Choose a level. 1 Star Question Her is part of a price list for a fruit and vegetable stall. 2 apples and 3 cauliflowers would count as 5 portions. How.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Unit 4 Buying fruit. an apple orange a peach apples.
Advertisements

Manager Meeting August Componants 2 Vegetable Fruit Meat / Meat Alternative Grains Milk.
Choose a level. 1 Star Question Greg goes shopping with £20. He spends £5.60 on his lunch. 1. How much money does he have left? 2. If he needs £1.30.
Exploring a healthy diet. So what is a daily helping of fruit and veg? A glass of orange juice counts as one of your 5 a day but a potato does not!
Menu Planning: Creating Nutritious & Reimbursable CACFP Meals.
N U T R I T I O N Introduction Lesson Quiz Introduction Subject: Food Guide Pyramid Grade Level: 1 st -2 nd Description: This activity will enable students.
Guess the Veg. Our food comes from all over the world! A lot of our food comes from the continent of Africa. This includes a lot of the fruit and vegetables.
Choose a level. 1 Star Question Here are instructions for cooking a turkey. The Turkey is 7 kilogram Cook for 40 minutes per kilogram. Then cook for.
ADVERTISE THIS! Our Product Name: Price: Where to buy it: How to use it and good points:
Food Pyramid Healthy Eating. CARBOHYDRATES Carbohydrates are the fuel for the body. You have to eat 7-12 portion a day. They are: Potatoes Pasta Cereal.
Non-School Sponsors SFSP Meal Pattern Updated May 2015 OVS Training Offer versus Serve.
Food and Drink. Food and Drink – vocabulary Can you put these sentences into the right order? 8. I eating wish could I stop meals between. 7. night big.
Lesson #13- Translating Words into Math
Provided by the LAUSD Food Services Division
Money and "Real-Life" Problems.
Consumer Behaviour and the Market Influences on Consumer Choice Value and Origin Food preparation time Convenience Healthy eating Eating Out.
A Guide to Daily Food Choices!
An interactive presentation…. Just click on the food group you want to learn about… Take A Quiz.
At the supermarket Level 1.
Some of us like brown bread, Some of us like white, Some of us eat a lot of meat, Some don’t think it’s right. Some of us like apples, Some drink juice.
Discover The Association Rules of Different Patterns Xuemei Fan.
Today we will be learning: to use all four number operations to solve money problems to find a small difference by counting on.
一、根据句意及汉语提示完成单词。 1 . —Is that girl your sister , Peter? —Yes you‘re ( 正确的 ) . 2 . I like to have some fruit after ( 正餐 ) . 3 . There are seven days in.
Unit 6 Do you like bananas?
People can not live without food. Where does our food come from?  Milk comes from cows.From milk people make butter and cheese.  Children like milk.
Many people like shopping.. What is your favorite store?
© BRITISH NUTRITION FOUNDATION 2013 What counts and what is a portion? 5 a day.
In Class – Week 2 Gains from Exchange Why do people willingly trade?
Find the value of 5 P 3. Counting Methods – Part 3.
Chance Experiments with Outcomes That Are Not Equally Likely
Functional Question Foundation (Number 13) For the week beginning ….
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.4 Menu Planning Planning healthy meals within a budget can save a lot of money. What’s for dinner?
the FOOD Pyramid Steps to a healthier you Desiree Williams.
Functional Question Foundation (Number 2) For the week beginning ….
Offer versus Serve: Lunch Webinar July 30, Brought to You By: 2 OVS: Lunch http//
Multiply Decimals. Find The Pattern – Set One Use a calculator to find the answer to these examples. Look for patterns to see if you can discover where.
Harvest Samba Cabbages and greens, Broccoli and beans,
What do all animals need to live? Eating a variety of healthy foods helps us grow strong and healthy Story Time: Monsters Don’t Eat Broccoli – What kinds.
RATIOS & RATES RATIOS: RATES: Comparison Of 2 or more Of the SAME
Beth. Beth loves _ _ _ _ _ _! Beth loves s _ _ _ _ _! Beth loves sw_ _ _ s! Beth loves sweets! She eats too much _ _ _ _ _. She eats too much c _ _ _.
Three. grapes peach watermelon fruit S: lots of es.
Do a Survey Check the Cupboards. Check the Pantry. Check the Refrigerator. Check the Freezer.
Daisy’s World. How would you travel to Kenya? Nairobi City Kericho Turkana Region Diani Beach.
$100 $200 $300 $400 $100 $200 $300 $400 $300 $200 $100 Addition with pictures up to 10 Addition word problems Addition up to 10Addition up to 20Addition.
 Pass the ball, NO THROWING!  When the music stops, if you are holding the ball, you must tell me one thing we learned about Halloween!!
Fruit Task Task 1Task 2Task 3Task 4 Task 5Task 6Task 7 NC Level 3 to 6.
Bar Graphs compare _______________ The bars _____________ touch Histograms compare ________________ The bars _____________ touch –3.
Food that we should eat are vegetable soup, broccoli, tomato, strawberry, and onion, etc. This kind of food help us a lot. It help us fight cancer.
Subtraction. 9 – 4 = -4 Start at 9 = 5= 5 5 Number line Also using fingers at this stage.
1 MyPlate. 2 Learning Objectives Create familiarity with each component of MyPlate (fruits, vegetables, grains, protein, dairy) Demonstrate how much of.
THE FOOD.
Unit 6 Do you like bananas?.
Fruits Vegetables an apple This is an apple.
How can you burn calories?
Fruit Task Task 1 Task 2 Task 3 Task 4 Task 5 Task 6 Task 7
Hundred Dollar Counting Game
5 A DAY What counts and what is a portion?.
Tuesday 12th - Have 5 A DAY What is the challenge?
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 3
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 1
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 5
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 3
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 5
Imágenes de Microsoft office
Do the shoppers have enough money? Do a quick estimate to work it out.
Chapter 3 Review.
What’s your nationality? Where are you from?
Fruit and vegetables.
Business Math.
Presentation transcript:

