Healthy” Vladimir2010.
2 Focus on Reading A- Reading One: Organic Produce vs
Some animals are extinct ( they no more live on earth). Some are endangered ( face the danger of being extinct). And some are not in danger. We should.
Different kinds of food apple (n) a round fruit with shiny red or green skin and firm white flesh.
Unit 7:0rganic Produce: Is it Worth the Price Prepared By: Naila Masud.
People and the Planet- topic 5: 5.2 How far can these issues be resolved sustainably? 5.2b) Different role models exist for greener urban futures.
Unit 6 Do you like bananas?
Unit 6 Do you like bananas?
breakfast lunch dinner (apple, banana, eggs) (orange, hamburger, carrots) (chicken, broccoli, salad, ice-cream) 1a Write the number in the box next.
The ELI External Program- Level 102 NorthStar Second Edition Reading and Writing Basic/Low Intermediate.
People can not live without food. Where does our food come from?  Milk comes from cows.From milk people make butter and cheese.  Children like milk.
Unit 6 Do you like bananas 1.Learn these words and be able to say, read and write these words: orange(s), banana(s), strawberry, strawberries, pear(s),
Fruit and Vegetables By Mrs Wickham What will we learn today? Not only will we learn about different fruits and vegetables but we are also going to use.
Eating healthy food By Zahra m Victoria k. Eating healthy food Apple Grapes Orange Banana Pear Watermelon.
Foodie Race A Homemade PowerPoint Game By Rosie Hewett Eastern Washington University Play the game Game Directions Story Credits Copyright Notice Game.
I Like Fruit by SherrianB. I like all kinds of fruit.
Flowers come in many colors. That way, bees and birds can see them. They want to fly to the flowers. Birds and bees get seeds from flowers. Then they let.
Fruit or Vegetable? Let’s find out…. Fruit or Vegetable Label your journal with two columns – one for fruit and one for vegetable Put each item on the.
Learning Vocabulary Through Reading Helen Chon. Objectives Students will be able to… 1. Participate actively/verbally in class discussions. 2. Recognize.
Vegetables and fruits It is very healthy to our health. We make our food from vegetables. Fruits are very delicious also. Let’s learn together about fruits.
Do a Survey Check the Cupboards. Check the Pantry. Check the Refrigerator. Check the Freezer.
Unit 6 Do you like bananas? Section A 1.Talk about likes and dislikes.Talk about likes and dislikes. 2. Know more about food. Know more about food.√ √
Alex Goes Grocery Shopping By Jane Ricard Alex is going to buy food at the grocery store with his Mom.
Section D  applesoranges meat chicken chocolateice cream banana hamburgerrice.
Second Lecture General English Language Eng 121 e- Learning Deanship
The ELI External Program- Level 102
Unit6 Do you like bananas? Period II.
Fruit and Vegetables By Hazel Wickham.
Harvest Using this PowerPoint presentation, you will find out about harvest and then choose 3 facts that you have learnt to record on your homework sheet.
UNIT 2 OUR WORLD 4 MISS LILA
3 It’s bigger than the green bag
Food.
Lesson 9: Gardening with Mary
Organic vs. Conventionally grown produce
PowerPoint 303 Plants © Food – a fact of life 2007.
Fresh Fruits ESL Lesson Beginning Level
Imágenes de Microsoft office
Fresh Fruits ESL Lesson Beginning Level
Unit 6 Do you like bananas? Section A.
Presentation transcript:

Acknowledgement This power point presentation is part of the collaborative work of fifteen ELI / KAU female English language instructors. The project comprises the PowerPoint presentations which are presented to the students, the worksheets uploaded on the contributors websites and the revision units. The names of the teachers who collaborated in the project are as follows according to alphabetical order as per first name: 1

Acknowledgements 1.Ms. Amany Abuliel 2.Ms. Amal Shousha 3.Ms. Dahlia Yuosri 4.Ms. Fatima Atteya 5.Ms. Gehan Ismail 6.Ms. Hanan Orabi 7.Ms. Heba Tantawy 8.Ms. Ingie Zakaria 9.Ms. Jehan jahin 10.Ms. Marwa Eldeeb 11.Ms. Nahed Moussa 12.Ms. Rabab Gabr 13.Ms. Ragia Magdeldin 14.Ms. Sherine El Deeb 15.Ms. Zainab Hefnawy

North Star: Reading and Writing Unit 7 Organic Produce: Is It Worth the Price?