Choose a level

1 Star Question

Her is part of a price list for a fruit and vegetable stall. 2 apples and 3 cauliflowers would count as 5 portions. How much would this cost each day? How much would this cost in a week? The government says we should eat 5 portions of fruit and vegetables every day. A portion is an item of fruit or 100g of vegetables.

Her is part of a price list for a fruit and vegetable stall. 1 orange, 1 banana, 1 cauliflower and 2 portions of Broccoli would count as 5 portions. How much would this cost each day? How much would this cost in a week? The government says we should eat 5 portions of fruit and vegetables every day. A portion is an item of fruit or 100g of vegetables.

Her is part of a price list for a fruit and vegetable stall. Write down 4 other possible combinations of fruit and vegetables and calculate: How much would each cost each day? How much would each cost in a week? The government says we should eat 5 portions of fruit and vegetables every day. A portion is an item of fruit or 100g of vegetables.

Her is part of a price list for a fruit and vegetable stall. Dita wants to buy at least two different fruits and two different vegetables. Write down 3 possible combinations, trying to keep the cost as low as possible. The government says we should eat 5 portions of fruit and vegetables every day. A portion is an item of fruit or 100g of vegetables.

Her is part of a price list for a fruit and vegetable stall. Dita has £10 to spend on fruit and vegetables for one week. Show one way of buying fruit and vegetables so that she has 5-a-day for one week. The government says we should eat 5 portions of fruit and vegetables every day. A portion is an item of fruit or 100g of vegetables. End of Problem Return to Menu End of Problem Return to Menu

2 Star Question

Her is part of a price list for a fruit and vegetable stall. 1 orange, 1 banana, 1 cauliflower and 2 portions of Broccoli would count as 5 portions. How much would this cost each day? How much would this cost in a week? The government says we should eat 5 portions of fruit and vegetables every day. A portion is an item of fruit or 100g of vegetables.

Her is part of a price list for a fruit and vegetable stall. Dita wants to buy at least two different fruits and two different vegetables. Write down 3 possible combinations, trying to keep the cost as low as possible. The government says we should eat 5 portions of fruit and vegetables every day. A portion is an item of fruit or 100g of vegetables.

Her is part of a price list for a fruit and vegetable stall. Dita has £10 to spend on fruit and vegetables for one week. Show one way of buying fruit and vegetables so that she has 5-a-day for one week. The government says we should eat 5 portions of fruit and vegetables every day. A portion is an item of fruit or 100g of vegetables. End of Problem Return to Menu End of Problem Return to Menu

3 Star Question

Her is part of a price list for a fruit and vegetable stall. Dita has £10 to spend on fruit and vegetables for one week. She wants to buy at least two different fruits and two different vegetables. Show one way of buying fruit and vegetables so that she has 5-a-day for one week. The government says we should eat 5 portions of fruit and vegetables every day. A portion is an item of fruit or 100g of vegetables. End of Problem Return to Menu End of Problem Return to Menu