1- Focus on the Topic A- Predicting Look at the picture, and discuss these questions 1- Where do you buy fruits and vegetables? 2- How do you choose the fruits and vegetables you buy? What do you look for? 3- Read the title of the unit. What do you think it means? 4

C Preparing To Read. Background Look at the picture on page 123 of a produce section of a grocery store. There are many kinds of organic and regular fruits and vegetables. Use the information in the picture to complete these sentences. 2- Organic apples cost $ 2.49 a pound. 3- Regular pears cost $ 0.99 a pound. 4- Organic pears cost $ 1.59 a pound. 5- Red leaf lettuce costs $ 1.12 each. 6-Green leaf lettuce costs $ 0.99 each. 7- Organic green leaf lettuce costs $ 2.98 each. 8-Organic green leaf lettuce is the most expensive lettuce. Pg

Vocabulary for Comprehension Read the sentences. Try to understand the underlined words without looking them up in a dictionary. 1- Orange juice really is orange. But many sodas are made with artificial colors. These colors come from chemicals. 2- Sometimes bananas are green and hard. To ripen them, put them in a paper bag. In one or two days, they should be yellow and soft. 3- Some fruits, like apples, grow on trees. Some, like blackberries, grow on bushes. And some, like grapes, grow on vines. Pg

Vocabulary for Comprehension 4- Growing your own tomatoes is difficult, but it’s worth the work. Tomatoes from your own garden are better than tomatoes from the store. 5- The old-fashioned way to make ice cream took a lot of time and hard work. Today, the way we make ice cream is fast and easy. 6- Fresh fruit tastes much better than fruit from a can. Pg.123 7

Now match the words with their definitions. _____ 1. artificial a- become ready to eat ____ 2. ripen b- not modern or new ____3. vine c- it will be useful, you will gain from it _____4. it’s worth it d- not canned or frozen ____5. old-fashioned e- not natural _____6. fresh f. a plant that grows up and around a a stick. Pg

Answers 1.E 2.A 3.F 4.C 5.B 6.D Pg

2- Read the sentences. Try to understand the underlined words without looking them up. Then use the underlined words to complete the chart. 1- You’ll find bananas in the produce section of your supermarket or grocery store. 2- I hate insects ! Mosquitoes bite me every time I go outside, and ants get into all the food in my cupboards. 3- Sometimes I have trouble growing vegetables, but I never have trouble growing weeds ! They just take over the garden. 4- Farmers use pesticides and herbicides to kill insects and weeds. 5- Cancer kills millions of people every year. 6- These tomatoes don’t look very nice, but they taste wonderful. Pg

Pg IllnessesInsectsSensesPlantsProduceChemicals 1. the flu1. mosquitoes 1. feel 1. flowers1. apples1. pesticides 2. a cold2. flies2. smell 2. vegetables 2. oranges2. herbicides 3.AIDS3.ants3. hear 3. trees3. broccoli 4.cancer4.see 4. weeds4. lettuce 5. taste

2 Focus on Reading A- Reading One: Organic Produce vs. Regular Produce Mr. Green has a newspaper advice column called “ Ask Mr. Green.” People with shopping problems write to him. Read this letter to Mr. Green. The writer asks two questions. How will Mr. Green answer these questions? Dear Mr. Green: Lately, I see more and more “organic” fruits and vegetables in the supermarkets. I’m confused. Often the organic apples or strawberries aren’t as red or as large as the regular ones. They sometimes have spots or insect holes. Also, organic produce can cost three times as much as regular produce! So, tell me, what exactly are organic fruits and vegetables? And why are they so expensive? Confused Shopper Bakersfield, CA Pg

Now read Mr. Green’s answer. Ask MR. GREEN: Organic Produce vs. Regular Produce Pg